سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۷:۲۷ ب.ظ
خانه » خبر » أژانس امنیت ارتباطات اروپا: اینترنت شما را فراموش نمی‌کند

أژانس امنیت ارتباطات اروپا: اینترنت شما را فراموش نمی‌کند

 رئیس آژانس امنیت ارتباطات و شبکه‌ی اروپا می‌گوید واقعیت این است که کاربر نمی‌تواند انتظار داشته باشد همه‌ی اطلاعات از از اینترنت حذف شود و کدگذاری داده‌ها فعلا مطمئن‌ترین راه برای مقابله با جاسوسی آنلاین است.

شبکه خبر دانشجویان البرز – آی تی

جنجال و بحث بر سر جاسوسی سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده‌ی آمریکا از شهروندان اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد. فعالان آزادی بیان و آزادی اینترنت همچنان به دولت‌های اروپایی به‌ویژه دولت آلمان معترض‌اند که واکنش درخوری به این جاسوسی آمریکا در حریم خصوصی شهروندان اروپا نشان نداده است.

اودو هلم‌برشت، رئیس آژانس امنیت ارتباطات و شبکه‌ی اروپا، در گفت‌وگویی با دویچه‌وله انگلیسی می‌گوید که ارتقا و تضمین امنیت کاربران اینترنت در اروپا همچنان مهم‌ترین دغدغه‌ی این نهاد است.

هلمبرشت معتقد است بخشی از تقصیر نیز متوجه خود شهروندان است. او می‌گوید شهروندان اتحادیه اروپا تمایل چندانی به استفاده از شبکه‌های اجتماعی و امکانات تکنولوژی ساخت اروپا نشان نمی‌دهند. او از شبکه‌ی اجتماعی “استادی وز” (StudiVZ) ساخت آلمان نام می‌‌برد که علی‌رغم این‌که امکانات کارآمدی داشت، با استقبال کاربران روبرو نشد و کاربران آلمان ترجیح می‌دهند از فیس‌بوک استفاده کنند.

این مقام مسئول در تامین امنیت آنلاین شهروندان اروپا می‌گوید که وقتی شهروندان تمایل به استفاده از محصولات آمریکایی‌ها دارند، ناچارند قوانین آن‌ها را نیز رعایت کنند. او می‌گوید دست آن‌ها برای پیگیری قضایی جدی در این موارد بسته می‌ماند.

“حق فراموش شدن آنلاین”

قرار است در سال ۲۰۱۴ لایحه‌ی “قوانین حفظ داده‌ها” در اتحادیه اروپا بازنویسی و تصحیح شود. یکی از مهم‌ترین بندهای لایحه‌ی تازه “حق فراموش‌شدن آنلاین” است. ایده‌آل این طرح این است که هر کاربر جهان آنلاین این امکان را داشته باشد که اطلاعات مربوط به خود را از همه‌ی اینترنت حذف کند.

اودو هلم‌برشت معتقد است که نه از نظر فنی و نه از نظر تجاری در عمل ممکن نیست که کاربری بتواند همه‌ی اطلاعات مربوط به خود را حذف کند و به دست “فراموشی” بسپارد. او می‌گوید که قوانین هر شرکت متفاوت است و وقتی کاربر قبول می‌کند از خدمات این شرکت‌ها استفاده کند، شرایط را می‌پذیرد و بسیاری از شرکت‌ها اجازه‌ی حذف داده‌ها و اطلاعات مربوط به کاربر را نمی‌دهند.

بنا به گفته‌ی این کارشناس امنیت دیجیتال حتی از نظر فنی هم در حال حاضر مقدور نیست که بتوان همه‌ی اطلاعات مربوط به یک فرد را حذف کرد.

بنا به گفته‌ی هلم‌برشت تنها راه مقابله و جلوگیری از جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا در حال حاضر کدگذاری تبادل داده‌ها است. او می‌گوید در وب‌گردی امروز هیچ چیز حیاتی‌تر از کدگذاری و استفاده از سرویس‌هایی نیست که پیام‌ها و اطلاعات کاربر را کدگذاری می‌کنند.

رئیس آژانس امنیت ارتباطات و شبکه‌ی اتحادیه اروپا می‌گوید که در موسسه‌ی آن‌ها و موسسه‌های مشابه جزوه‌ها و کلاس‌های درسی آنلاین بسیاری در دسترس است تا کاربران امنیت وب‌گردی خود را ارتقا داده و از سرویس‌هایی استفاده کنند که داده‌ها را کدگذاری می‌کند.

هلم‌برشت می‌گوید:«اینترنت شما را فراموش نمی‌کند و فعلا راه گیر نیفتادن در دام جاسوسی سرویس‌های امنیتی، ارتقاء دانش امنیتی دیجیتال خودتان است.»

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *