سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۷:۲۳ ب.ظ
خانه » خبر » اشخاص صرفاً به صورت حقوقی می توانند در جشنواره علم تا عمل شرکت کنند

اشخاص صرفاً به صورت حقوقی می توانند در جشنواره علم تا عمل شرکت کنند

در سومین جلسه سیاست گذاری جشنواره علم تا عمل البرز عنوان شد

شبکه خبر دانشجویان البرز – دانشگاه

مسئول کمیته علمی – اجرایی چهارمین جشنواره علم تا عمل استان البرز در سومین جلسه شورای سیاست گذاری این جشنواره گفت: اشخاص به صورت حقیقی امکان شرکت در جشنواره را ندارند و صرفاً به صورت حقوقی و در قالب موسسات و پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت‌ها می توانند در چهارمین جشنواره علم تا عمل شرکت کنند.
به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز، سومین جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره علم تا عمل استان البرز با حضور جمعی از مسوولان موسسات و دستگاه‌های این استان با هدف کیفیت بخشی و تسریع در اطلاع رسانی چهارمین جشنواره علم تا عمل استان در محل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در کرج برگزار شد.
دکتر مهشید منزوی، مسئول کمیته علمی – اجرایی این جشنواره به ارائه گزارشی درباره عملکرد اجرایی و اطلاع رسانی دبیرخانه جشنواره در استان پرداخت و گفت: با همکاری رادیو البرز، رادیو دانش و ایران صدا اطلاع رسانی خوبی در قالب مصاحبه و تیزر رادیویی انجام شده است و همچنین به اکثر مسوولان دستگاههای علمی و اجرایی درباره جشنواره اطلاع رسانی صورت گرفته است.
وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌ها و موسسات، همکاری لازم را در اطلاع رسانی داشته باشند، افزود: برای اینکه اطلاع رسانی غنی‌تر شود ضرورت دارد شهرداری کرج و اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان البرز همکاری لازم را برای چاپ و نصب بنر در سطح استان داشته باشند.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان البرز خاطرنشان کرد: شرکت ها و موسسات اصلی‌ترین مخاطبان چهارمین جشنواره علم تا عمل هستند و ضرورت دارد شرکت شهرک‌های صنعتی استان که بخش مهمی از مخاطبان جشنواره را در حیطه خود دارد در اطلاع رسانی حضوری فعال داشته باشد.
منزوی افزود: موسسات علمی و تحقیقاتی و پژوهشی، داوران پیشنهادی خود را معرفی کنند تا بانک اطلاعاتی داوران را تشکیل دهیم و بتوانیم به موقع طرحها را بررسی کنیم .
وی درباره شرایط جدید اعلام شده از سوی دبیرخانه مرکزی برای شرکت در جشنواره، گفت: اشخاص به صورت حقیقی امکان شرکت در جشنواره را ندارند و اشخاص صرفاً به صورت حقوقی و در قالب موسسات، پارکهای علم وفناوری، مراکز رشد و شرکتها می توانند شرکت کنند.
مسئول کمیته علمی – اجرایی چهارمین جشنواره علم تا عمل استان البرز به دارا بودن شرایط تجاری بودن طرحها اشاره کرد و گفت: طرحها باید به مرحله تجاری سازی رسیده باشند تا مورد پذیرش قرار گیرند که طرحهای ارسال شده در 9 شاخصه ارزیابی خواهد شد و دارا بودن شرط تجاری بودن ضروری‌ترین شاخص است و 8 شاخص بعدی در امتیازبندی تأثیر گذار خواهد بود.
منزوی با اشاره به اینکه پژوهشگاه‌ها نمی‌توانند در این جشنواره شرکت کنند، افزود: طبق اعلام دبیرخانه مرکزی، پژوهشگاه ها به دلیل اینکه معمولاً فاز تجاری سازی را طی نمی‌کنند و دانش فنی را معمولاً به شرکت هایی که می‌خواهند تجاری سازی کنند می فروشند، نمی توانند مستقیماً در جشنواره شرکت کنند و برای شرکت در جشنواره باید طرح را در قالب آن شرکت که طرح آنها را خریداری می‌کند ارائه کنند.
وی افزود: دلیل دیگری که از سوی دبیرخانه مرکزی برای پذیرفته نشدن طرحهای پژوهشگاه ها عنوان شده است، این است که کمک مالی اختصاص یافته به طرح برگزیده در فاز بودجه اجرایی پژوهشگاه قرار می گیرد و برای طرح مد نظر هزینه نمی‌شود.
احمدرضا فیروزی، مسئول کمیته اطلاع رسانی چهارمین جشواره علم تا عمل استان البرز نیز گفت: دستگاهای استانی مخاطبان هدف خود را در جریان جشنواره قرار دهند و بانکهای اطلاعاتی مخاطبان هدف خود را در اختیار دبیرخانه قرار دهند تا اطلاع رسانی لازم انجام گیرد.
وی با درخواست از موسسات علمی و دستگاه های اجرایی افزود: فقط به اطلاع رسانی عمومی پرداخته نشود؛ بلکه با افرادی که دارای طرحهای شاخص یا ملی هستند به صورت ویژه ارتباط ایجاد شود تا بستر حضور صاحبان طرح های شایسته در جشنواره فراهم شود.
در ادامه، مسعود کریمی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با ارائه گزارش عملکرد و تأکید بر ترغیب حضور بیشتر افراد در جشنواره گفت: اطلاع رسانی به شهرستانهای زیر مجموعه انجام شده است و باید با ترغیب پژوهشگران، تعداد شرکت کنندگان در استان البرز را افزایش داد.
وی افزود: دستگاه‌های عمومی بنر و پوستر را جلوی درب ورودی ادارات نصب کنند و برای اطلاع رسانی بیشتر، از تلویزیون شهری و کنفرانس مطبوعاتی استفاده شود.
دکتر مهدی دیانی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی نیز گفت: اینکه پژوهشگاه‌ها نمی‌توانند در این جشنواره ثبت نام کنند عقلانی و منطقی به نظر نمی رسد و انتظار می‌رود معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در تصمیم خود تجدید نظر کند.
وی با تأکید بر اینکه جشنواره‌ی علم تا عمل وسیله و ابزار تعالی بخش خوبی برای پژوهشگران است، افزود: جشنواره علم تا عمل تلنگری برای پژوهشگران است تا بتوان آنها را به سمت اینکه علمشان را به عمل برسانند استفاد نمود. در جشنواره تعالی سازمانی از متعالی‌ها تقدیر نمی‌شود و اگر قرار است از شرکتها تقدیر شود در این صورت جشنواره، جشنواره عمل تا عمل است و در جشنواره علم تا عمل باید از حضور استاد، دانشجو و اعضای هیأت علمی استفاده کرد. این جشنواره برای عارضه بزرگ مدرک گرایی است که عمل گرایی شود.
دیانی افزود: فلسفه موسسات علمی و پژوهشگاه ها این است که زمینه عملی ساختن علم را فراهم کنند و اگر خروجی موسسه و پژوهشگاه در جامعه و آزمایشگاه مورد استفاده نگیرد که باید آن را کنار بگذاریم.
در ادامه این جلسه، محمدمهدی توحیدی، مدیر توسعه بنگاه‌های اقتصادی شهرک های صنعتی برای حضور فعال در برگزاری جشنواره اعلام آمادگی کرد و گفت: با توجه به اینکه متولیان اصلی صنعت در استان هستیم و بانک اطلاعاتی وسیع از صاحبان صنایع وجود دارد، اطلاع رسانی جشنواره انجام خواهد شد.
همچنین علی امینی، کارشناس مسئول دفتر آموزش و پژوهش استانداری گفت: با توجه به اینکه هر ساله تعداد مخاطبان شرکت کننده در جشنواره افزایش یافته است، در سال 92 برای خالص سازی مخاطبان فقط شرکتهای دانش بنیان و پارکهای علم وفناوری و طرحهایی که واقعاً تجاری سازی شده اند و نیاز به حمایت دولت دارند شرکت می‌کنند.
وی در ادامه سخنان خود گفت: دبیرخانه اعضای کمیته را معرفی کند تا دستگاهها آمادگی خودشان را برای در حضور در کمیته بدانند و مشخص شود دستگاه ها در کدام حوزه فعالیت دارند.
گفتنی است در ابتدای این جلسه، دکتر هرمز منصوری، رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ضمن خیر مقدم به اعضای حاضر در جلسه گفت: برگزاری جلسه در این مرکز امکان آشنایی بیشتر با مجموعه‌ها‌ی علمی و تحقیقاتی که در استان فعالیت می‌کنند فراهم می کند و امید است نتایج و فواید خوب آن به جامعه برگردد.
وی در ادامه ضمن معرفی فعالیت هایی که در این موسسه انجام می شود، در خصوص اهداف راهبردی موسسه گفت: موسسه تحقیقات علوم دامی کشور یکی از موسساتی است که زیرمجموعه سازمان تحقیقات است که بهبود وضعیت و توسعه پایدار دامپروری کشور از طریق ایجاد بستر و زمینه مناسب برای انجام پژوهش در مسایل مختلف علوم دامی از اهداف کلی این موسسه است.
وی به حضوری فعال در چهارمین جشنواره علم تا عمل اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه از 23 موسسه ملی و مادری که در کشور وجود دارد، 11 موسسه در حوزه‌ی جغرافیای استان البرز قرار گرفته است، انتظار می‌رود که نوآوران البرزی در این جشنواره حضور فعالی داشته باشند.
در ادامه دکتر طهماسبی، رئیس بخش تحقیقات زنبورعسل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، گزارشی درباره طرحهای در حال اجرا ارائه کرد و گفت: طرحهای تحقیقاتی موسسه در حوزه زنبور عسل از 14 سال قبل شروع شده و تاکنون ادامه داشته است.
وی از طرح تحقیقاتی نژاد بومی زنبور عسل که به گفته رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور طرحی است که مرحله علم تا عمل را گذرانده است، یاد کرد و گفت: در سالهای قبل از انقلاب واردات وسیع ملکه از کشورهای استرالیا و آمریکا را داشتیم که خطر وجود بیماریهای مختلف و همچنین از بین رفتن نژاد بومی را به دنبال داشت اما با پیگیریهای مستمر کارشناسان از اوایل دهه 70، تحقیقات درباره استفاده از نژاد بومی زنبورعسل در کشور آغاز شد.
طهماسبی افزود: در سال 1377، تحقیقات پژوهشی نژاد بومی با محوریت تولید عسل، رفتار بچه دهی و تقسیم کولونی و همچنین رفتار دفاعی شروع شده که در حال حاضر در نسل 12 این تحقیقات هستیم.
طهماسبی گفت: در حال حاضر ملکه‌هایی را در اختیار ده زنبورستان قرار دادیم که بتوانند تکثیر کنند و در اختیار سایر زنبورداران نیز قرار دهند.
وی در ادامه نیز در خصوص تلقیح مصنوعی و طرح استفاده از تکنیکهای ژنتیک – مولکولی نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *