دوشنبه , بهمن ۲, ۱۳۹۶ ۷:۲۹ ق.ظ
خانه » خبر » اولین نشست «نخبگان پناهنده افغانستان در ایران» در استان البرز برگزار شد

اولین نشست «نخبگان پناهنده افغانستان در ایران» در استان البرز برگزار شد

پرویزکوثری: اتباع و نخبگان پناهنده افغانستانی با بازگشت عزت مندانه خود زمینه بازسازی، آبادانی و توسعه کشور افغانستان را فراهم آورند.

اسنا – سرویس اجتماعی

اولین نشست نخبگان پناهنده، تحت عنوان« نخبگان پناهنده، نخبه پروری و رسالت آنها در بازسازی افغانستان »، با حضور استاندار البرز، معاونین، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز، اعضای شورای تامین استان و مقامات کشوری، همچنین معاون پژوهشی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور،معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سفیرجمهوری اسلامی افغانستان ، معاون مرکز امور بین الملل مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، معاون دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، طی روزهای پنج شنبه و جمعه 11و12مهرماه92، در محل هتل گاجره دیزین برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز؛ در ابتدای مراسم پرویز کوثری مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز، ضمن خیرمقدم و خوش آمدگویی اظهار داشت؛ هدف از برگزاری همایش مذکور، شناسایی و تجلیل از نخبگان پناهنده افغانی در کشور و تشویق آنان به منظور بازگشت به افغانستان و شرکت فعال در بازسازی، توسعه و آبادانی آن کشور می باشد.
در این مراسم جناب آقای مهندس سیدطاهر طاهری استاندار البرز در سخنان خود بیان داشت؛ کشور افغانستان نقطه تلاقی فرهنگ ها و در مسیر جاده ابرایشم به عنوان سرزمینی با موقعیت حساس تاریخی و ژئوپولوتیک همواره مورد طمع بیگانگان بوده و در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود همواره مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار داشته است و این مسئله از مردم افغانستان مردمی سخت کوش، شجاع و دلاور ساخته است.
نماینده عالی دولت در استان البرز اظهار داشت؛ دولت و ملت ایران در مقطعی از زمان، در حالی که خود درگیر جنگ تحمیلی و ناخواسته با رژیم بعثی صدام و انبوه حامیان منطقه ای و بین المللی بود، اما به دلیل هجوم ارتش تا به دندان مسلح سرخ شوروی به سرزمین های یک کشور اسلامی و براساس آموزه های دینی و مشترکات تاریخی، فرهنگی، قومی و نژادی و زبانی و به حکم انسانیت و اسلامی خویش، سخاوتمندانه مرزهای خود را به روی امواج انسانهای بی پناه گشود و آغوش گرم ملت ایران مإمن و مإوای میلیون ها افغانی هم دین، هم زبان و هم نژاد گریخته از ظلم و ستم کمونیستها شد.
وی افزود؛ درحال حاضر صدها هزار نفر از این آوارگان همچون سایر آحاد ملت ایران از نعمت آموزش، تعلیم و تربیت، واکسیناسیون، بهداشت و درمان، مسکن، تغدیه و اشتغال بهره مند شدند و بسیاری از آنان عالی ترین مدارج دانشگاهی را نیز طی نمودند که شرکت کنندگان در این همایش نیز نمایندگانی از خیل عظیم تحصیل کردگان و نخبگان کشور افغانستان هستند.
مهندس طاهری در ادامه سخنان خود رسالت امروز نخبگان افغانستان را نیز محور کلام خود قرار داد و گفت؛ امروز نیز با گذشت بیش از سی سال از شکست مفتضحانه ارتش سرخ و با پایان یافتن جنگهای داخلی و با وجود برقراری امنیت نسبی و دولتی مورد حمایت بین الملل، این جمعیت عظیم و تحصیل کردگان و نخبگان افغانستانی به حکم عقل سلیم، خرد و منطق می بایستی به سرزمین خود مراجعت و فعالانه در فرایند بازسازی و آبادانی آن مشارکت کنند.
استاندار البرز با بیان اینکه هرساله بالغ بر صدها دانش آموز افغانی از نعمت  تحصیل در مدارس ایران برخوردار بوده و دهها هزار دانشجوی افغانستانی از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل شده اند، با ذکر آماری عنوان کرد؛ بر اساس آمار موجود در حال حاضر بیش از 300 هزار دانش آموز و 4هزار دانشجوی افغان در مدارس و دانشگاههای ایران مشغول به تحصیل هستند و بر اساس خوش بینانه ترین برآورده ها مجموع اتباع افغانستانی مجاز و غیر مجاز ساکن در کشور 3 میلیون نفر معادل 94 درصد کل پناهندگان خارجی تخمین زده می شود.
نماینده عالی دولت در استان البرز در پایان سخنانشان پیشنهاد نمودند نظر به اینکه اولین نشست نخبگان پناهنده، تحت عنوان: « نخبگان پناهنده، نخبه پروری و رسالت آنها در بازسازی افغانستان »در استان البرز برگزار گردیده، «دبیرخانه دائمی مجمع نخبگان پناهنده» نیز در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز تشکیل گردد.
حجه الاسلام و المسلمین صالحی معاون پژوهشی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور نیز در این مراسم در سخنان خود اظهار داشت؛ رسالت نخبگان پناهنده در بازسازی افغانستان یکی از ابتکارات ارزشمند جمهوری اسلامی ایران برای پناهندگان افغان بشمار می‌رود.
ویافزود؛ ما هر چه مطالعه کردیم برنامه‌ای به این شکل برای پناهندگان در دنیا مشاهده نکردیم و به نظر می‌رسد این نخستین ابتکاری است برای آشنا شدن نخبگان نسل دوم و سوم پناهنده و نقش آنها در بازسازی کشورشان که در ایران صورت گرفته است، به جرات می توان گفت که این اولین نشست نخبگان پناهنده است که در دنیا برگزار می شود.
معاون پژوهشی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بیش از سی سال میزبانی خدمات آموزشی ، بهداشتی و …. را به جمعیت پناهندگان افغانی داشته است و افتخار دارد که توانسته در شکوفا شدن استعدادهای پناهندگان و نخبه پروری توسط آموزش و پرورش، وزارت علوم و حوزهای علمیه در شکوفایی استعدادها و نخبگی پناهندگان ساکن در ایران نقش عمده ای را ایفا کند.
حجه الاسلام و المسلمین صالحی همچنین افزود: پناهندگان در زندگی سختی 4 مرحله را تحت عنوان فوریت و اضطرار پناهندگی، اسکان موقت و دریافت خدمات حمایت موقت، اسکان بلند مدت و دریافت خدمات معیشتی، نخبه پناهنده بازگشت و بازگشت به وطن طی می کنند و در هر یک از این مراحل نیز با برنامه ریزی های مدون آمادگی کامل برای پناهندگی پیدا خواهند کرد.
معاون پژوهشی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با طرح این سوال از نخبگان پناهنده که وظیفه و نقش شما در جامعه جهانی و در مقابل کشورتان چیست؟ کشور میزبان اظهار امیدواری کرد که همه نخبگان پناهنده که از کشور ایران مهاجرت کرده و به دیار خود برگشتند همه تلاششان حاصل سازندگی بوده است و جمهوری اسلامی ایران  نیز این افتخار را دارد که نیروهای ارزشی را برای  سازندگی و بازسازی کشور تربیت می کند.
در ادامه مراسم نصیر احمد نور سفیرکبیر جمهوری افغانستان در بدو امر به  شعار دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران  اشاره کرد و گفت؛ دکتر روحانی با تدبیر و امید قفل روابط بین المللی ایران را بگشاید تا از این گشایش شاهد گسترش دامنه روابط دیپلماسی کشورهای همسایه باشیم.
نصیر احمد نور هجرت و مهاجرت را سرفصل تحولات آدمی از بدو خلقت تا به اکنون دانست و افزود؛ هجرت از آغاز با آدمی پیوند خورده است از اجبار آدم و حوا برای بیرون آمدن از بهشت تا هجرت مردم یک ملت و سرزمین از وطن اصلی شان؛ بنابراین از آغاز خلقت تا امروز بشر هجرت را دیده است گاه به اجبار و گاهی نیز به اختیار در هر صورت هجرت در اغلب اوقات عامل تحولات بزرگ تاریخی، فرهنگی و حتی تمدنی بوده است.
سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با مروری بر آغاز مهاجرت ها در کشور افغانستان اظهار داشت؛ پس از زیر پا گذاشتن ناگهانی میثاق نامه اتحادیه جماهیر شوروی  کشور افغانستان چاره ای  جز دق الباب کشور همسایه ایران را نداشت و کشور همسایه  نیز به حکم برادری درهای خود را به روی مردم این سرزمین گشودند.
نصیر احمد نور افزود؛ افغانستان در آن مقطع زمانی نیز جز دو انتخاب پذیرفتن اشغال گران و جهاد در مقابل آنها  راه دیگری مقابلش نبود بنابراین گزینه جهاد را انتخاب کرد؛ اگر مهاجرت در آن سالها نبود جهاد  نیز معنایی نداشت و اگر جهاد نمی بود نقشه جغرافیای کشور ما امروز اینچنین نمی بود.
سفیر کبیر جمهوری افغانستان در ادامه با بیان اینکه امروزه در هیچ مرکز دانشگاهی نیست که به استعدادهای دانشجویان افغانستانی اشاره ای نشده باشد؛ دو بیتی کاظمی با این مطلع که  نخبگان مهاجرت بس است، زمان برگشت فرا رسیده است را مورد تأکید قرار داد و گفت؛ اکنون زمان آن فرا رسیده تا دانشجویان نخبه برای آبادانی سرزمین شان افغانستان به موطن اصلی باز گردند.
در ادامه مراسم دکتر مولایی، دکتر غلام سرور صفایی و خانم دکتر حیدری به نمایندگی از نخبگان و فرهیختگان پناهندگان افغانستانی به ایراد سخنرانی پرداختند.
در مراسم اختتامیه همایش« نخبگان پناهنده، نخبه پروری و رسالت آنها در بازسازی افغانستان»، نیز نمایندگانی از کارگروه های تخصصی پزشکی، مهندسی، فرهنگی، صنایع دستی، مخترعین و مبتکرین و تجارت پس از تبادل نظر میان نخبگان هر کارگروه به سخنرانی پرداخته و در زمینه های مربوطه راهکارهایی را ارائه نمودند.

پرویزکوثری تاکید کرد؛
اتباع و نخبگان پناهنده افغانستانی با بازگشت عزت مندانه خود زمینه بازسازی، آبادانی و توسعه کشور افغانستان را فراهم آورند
مراسم اختتامیه نشست نخبگان پناهنده، تحت عنوان« نخبگان پناهنده، نخبه پروری و رسالت آنها در بازسازی افغانستان»، باحضور مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز، معاون پژوهشی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، مسئولین، مدعوین و نخبگان پناهنده، روز جمعه 12مهرماه92، در محل هتل گاجره دیزین برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومي اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداری البرز؛ پرویز کوثری مديركل              امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداری البزر ضمن خوش آمدگویی از حضور گسترده میهمانان، مسئولین، مدعوین و نخبگان پناهنده و از نمایندگان کارگروه های تخصصی؛ پزشکی، مهندسی، فرهنگی، تجارت، صنایع دستی، مخترعین و مبتکرین و… تقدیر و تشکر نمود.
پرویز کوثری اظهار داشت؛ به دلیل همفکری، تعامل سازنده و موثر طی دو روز برگزاری همایش، مسائل، مباحث و خروجی هایی که از سوی کارگروه های تخصصی نخبگان مطرح گردید، تا آنجایی که زمینه اجرایی داشته باشند، از مراکز ذیربط پیگیری خواهیم کرد.
وی ضمن استقبال از بیانات نخبگان پناهنده در همایش مذکور، بیان داشت؛ جمهوری اسلامی ایران با وجود اینکه خود درگیر در جنگی نا برابر با رژیم بعثی صدام بود، بر اساس آموزه های دینی و شرعی و انسانی، درهای کشور را                   بسوی پناهندگان باز نمود و و در حمایت از آنان آنچه که در توان داشت در طبق اخلاص گذاشت.
مديركل امور اتباع و مهاجرين خارجي به نمایندگی از مدیران کل دفاتر امور اتباع در 17استان کشور که پناهنده افغانی دارند در خصوص خدمات ارائه شده جمهوری اسلامی ایران به اتباع پناهنده افغانستانی در طول سی و اندی سال، در گزارش اجمالي اظهار داشت؛ تمامی خدمات ارائه شده اعم از: خدمات عمومی، رفاهی، آموزشی، بهداشتی و واکسیناسیون ارائه شده به اتباع خارجی، از تولد تا مرگ، از ازدواج تا طلاق، از مدرسه تا دانشگاه، از تردد با کارت و پاسپورت و… به اتباع  قانونی و مجاز، با همکاری ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری ها انجام می گیرد.
پرویز کوثری در این خصوص تصریح کرد؛ خانوار های آسيب پذير و بیماران خاص اتباع خارجي نیز بصورت رایگان از خدمات بیمه و درمانی استفاده می کنند و افرادی که مشمول هر یک از بندهای اقشار آسیب‌پذیر هستند نه تنها از پرداخت هزینه بیمه و خدمات درمانی و بهداشتی معاف شده اند بلکه از شهریه ثبت نام مدارس نیز معاف می باشند.
مديركل امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداری البزر، در پایان سخنان خود تصریح کرد؛ افغانستان به عنوان نقطه تلاقی فرهنگ ها، در مسیر جاده ابریشم با موقعیت حساس تاریخی و ژئوپولتیک بوده و با مردمانی سختکوش، شجاع و دلاور می بایست این داشته ها را زنده نمایند و با بازگشت عزت مندانه نخبگان و اتباع افغانستانی زمینه بازسازی، آبادانی و توسعه کشور افغانستان را فراهم آورند.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *