چهارشنبه , بهمن ۴, ۱۳۹۶ ۱۲:۵۶ ق.ظ
خانه » سیاسی » بین الملل » امریکا بار دیگر ایران را تهدید کرد

امریکا بار دیگر ایران را تهدید کرد

معاون رئیس جمهور امریکا به جمهوری اسلامی‌ایران درباره امکان استفاده از گزینه نظامی علیه برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز تهران، هشدار داد.

شبکه خبر دانشجویان البرز – سرویس بین الملل

جو بایدن، روز دوشنبه در کنفرانس سالانه «کمیته روابط عمومی اسرائیل و امریکا» (آیپک/AIPAC) در واشنگتن دی‌سی، در حالی که به اظهارات اخیر باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا درباره امکان اقدام نظامی علیه ایران اشاره داشت، گفت: «رئیس جمهور باراک اوباما، بلوف نمی‌زند.»

رئیس جمهور امریکا در اظهارات اخیر خود، با تکرار ادعاهای تایید نشده مبنی بر امکان تلاش تهران برای استفاده نظامی از برنامه هسته‌ای، هشدار داد، در صورت شکست دیگر گزینه‌ها، برای جلوگیری از ایران در دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای از اقدام نظامی استفاده خواهد شد.

بایدن در آیپک گفت، امریکا نمی‌خواهد جنگ با ایران را آغاز کند، اما دریچه دیپلماسی در حال بسته شدن است.

معاون رئیس جمهور امریکا افزود: «ما به دنبال جنگ نیستیم… اما همه گزینه‌ها از جمله شدت عمل نظامی روی میز است.»

امریکا و اتحادیه اروپا، ابتدای سال ۲۰۱۲ میلادی در تلاش برای جلوگیری از مناسبات کشورهای دیگر در خرید نفت ایران و جلوگیری از تراکنش‌های بانکی با بانک مرکزی ایران، تحریم‌های جدیدی را علیه بخش‌های مالی و نفتی ایران اعمال کردند. این تحریم‌ها از تابستان گذشته اجرا شدند.

امریکا، اسرائیل و برخی از متحدان آنها، با طرح اتهام‌هایی تاییدنشده مبنی بر امکان تلاش ایران برای پيگيري اهداف نظامي در برنامه انرژي هسته‌اي خود، تحریم هایی یک‌جانبه و غیرقانونی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده‌اند.

ايران ضمن رد اين ادعاها، همواره تاکيد کرده است به عنوان يکي از امضاکنندگان متعهد پيمان منع گسترش تسليحات اتمي (ان‌پي‌تي) و يکي از اعضاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، از حق استفاده از فن‌آوري هسته‌اي براي دستيابي به اهداف صلح‌آميز برخوردار است.

افزون بر اين نمایندگان آژانس بین المللی انرژي اتمي چندين بار از تاسيسات اتمي ايران بازدید کرده‌اند، اما هيچ مدرکي دال بر انحراف در برنامه هسته اي ايران نیافته‌اند.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

یمن

مرگ دیکتاتور یمن: رقابت‌های داخلی و منطقه‌ای

مهدی حصارکی، کارشناس مسائل سیاسی – صحبت‌های رئیس جمهور پیشین یمن، علی عبدالله صالح، در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *