سه شنبه , اسفند ۱, ۱۳۹۶ ۱۰:۴۷ ق.ظ
خانه » سیاسی » بین الملل » ايران کار تشکيل سوريه بدون داعش را آغاز کرده است
جنگ سوریه

ايران کار تشکيل سوريه بدون داعش را آغاز کرده است

يک نشريه روسي به احتمال رويارويي ايران و آمريکا در سوريه با توجه به تحولات اخير اين کشور پرداخت.
به گزارش سرويس بين الملل اسنا، نشريه وستي کافکازا (روسيه) در گزارشي نوشت:
ايران و نيروهاي معتمد اين کشور کار تشکيل سوريه آينده بدون داعش (سازمان ممنوع اعلام شده در روسيه) را آغاز کرده اند. اما، رويدادهاي اخير نشان مي دهند که قواي مورد حمايت ايران که در شرق سوريه مي جنگند، ناگزيرا، با دو نيروي دشمن درگير خواهند شد. نيروي نخست در جنوب و در شعاع مرزي التنفه حضور دارند که در آنجا، نيروهاي ويژه امريکا و ياران عربي اين کشور کار بيرون راندن داعش را ادامه مي دهند. نيروي دوم در شمال حضور دارند که در آنجا، نيروي دموکراتيک سوريه، تحت حمايت امريکا، ضمن حمله عليه داعش در ديرالزور، به حملات خود به رقه ادامه مي دهند. ايران اگر بخواهد با آنان مقابله کند، تحت فشارهاي شديدي قرار خواهد گرفت.
اگر ايران و امريکا در شرايط سردرگمي راهبردي کنوني باقي بمانند، مشکل مي توان فهميد که چگونه موفق به گريز از مناقشه خواهند شد و فعلا، مشخص نيست که آيا نيروهاي سياسي امريکا براي چنين چيزي آمادگي دارند يا خير.
شايد حملات هوايي دوره اي امريکا و مانورهاي زميني تحت حمايت ايران تاکتيک هاي تصادفي در صحرا به نظر برسند، اما در اين منطقه، بسياري از مسايل براي ايران، حزب الله و رژيم سوريه تعيين کننده مي باشند. ايران براي حفظ سلطه خود در عراق، حفظ بقاي رژيم سوريه و موقعيت راهبردي حزب الله، نبايد اجازه دهد تا نيروهاي تحت حمايت امريکا کنترل بر شرق سوريه را در دست گيرند. اگرچه، تحليلگران همچنان، تصريح مي کنند که اين رژيم براي کنترل بر کل سوريه بسيار ضعيف است، اما در دمشق، با اين موضوع موافق نيستند. دمشق مي گويد که براي ممانعت از تصرف اين منطقه توسط نيروهاي عربي و يا کردهاي تحت حمايت امريکا به اندازه کافي دليل دارد.
در حال حاضر، دمشق در موقعيتي نيست که ائتلاف با سرکردگي امريکا در التنفه را مورد تهديد قرار دهد. در عوض، ايران براي عدم تحمل نيروهاي تحت کنترل امريکا در مناطق سوريه، از امکانات بسيار گسترده تر و نيروهاي نظامي ذخيره کافي برخوردار است. به احتمال زياد، ايران از طريق نيروهاي معتمد خود قاطعيت اين ائتلاف را از راه شدت بخشيدن به توطئه چيني هاي خود آزمايش خواهد کرد. اگر چنين پيش رود، در آنصورت ايران روي آن حساب مي کند که امريکا براي گريز از تشديد جدي اوضاع عقب نشيني و از موفقيت هاي ارضي خود چشم پوشي خواهد کرد. معقول بودن چنين حساب و کتاب هايي، به اهداف نهائي امريکا در شرق سوريه و همچنين ميزان اهميت اين موفقيت ها براي واشنگتن در برابر تهديدهاي بي شمار ايران بستگي دارد.
در روز ١٧ ماه مه، خبرگزاري «فارس» وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران خبر داد که حزب الله ٣٠٠٠ نفر از نظاميان خود را در بيابان هاي شرقي سوريه مستقر کرده است که اکثريت آنان از مناطق بسيار مهم راهبردي انتقال داده شده اند. مشخص نيست که کدام يک از يگان هاي حزب الله در اينجا استقرار يافته اند، اما اگر آنان واقعا، از مناطق کليدي انتخاب شده باشند، اين يگان، مي تواند يگان «رضوان» باشد که ظاهرا، در ميان بسيجيان رژيم سوريه حضور يافته اند. نيروهاي «رضوان» در يورش ها و حملات با استفاده از دستجات کوچک تخصص دارند که در ضد حملات تاکتيکي رژيم سوريه در نبرد بر سر حلب اهميت تعيين کننده دارد.
به گزارش خبرگزاي «ابنا» وابسته به نيروهاي حامي ايران، به احتمال زياد، هدف از استقرار حزب الله در بيابان ها، ممانعت از اجرايي شدن عمليات ها از سوي ائتلاف امريکا است. اين گروه، قبل از وارد عمل شدن در عمليات گسترده عليه داعش در مرکز سوريه، تا حد امکان اقدام به استقرار تعداد هر چه بيشتر پايگاه هاي نظامي مي کند. ظاهرا، هدف از استقرار اين نيروها، بيشتر بيرون راندن و پيچيده کردن اجراي عمليات هاي تحت فرماندهي امريکا است تا مقابله مستقيم با جريان تشديد کنترل ايران و اسد در مرکز سوريه. اين بسيجيان در صورت رويارويي مستقيم با قواي امريکا متحمل شکست مي شدند، اما مساله اين است که آيا امريکا براي جنگيدن با آنان آمادگي دارد يا خير.
اگر امريکا تصميم بگيرد، به آنان توجهي نکند، نيروهاي بسيار ضعيف عملا، مي توانند اوضاع را پيچيده تر کنند. براي نمونه، در هفته گذشته، نيروهاي رژيم موفق شدند، بر حملات امريکا به شمال التنفه پيش دستي کنند: آنان منطقه تحت کنترل داعش را زودتر تصرف کردند. امريکا مي تواند يا آنان را به خروج از اين منطقه ناگزير کند و يا ماموريت خود را در اين منطقه لغو کند. مورد نخست، خطر آغاز جنگ را در پي دارد و مورد دوم – پيچيده تر شدن ماموريت عليه داعش را.
در شمال سوريه، ايران چندان فعاليت ندارد. در عراق، نيروهاي بسيج مردمي در مبارزه عليه داعش در راستاي حفظ امنيت در مرز عراق و سوريه به پيروزي هاي پايداري دست يافته اند. براي اين منظور، هدف اصلي نيروهاي شيعه بلوکه کردن مسير مرزي دسترسي داعش به تجهيزات لازم مي باشد. اما، با توجه به نفوذ ايران در ميان نيروهاي بسيج مردمي، محدوده اين ماموريت مشخص نيست. احتمال دارد که برخي از عناصر حامي ايران به بهانه مبارزه عليه داعش، ممانعت خود از پيشروي نيروهاي دموکراتيک سوريه، تحت حمايت امريکايي ها، در شرق سوريه را ادامه دهند، براي نمونه، از راه تصرف هاي پيشگيرانه مناطق. به رغم تهديدهاي امريکا، چنين گروهک هايي از طريق عبور مرزها به فعاليت هاي خود ادامه مي دهند. ابو مهدي المهندس، معاون فرمانده نيروهاي بسيج مردمي عراق، اعلام کرده که «بايد راه ارتباط دو کشور را يافت». در هفته گذشته، فعالان خبر دادند که تشکيلات نيروهاي بسيج مردمي دو روستا، واقع در شمال ديرالزور، را تصرف کرده اند و هياتي از ارتش سوريه در بغداد، براي بحث و بررسي مسائل امنيتي در مرزها در حال مذاکره است.
خود امريکا غير قابل درک ترين بازيکن است. مانند سابق، ماموريت رسمي اين کشور در سوريه، مبارزه عليه داعش است. اقدامات تجاوز گرانه امريکا عليه ايران در بيابان هاي شرقي، مانند حمله به نيروهاي ايراني و استقرار توپخانه دور برد، مي تواند فقط تدابير فرماندهي صحرايي براي دفاع از نيروهاي امريکا در اجراي ماموريت خود عليه داعش باشد. اما، از سوي ديگر، دولت ترامپ با ايران خصومت ديرينه اي دارد و اعضاي کليدي تيم او خواهان حضور پايدار، بلند مدت و نظامي امريکا در سوريه با هدف بازدارندگي ايران هستند.
امريکا سياست روشني ندارد. دولت اين کشور توضيح نداده که چگونه قصد دارد، مانع از حضور اجتناب ناپذير ايران بر سر راه پيشروي امريکا به سوي شرق سوريه شود. در چنين شرايطي، تشديد اوضاع بسيار محتمل است.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

یمن

مرگ دیکتاتور یمن: رقابت‌های داخلی و منطقه‌ای

مهدی حصارکی، کارشناس مسائل سیاسی – صحبت‌های رئیس جمهور پیشین یمن، علی عبدالله صالح، در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *