سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۱:۴۵ ب.ظ
خانه » خبر » برابر بودن در مقابل قانون
درس های دموکراسی

برابر بودن در مقابل قانون

دکتر افشین زرگر:

در دموکراسی های سالم و مستحکم، شهروندی حکم می کند همه در پیشگاه قانون برابر باشند. بر خلاف نظام های استبدادی، توتالیتر، بسته و اقتدارگرا، افرادی که در دموکراسی واقعی زندگی می کنند، شهروند به شمار می آیند نه رعیت هایی که سرنوشت شان به دست دیگری رقم بخورد. قانون ملاک همه امور است و شان و کرامت شهروندان فارغ از جایگاه، منصب، قومیت، خاستگاه طبقاتی و صنفی و … تحت حکومت قانون رعایت می شود. هیچ کسی نمی تواند ولو به هر بهانه ای خود را در پیشگاه قانون برتر و خاص تر و متمایزتر از دیگران ببیند و از امتیازات و حقوقی فراتر از آنچه قانون مشخص کرده برخوردار باشد.
حکومت قانون یعنی این که یگانه معیار توزیع ارزش ها، حقوق و امتیازات در جامعه قانون است و نه هیچ چیز دیگری. حکومت قانون یعنی این که همواره تضمین های مطمئن برای تامین حقوق شهروندان وجود دارد، یعنی این که نهادهای قانونی با وجدان بیدار و آگاه مانع از هر تخطی به حقوق شهروندان می شوند. حکومت قانون بدین معناست که هیچ فردی نمی تواند بنابر مقام، منصب، جایگاه، تعلقات و پیوندهای سیاسی، خانوادگی و نزدیک بودن به کانون های قدرت، برای خود امتیازات فرا قانونی تعریف کند، از رانت های اقتصادی برخوردار شود و خود را برتر و بهتر از دیگران ببیند، حکومت قانون یعنی این که همه افراد به خاطر شان انسانی و حقوق شهروندی شان بایستی از فرصت های مساوی در هر امری از تحصیل گرفته تا دست یابی به مناصب مدیریتی کلان برخوردار باشند.
در حکومت قانون، با استانداردهای دوگانه و چندگانه و صدگانه روبه رو نیستیم، جا برای تفسیرهای منفعت طلبانه وجود ندارد، قانون یکی است و همه در مقابل آن برابرند.
البته این واقعیت را نمی توان انکار کرد که حتی در بسیاری از دموکراسی ها هم هستند کسانی که خود را تافته جدا بافته ببینند و برای خود حقوق و امتیازات بیش تری قائل باشند، در واقع همان حرف مشهور جرج اورول که “همه برابرند ولی برخی نسبت به دیگران برابرترند.” برای وجود یک نظام سیاسی سالم، پویا و کارآمد، حکومت قانون امری ضروری است، و در چنین وضعیتی وجود یک سیستم قضایی کارآمد و سالم، و نهادهای نظارتی توانمند و پاک دست، و مکانیسم های نیرومند چک و بالانس(رسیدگی و توازن بخش)، تضمین کننده آن خواهند بود.
حکومت قانون، دموکراسی را سالم و پویا نگاه می دارد و رضایت عمومی و اعتماد شهروندان را افزایش می دهد. در یک کلام بدون حکومت قانون، فساد سیاسی، اداری و اقتصادی افزایش خواهد یافت و بنیان یک جامعه را سست و متزلزل خواهد کرد.
دکتر افشین زرگر 95 / 3 / 31

عضور هئیت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد کرج

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *