سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۷:۱۲ ب.ظ
خانه » فرهنگی » اختتامیه نخستین جشنواره فیلم «مدافعان حرم» برگزار شد
جشنواره مدافعان حرم
جشنواره مدافعان حرم

اختتامیه نخستین جشنواره فیلم «مدافعان حرم» برگزار شد

به گزارش اسنا، آيين اختتاميه نخستین جشنواره فیلم مدافعان حرم شب گذشته، دوشنبه ۱۰ خرداد در سالن مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صداوسیما برگزار شد. در ابتدای این مراسم حمید یادروج دبیر جشنواره فیلم مدافعان حرم سخنرانی کرد.

نمایش آثار منتخب جشنواره فیلم مدافعان حرم در سینما و تلویزیون

یادروج با بیان مقدمه‌ای درباره مدافعان حرم اظهار کرد: به نام خدایی که پیامبرش را امر نمود تا از حریم امن، راهی غربت شود تا مهاجرت الی‌الله را به پیروان آخرین فرستاده‌اش بیاموزد. به نام خدای مهاجران الی‌الله، آنان که گمشده ۱۴۰۰ ساله خود را در کوچه پس کوچه‌های دمشق جستجو می‌کنند.

وی ادامه داد: آیا نباید خدا را شکر کرد؟ شکر برای زیستن در دوران کسانی که سالها فقط روایت مثل هایشان را شنیده بودیم و همیشه چشم انتظار دیدارشان، امروز اما سرت را که بچرخانی شهری را می‌بینی پر از رویاهایت. مهاجران یکی یکی باز می‌گردند، حالا شهرمان دوباره شهید، جانباز، مادر، همسر و فرزند شهید دارد.

دبیر جشنواره فیلم مدافعان حرم ادامه داد: حالا ما چه خواهیم کرد؟ آیا می‌گذاریم گرد غربت بر غریب این وارثان راه احمد(ص) بنشیند یا در کاروان این گمنام زمین و آشنایان آسمان، کاری زینبی خواهیم کرد؟ لنز دوربین‌هایمان کدام یک را ترجیح می‌دهد؟ هیجان ژست‌های روشنفکری یا برق چشم‌های فرزندی که در خان طومان جا گذاشته است؟ ننگ بر قلم و دوربینی که ننویسد و نبیند. بر مدافعان حرم این آخرالزمانی حسین چه می‌گذرد؟

وی همچنین خاطرنشان کرد: اینجا جان‌های عاشق هنوز تشنه‌ی کاری زینبی‌اند. ما این را از چشم‌های بی‌خواب و جان‌های به خطر افتاده کسانی فهمیده‌ایم که در معرکه تکفیریان و وارثان خدا به دنبال آسمانیان می‌گردند تا در میان مجاهدان خدا معلم‌ها را پیدا کنند. معلمانی که فاتحان فردا را می‌سازند. ما این را از روایت‌های عاشقانه‌ای فهمیده‌ایم که به اینجا آمده‌اند؛ نخستین جشنواره فیلم مدافعان حرم.

یادروج در ادامه با خیر مقدم به تمامی سینماگران، مستندسازان، مسئولان لشگری و کشوری و مردم فهیم ایران گفت: به قصد وظیفه گزارشی از عملکرد نخستین جشنواره فیلم مدافعان حرم ارائه می‌کنم، نخستین جشنواره فیلم مدافعان حرم با همت خبرگزاری فارس و موسسه کتیبه نوای فاطمی و مرکز بسیج صداوسیما کار خود را از بهمن ماه سال گذشته آغاز کرد.

وی افزود: فراخوان این جشنواره از اسفندماه ۹۴ منتشر شد. در ابتدا تصور می‌کردیم نهایتا ۱۵۰ فیلم به دبیرخانه ارسال می‌شود اما ارسال ۴۰۰ فیلم برای شرکت در جشنواره از تصورات ما فراتر بود.

یادروج با بیان اینکه مدافعان حرم امروزه بسیار بسیار مظلوم هستند، گفت: در فضای مجازی می‌بینید که می‌گویند مدافعان حرم پول می‌گیرند. شاید این جرقه‌ای بود تا بخواهیم مظلومیت این شهدا را درک کنیم و جشنواره‌ای برای تصحیح این نگاه برگزار کنیم.

وی در ادامه افزود: این جشنواره در هدف‌گذاری خود سعی کرد تا فیلم‌های ساخته شده در زمینه شهدای مدافعان حرم را ارزیابی کند. آمار ۴۰۰ اثر آماری خوشحال کننده بود و گواه این مطلب است که این جشنواره نوپا مخاطبان خوبی پیدا کرده است همین طور که این مطلب را می‌توان از حضار حاضر در سالن متوجه شد.

یادروج با بیان اینکه یک سری از سینماگران از نبود گونه فیلم کوتاه در بخش مسابقه شکایت داشتند، گفت: در پاسخ به این دوستان باید این توضیح را بدهم که بر خلاف نماهنگ و مستند متاسفانه آثار سینمایی و کوتاه بسیار کمی در این حوزه ساخته شده است به همین دلیل آثار سینمایی بلند و کوتاه در بخش مسابقه این جشنواره وجود نداشت. یک کلیپ کوتاه می‌تواند خیلی تاثیرگذارتر از آثار دیگر باشد.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم آثار ارسال شده به جشنواره در یک یا دو سالن سینمایی برای مخاطبان به نمایش گذاشته شود، اظهار کرد: امیدوارم صدا و سیما نیز با پخش این آثار کمک کنند مردم درباره مدافعان حرم به آگاهی برسند.

در ادامه این مراسم علیرضا افتخاری به اجرای یک قطعه موسیقی پرداخت. همچنین کلیپی از فعالیت‌های دبیرخانه و مسئولان برگزاری جشنواره فیلم مدافعان حرم برای حاضران نمایش داده شد.حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ابتدا با بیان این که علیرغم کسالت خود برای عرض ادب و احترام به ساحت مقدس شهدا و خانواده‌های آنان تمایل به حضور در این مراسم داشته است.

وی همچنین بیان کرد: چه زیباست نام شهدای مدافع حرم برای این شهدا. کسانی که جز برای جلب رضای پروردگار و دفاع از حرم حریم اهل بیت نیتی نداشتند. صادقانه و خالصانه جان خود را در کف گرفتند و دور از وطن خویش-اگرچه وطن اسلامی شان بود-جان به جان آفرین تسلیم کردند.

گلپایگانی با اشاره به آیات و روایاتی درباره شهیدان افزود: از خصوصیات شهید طبق حدیثی این است که اولین قطره خونی که برای رضای خدا از بدن شهید می‌‍ریزد، خداوند همه گناهانش را می‌آمرزد و در هنگام شهادت دو فرشته الهی همراهش هستند و گرد و غبار جنگ را از چهره‌اش پاک می‌کنند.

وی با قدردانی برگزاری جشنواره فیلم مدافعان حرم توضیح داد: این که همت کردید و این مراسم را ترتیب دادید اندکی از ادای دینی است که می‌توان در برابر خانواده‌های محترم شهدا داشت.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری همچنین خطاب به خانواده های شهیدان مدافع حرم حاضر در مراسم ادامه داد: شما سرمایه گذاری بزرگی برای روز مبادایتان کرده اید. بدون شک شهید شما روز قیامت بدون شما پا در بهشت نخواهد گذاشت و این حق شفاعتی است که خداوند بزرگ به شهدا عنایت کرده است.

وی با ارزشمند دانستن نزدیکی زمان برگزاری جشنواره فیلم مدافعان حرم با سالروز رحلت بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: امام خمینی(ره) با نهضت الهی و قیام خود ارزش های فراموش شده اسلام را احیا کرد. ارزش هایی که در طول تاریخ توسط حاکمان جبار فراموش شده بود، توسط امام خمینی(ره) زنده شد که از جمله این مکاتب شهادت است. تا پیش از انقلاب ارزش شهادت برای مردم ما چندان روشن نبود. امام این ارزش را برای آن ها زنده کرد و با انقلاب خود در همراهی با مردم که امامشان را خوب می شناختند و نیک یاری اش کردند حماسه آفرید. ملت ایران به امام خود جواب آری گفتند و با استقبال عظیمی که مردم در زمان ورود امام به کشور دیدید در تاریخ دیده نشد و بدرقه ای باشکوه پیکر ایشان را به بهشت زهرا سپردند.

رونمایی از تمبر شهدای مدافع حرم و تقدیر از خانواده‌های آن‌ها

حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس، ایروانی رئیس بازرسی و نظارت دفتر مقام معظم رهبری، داریوش ارجمند، مسعود ده نمکی، ابوالقاسم طالبی از خانوادههای شهید سردار حسین همدانی، محسن قداسلو اولین شهید مدافع حرم از ارتش جمهوری اسلامی ایران، عمر ملازهی اولین شهید مدافع حرم از اهل سنت، محمدرضا خاوری جانشین فرمانده تیپ فاطمیون، مجتبی و مصطفی بختی دو برادر شهید مدافع حرم، شهید محمد بلباسی تقدیر کردند.

مادر شهید محمدرضا خاوری به روی سن رفته و گفت: او دو موشک زده بود در بین ماشین سوخت و هیچی از او باقی نماند. برای مادر بی‌صبرش هدیه ببرید او نه سری داشت نه دستی نه بدنی.

مادر شهیدان مجتبی و مصطفی بختی نیز در این مراسم بیان کرد: افتخار می کنم پسرم را فدای اسلام و دین و رهبر کرده ام و سربلندم جلوی بی بی زینب و شکر می کنم فرزندانم من حقیر را سرافراز کردند و به آن ها افتخار می کنم. انشالله امام زمان(عج) سریع ظهور کنند.

همچنین تمبر شهدای مدافع حرم توسط حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رونمایی شد.
همچنین محمدرضا حسینی بای خبرنگار نیز مورد تقدیر قرار گفت. وی پشت تریبون رفت و گفت: من و ایمان مرآتی در عراق و سوریه به تهیه گزارش می پرداختیم و تقریبا سال گذشته را به طور کامل در این دو کشور سپری کردیم.

وی همچنین از سایر همکاران فعال خود در این عرصه و محمدحسن حسینی خبرنگار جانبازی که یکی از چشمانش را در سوریه از دست داد یاد کرد و به نمایندگی از آن ها جایزه خود را دریافت کرد.
در این مراسم همچنین سردار قاسم سلیمانی مورد تشویق ممتد حضار قرار گرفت.

داریوش ارجمند: امروز برای ۱۰۰ دلار آدم می‌کشند به مردان سرزمینم می‌بالم

داریوش ارجمند در ادامه گفت: در دنیای پر شر و شور امروز که در غرب و جاهایی از شرق به خاطر ۱۰۰ دلار آدم می کشند، من به فرهنگ و مردان سرزمینم می‌بالم.

داریوش ارجمند در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مدافعان حرم افزود: میهمانان شما حال ما را دگرگون کردند و من امروز می‌خواهم با یک مقوله اجتماعی حرفم را شروع کنم. در دنیای پر شر و شور امروز که در غرب و جاهایی از شرق به خاطر ۱۰۰ دلار آدم می‌کشند، فرهنگ سرزمین من که به آن می‌بالم، فرهنگی جدا و مجزا از همه فرهنگهاست و فرهنگی ممتاز است. علت آن هم این است که ما فرم گرا نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: چیزی که امروز از آن رنج می‌بریم، فرمها بر محتواها غلبه کرده‌اند. در حالی که فرهنگ ما یک فرهنگ متعالی است. وقتی حضرت حافظ در وصف ذوالفقار شعر می‌سراید، این مدافعان حرم بازمانده همان فرهنگ هستند. فرهنگ محتوایی سرزمین من. فرهنگی که می کوشند فرم گرایش کنند و همان طور که کوشیدند ما را کثرت‌گرا کنند و هرکس که پولدارتر است محترم‌تر است. این آمارگرایی‌ها پدر فرهنگ ما را در می‌آورد در حالی که ما این گونه نبوده‌ایم. فرهنگی که مدافعان حرم از حرم چه کسانی دفاع می‌کنند؟ حرم کسانی که محتواگرا بودند و تنها ولی خداوند با آنها بود. این حرم، حرم هستی و شرف و ایمان و خاک و فرهنگ ماست و متبلور شده در بانوی دینی ما حضرت زینب(س) با آن درایت و جمله بزرگ ما رایت الا جمیلا را پرتاب می‌کند به قلب تاریخ در حضور سران کفر و زر و زور و تزویر.

وی اظهارداشت: من امروز خوشحالم که جوانانی داریم که به این شدت معتقدند و از این محتوای درونی برسند. جای شکر دارد که ما چنین جوانانی داریم. آن کسانی که در کربلا جنگیدند فرمی و عددی نبودند ولی چه داشتند که ما هنوز به آنها می‌نازیم و جانهایمان را فدایشان می‌کنیم؟ امیدوارم که جامعه ما بیشتر از قبل محتواگرا بشود. ما اینها را لمس می‌کنیم و می‌بینیم. جوهر مردی اگر هست، پس آن شمشیر است.

ارجمند درحالی که در ادامه سخنانش بغضش شکسته بود، با گریه گفت: هفته پیش در شمال بودم و پوسترهای مدافعان حرم را دیدم و زنان و مردانی را دیدم که این پوسترها را زیارت می کردند و اینها راهنمای سنگ های مسیر ما هستند تا راه را گم نکنیم. خداوند به آنها درجات برتر بدهد و اگر روحشان اینجا هست شفاعت ما را بکنند.

علی فروتن از عموهای فیتیله ای نیز در این مراسم گفت: خانواده های شهیدان از عزیزترین برگزیدگان خداوند هستند. حرف و حدیث هایی در داخل و خارج از کشور درباره این عزیزان هست و امیدوارم خدا از آن ها بگذرد. من به نمایندگی از کودکان بوسه می زنم بر دست فرزندان شهدا و این بوسه را بر پیشانی خود تا ابد نگه می دارم و امیدوارم مردم نیز قدر این عزیزان را بدانند و تا عمری باقی است من خود را مدیون این عزیزان می دانم.
وی از حاضران خواست تا به افتخار بچه‌های شهدای مدافع حرم به عنوان منتظرترین افراد کف بزنند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: فرزندان شهیدان معماران تمدن اسلامی
هستند

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آیین اختتامیه جشنواره فیلم مدافعان حرم گفت: مردانی که برای دفاع از حرم جهاد می کنند، همسران و خانواده هایی که بغض هایشان را در گلو مخفی می کنند و فرزندان چشم انتظاری که در حال معماری تمدن جدید اسلام هستند، جایگاه بالایی دارند.
سردار حسین سلامی جاشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز سخنران بعدی آیین اختتامیه جشنواره فیلم مدافعان حرم بود.

وی با بیان این که شهدای مدافع حرم سرچشمه استقلال، آزادی، شرف و اعتبار ملت ایران و همه مسلمانان عالم شدند و با بعثت دوباره در عصر حاضر برای اسلام عزیز ایجاد کردن همه مسلمانان را به هویت حقیقی خویش بازگرداندند، گفت: درود می فرستیم به روان پاک امام خمینی(ره) و برای رهبری عظیم انقلاب که در عصر تکرار ناپذیرترین صحنه های سخت و سهمگین بر ملت مسلمان با حکمت و تدبیر و شجاعت سکان هدایت سفینه نجات امت اسلام را در اختیار دارند و بیرق دار آزادی و عزت همه مسلمانان عالم هستند، از خداوند سلامت و صحت روز افزون مسالت داریم.

وی افزود: همینطور درود می فرستیم بر جسم های سوخته، استخوان های شکسته، نخل قامت جوانانی که بر زمین افتاده است تا قامت یک امت استوار باقی بماند. بر مردانی که با وسعت عاشورایی روح خود ضامن عزت امنیت، منزلت و شرف و اسناد زنده صداقت ما هستند یعنی شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم و جانبازان که مفسران زمین و مفاهیم ایثار و عزت و از خود گذشتگی و فداکاری هستند. کسانی که تصاویر ما را از اصحاب عاشورا دقیق و واقعی کردند و امشب برای تجلیل از آن ها که هجرت را مقدمه جهاد بر خویش قرار دادند، اینجا جمع شده‌ایم.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: آن ها آنقدر بزرگ شدند که توانستند روح خویش را از قفس تن آزاد کنند. به عرش اعلا بپیوندند و این ها از اول شهید بودند، شهید زندگی کردند و شهید از این دنیا رفتند و زنده واقعی هستند که تعبیر قرآن کریم از آن هاست.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما امروز شاهد فروپاشی و غروب تمدن متکی بر لیبرالیسم که ارمغانی جز اشاعه استبداد، کودتاها، از بین بردن مفهوم آزادی، غارت مادی و ثرورت ملت های مظلوم نداشته، هستیم و شاهد شکل‌گیری و میلاد تمدنی جدید و پر فروغ هستیم که پیام آن آزادی، عدالت، کرامت، احیای ارزش های انسانی و استقلال حقیقی و احترام به هویت انسان ها و پیام آن صلح، دوستی، آرامش امنیت و پیشرفت برای همه عالم یعنی تمدن اسلامی است. ظهور و سقوط این دو تمدن در حال رخ دادن است. تمدن غرب برای جهان اسلام به خصوص از ۱۰۰ سال قبل تاکنون هیچ ثمره‌ای جز کوچک سازی امت اسلام و تبدیل آن به دولت های ضعیف و تسلط سیاسی و غارت اقتصادی و محو هویت فرهنگی و انحطاط علمی و سقوط اقتصادی و فقر و آوارگی چیزی نداشته است.

سلامی با ارائه تحلیل درباره رویدادهای اخیر منطقه گفت: امروزه همه سرزمین های اسلامی میدان انقلاب های بزرگ و شورش های عظیم در برابر امپراتوری ظاهر بی بدیل تاریخ شده است. آنچه روی می دهد خارج از دامنه تصور ماست. آن مردانی که برای دفاع از حرم جهاد می کنند، همسرانی و خانواده هایی که بغض هایشان را در گلو مخفی می کنند و فرزندان چشم انتظاری که در حال معماری تمدن جدید اسلام هستند، جایگاه بالایی دارند.

وی در پایان تصریح کرد: ما امروز شاهد تجدید حیات مجد و عظمتی هستیم که در دوره طلایی اسلام جهان پیشرفته ای در اختیار داشتند. اما دشمنان ما می خواهند این پیوستگی دچار تفرقه کنند. این سناریوی غربی برای ممانعت از شکل گیری تمدن اسلامی است و ما با پیکره استکبار می جنگیم و قدرت مادی و معنوی برای مبارزه با آن ها بیش از هر زمان دیگری انباشته ایم.
در ادامه کلیپ معرفی اعضای هیات انتخاب و هیات داوران جشنواره فیلم مدافعان حرم پخش شد.

حاتمی کیا: بر آستان عزم فیلمسازان درباره دفاع از حرم بوسه می‌زنیم

ابراهیم حاتمی کیا رئیس هیات داوران نخستین جشنواره فیلم مدافعان حرم به قرائت متن بیانیه هیات داوران پرداخت. وی گفت: آرزو داشتیم رنگین کمان طیف های مدافعان حرم را می دیدیم. ولی بعضی را غریبانه غایب دیدیم. خدا کند آن ها ثبت شده باشند. مدافعان حرم دل مشغولی های زیادی دارند ولی بارها خودشان به کم توجهی مدافعان دفاع مقدس اذعان داشته اند.

وی خطاب به ایثارگران مدافع حرم بیان کرد: نسل مدافعان حرم فردا، تصویر می خواهد و نه صرفا خاطره نگاری. باید ثبت کرد ولو در قالب دوربین های کوچک تلفن های همراه. هیات داوران اولین جشنواره فیلم مدافعان حرم بر آستان عزم همه فیلمسازان این مسیر بوسه می نهد و انشالله این حرمت گذاران عزمشان مورد قبول حضرت حق قرار گیرد.

ایروانی معاون بازرسی و نظارت دفتر مقام معظم رهبری نیز در پایان مراسم با آرزوی موفقیت برای فیلمسازان شرکت کننده در جشنواره فیلم مدافعان حرم گفت: برای برخورداری از اقتدار باید در حوزه سیاسی و اقتصادی و نظام ارزشی قدرتمند باشیم و برای این که همه این مولفه ها را داشته باشیم کاری بزرگ در پیش داریم.

وی با آرزوی سلامتی برای خانواده های شهدای مدافع حرم افزود: مهم ترین دستاورد اقتدار امنیت ملی است که به واسطه فداکاری شهدای مدافع حرم تامین شده است.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

نویسندگان البرزی در کنفرانس هند

نویسندگان البرزی در کنفرانس بین المللی تاریخ شفاهی هند

سمیر کتف و سعیده محرمی  از نویسندگان حوزه هنری البرز با حضور در نوزدهمین کنفرانس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *