سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۷:۱۸ ب.ظ
خانه » اجتماعی » اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد ریاضتی نیست
Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد ریاضتی نیست

برای جلوگیری از خام فروشی وهدر رفت منابع عظیم خدادادی برای ایجاد اشتغال وپیشرفت همه جانبه با نگاه به داشته های ملی ازجمله استعدادهای انسانی نیاز ضروری به تغییر مسیر حرکت اقتصادی داریم.

علی قربانی

شبکه خبر دانشجویان البرز – سرویس اقتصادی

اقتصاد مقاوتی چه نوع اقتصادی است و ابعاد آن چیست ؟
اقتصاد مقاومتی یک طرح اقتصادی است که از سوی رهبری معظم انقلاب اسلامی و همراه با نام گذاری سال های اخیر با شاخصه های اقتصادی همچون جهاد اقتصادی ، همت مضاعف ، کار مضاعف اصلاح الگوی مصرف ، تولید ملی،  حمایت از کار و سرمایه   ایرانی طرح گردید با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی این نوع اقتصاد یک نظام اقتصادی بسته نیست بلکه یک نظام اقتصادی پویا ، فعال ، تولید محور. ضد تحریم و مقاوم در برابر اهداف سلطه اقتصادیست.
اقتصاد مقاومتی اقتصادی مبتنی بر اقتصاد اسلامی و بومی است که علاوه بر در امان ماندن ازبحران های اقتصادی سرمایه داری مانند بحران نظام بانکداری و بهره ، بحران بدهی، از ظرفیت های اسلامی نیز بهره میبرد.
اقتصاد مقاومتی بازار نیاز و تقاضا را کاملا می شناسد وقتی می گوییم تولید محور است و صادرات محور یعنی اینکه نیاز داخل را شناسایی کرده و برای رفع نیاز واردات انجام نمی دهد با توجه به ظرفیت های داخلی تولید می کند صادرات محور است یعنی اینکه علاوه بر شناسایی بازار داخلی ، بازار های خارجی را نیزشناسائی کرده و می خواهد حضور فعال در بازارهای خارجی داشته باشد.
باید به سمت تحقیق اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم چرا که نظام های اقتصادی دنیا با بحران مواجه شدند ، در کنار بحران های اقتصادی ، ما در وضعیت تحریم بسر می بریم تحریم برای کشور ما یک فرصت ایجاد کرده باعث شده ما به توانمندی های داخلی توجه کنیم روی داشته های خودمان برنامه ریزی کنیم ما باید یک الگوی اقتصادی داشته باشیم واقتصاد مقاومتی این راه را پیش روی کشور ما قرار داده است ماهیت نظام های اقتصادی دنیا سلطه طلبانه است با اقتصادی اسلامی در وضعیت تقابل قرار دارد.
برای جلوگیری از خام فروشی وهدر رفت منابع عظیم خدادادی برای ایجاد اشتغال وپیشرفت همه جانبه با نگاه به داشته های ملی ازجمله استعدادهای انسانی نیاز ضروری به تغییر مسیر حرکت اقتصادی داریم.
جایگاه برتردر اقتصادمقاومتی به بخش خصوصی میرسد و  یا تلفیقی از بخش خصوصی ودولتی است که به عنوان تعاونی می شناسیم ؟
اقتصاد مقاومتی یک اقتصادمردمی است یعنی اینکه مردم باید در اقتصاد مشارکت داشته باشند مردم ما ذهنیت خوبی از بخش خصوصی ندارند آن چیزی که بعنوان بخش خصوصی اتفاق افتاده اختصاص سازی بوده و مردم سهم اندکی داشتند که رضایت بخش نبوده ونیست. وقتی ما سرمایه اجتماعی به نام مردم داریم با تکیه برهمین سرمایه  می توانیم وضعیت اقتصادی را متحول کنیم مردم در قالب تعاونی داشته های خودشان را برای ایجاد تحول در تولید بکار می گیرند یعنی از داشته ها تولید ثروت می کنند .
آیا دولت باید دخالت خودش رادر اقتصاد کم کند و زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی آزاد تر کند؟
قوانین لازم برای حمایت از بخش خصوصی  تهیه و تدوین شود موانع از پیش پای بخش حضوصی برداشته شود شفافیت اقتصادی ایجاد شود . بخش خصوصی از ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی اطلاع داشته باشد امتیازات وتشویق های لازم و کافی برای حمایت ایجاد شود در دنیای امروز اقتصاد دولتی توان پاسخ گویی به نیاز های مردمی را ندارد دولت آموزش  های لازم را همراه با فرهنگ سازی در بخش  اقتصاد مردمی مورد توجه قرار دهد اقتصاد دولتی یک اقتصادبسته است قدرت تصمیم گیری و مشارکت در دست عده ای محدود قرار می گیرد نظارت لازم انجام نمی گیرد فساد ایجاد شده یک جوری بین خودشان حل و فصل می شود اقتصاد دولتی دولت را از مردم بی نیاز می کند دولتی که به مردم نیاز نداشته باشد دچارفساد قدرت و ثروت می شود طبقه جدید قدرت و ثروت ایجاد می شود قوانین حمایتی از طبقه قدرت  و ثروت تهیه و تدوین می گردند راه جلو گیری از فساد اقتصادی مشارکت همگانی در اقتصاد کشور است و ایجاد امنیت زمینه لازم برای مشارکت و سرمایه گذاری مردم در اقتصاد وظیفه دولت است.
آزاد سازی اقتصادی به چه معناست ؟
آزاد سازی اقتصاد یعنی اینکه همه فرصت فعالیت اقتصادی داشته باشند و یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی حضور افراد جامعه در اقتصاد کشور است اگرآزاد سازی اقتصادی انجام نشود ظرفیت ها و توانایی های بخش خصوصی آزاد نمی شود در نتیجه تحول ایجاد نمی شود اقتصاد مقاومتی انحصار تولید و فعالیت را می شکند موانع ورود بخش خصوصی را از بین می برد بازار بر حسب عرضه تقاضا شکل می گیرد سیاستگزاران بر حسب عرضه وتقاضا تصمیم می گیرند که نسبت به دست مزدها و قیمت ها اقدام نمایند بازار خودش خود کنترلی دارد به شرط آن که شرایط انحصاری ورانتی نباشد دخالت های خارج از حد معمول انجام نشود.
آیا اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد ریاضتی است؟
اقتصاد مقاومتی ربطی به ریاضت اقتصادی ندارد ما اگر به طرح ریاضت اقتصادی نگاه کنیم در این طرح دولت ها برای کاهش هزینه ها و رفع کسری بوجه به کاهش یا حذف برخی از خدمات و مزایای عمومی دست می زنند که همراه با افزایش مالیات و دریافت وام ها و کمک های مالی خارجی است .تولید در ریاضت اقتصادی کاهش یافته بر تعداد بیکاران افزوده می شود در صورتی که در اقتصاد مقاومتی تاکید بر افزایش تولید و ایجاد اشتغال و تلاش برای افزایش خدمات و مزایای عمومی در دستور کار قرار می گیرد نه تنها کمک خارجی دریافت نمی شود بلکه برنامه ریزیها و سیاستگزاری ها در راستای کاهش وابستگی صورت می گیرد اگر دولت های اروپایی اقتصاد مقاومتی را به اجرا بگزارند نیازی به ریاضت اقتصادی ندارند .
اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد اطمینان بخشی ایمنی بخش است اسیب پذیری فردی و اجتماعی را کم می کند وقتی فرصت و فضا برای تبدیل قابلیت ها و توان مندیها فراهم شود آیا انسان احساس نا امنی می کند مثلا وقتی خانواده ای مرغ دارد آیا از کمبود مرغ و تخم مرغ دچار سختی میگردد یا کشاورزی که خودش تولید کننده گندم است آیا در صورت نبود گندم دچار سختی میگردد نه چرا چون خودش تولید کننده است استراتژی اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه هر کس بتواند از داشته های خودش تولید داشته باشد اگر کسی زمین دارد تولید داشته باشد دانش تولید دارد به سمت تولید  حرکت کند منتظر نماند دیگران آن را فراهم کنند اقتصاد مقاومتی سبک زندگی را اصلاح می کند و سبک زندگی به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می کند به این صورت وقتی اقتصاد مقاومتی یک طرح اقتصادی بومی و اسلامی است یعنی یک طرح فرهنگی نیز است امروز اقتصاد ما یک مقاومت مصرفی شده است در صورتی که در فرهنگ ما مصرف به همراه تولید است یعنی هم تولیدی هستیم و هم مصرف کننده در فرهنگ ما کار عبارت است نقطه قوت اقتصادمقاومتی بر کار و تولید است سبک زندگی اسلامی و ایرانی بر مصرف بهینه  است و جلو گیری از اسراف. این در حالی که گرایش به سمت سبک زندگی غربی امروز در خانواده ها رشد داشته است که خودش پیامد های فرهنگی و ضد فرهنگی برای فرهنگ اسلامی و ایرانی دارد
 سیاست کلان اقتصادی کشور را در شرایط کنونی چگونه ارزیابی می کنید و به عبارت دیگر تحقق اقتصاد مقاومتی با این سیاست خصوصی سازی در تضاد است ؟
سیاست های کلان اقتصادی به صورت نظری خوب به نظر می رسد اما در عمل در راستای اصل ۴۴ نیست چرا که با اجرای اصل ۴۴ یک تحول و شکوفایی اقتصادی باید ایجاد می شد که انجام نشده است  بخش خصوصی باید توانمند می شد که عملا نشده است اجرای اصل ۴۴ تحقق بخشی از اقتصاد مقاومتی است اقتصاد مقاومتی تاکید بر اجرای این اصل دارد به اجرای این اصل سرعت میبخشد  .
آیا با اجرای طرح اقتصاد مقاومتی یارانه ها حذف میشود؟
نه هدف از اجرای هدفمندی یارانه ها مگراجرای عدالت و پرکردن  شکاف طبقاتی نبوده ونیست. اگر در جامعه ای توزیع ثروت عادلانه انجام شود آیا شکاف طبقاتی بوجود می آید اقتصاد مقاومتی شکل هدفمندی یارانه ها را تغییر می دهد شکلی که در آن یارانه در خدمت تولید قرار می گیرد تولیدی که خودش تولید ثروت می کند نه اینکه پولی که از فروش نفت خام در آمد ارزی به شکل نقدی به حساب افراد واریز شود. البته در اقتصاد مقاومتی برنامه ای برای حمایت از اقشار آسیب پذیر دیده شده است . در شکل فعلی یارانه ها هر کسی در هر سطحی است به همان میزان نسبت به سطوح دیگر از یارانه بهره مند است . پس هدف مند نیست . توزیع ثروت به دست آمده در بلند مدت آسیب رسان است اما یارانه پرداختی در اقتصاد مقاومتی توان مند ساز است افزایش سود بانکی به ضرر تولید است محصول تولید شده گران تر تمام می شود سرمایه ای که باید به سمت تولید و در خدمت تولید توسط افراد جامعه قرار گیرد به سمت سپرده گذاری پیش می رود و این میزان حضور افراد را در عرصه تولید محدود می کند.

علی قربانی استاد دانشگاه

منبع: مفاآنلاین

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

تروریسم و شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی و تداوم حیات تروریسم

ژیلا احمدی – دانشجوی دکتری روابط بین‌الملل شبکه‌های اجتماعی چه تأثیری بر گسترش افکار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *