سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۱:۴۴ ب.ظ
خانه » خبر » به دنبال دیپلماسی با ایران باشید

به دنبال دیپلماسی با ایران باشید

ویلیام لوئرز و توماس پیکیرینگ در تحلیل مذاکرات هسته ای
اسنا – بین الملل

اما مرحله دشوار دیپلماسی زمانی آغاز می شود که گروه 1+5، تلاش می کند پاسخی به پیشنهاد ایران بدهد که باید دست کم شامل لغو برخی تحریم ها باشد. دولت اوباما باید راه هایی را پیدا کند که به موجب آن معامله سخت با ایران با مواضع دیگر شرکای مذاکره کننده همخوانی داشته باشد. همچنین اوباما باید به نارضایتی های اسرائیل و کشورهای عربی نیز توجه داشته باشد و تردید های کنگره را مدیریت کند.

اوباما باید تصمیم بگیرد که آیا می تواند در مراحل اولیه توافق، بخشی از تحریم ها را تعدیل کند تا محدودیتی کافی در برنامه های هسته ای ایران ایجاد شود و نظارت گسترده آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بر این فعالیت ها برقرار شود. پس از عبور از این مرحله، رئیس جمهور آمریکا می تواند در جهت یک چارچوب جامع درازمدت گام بردارد که شامل تشریح برنامه صلح آمیز هسته ای ایران با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی است تا اجرای این طرح را تضمین کنند.

تحریم های بانکداری، کلید اصلی به شمار می روند. خزانه داری آمریکا ، تحریم های بانکی را علیه ایران اعمال می کند که در زمره موثرترین تحریم ها علیه جمهوری اسلامی به شمار می روند. به همین دلیل ایران بیش از همه خواستار لغو این تحریم ها است. بانک های خصوصی و مرکزی در سراسر جهان با توجه به تحریم های آمریکا علیه ایران، از تبادل مالی با جمهوری اسلامی خودداری می کنند. تا زمانی که جامعه بانکداری بین المللی از جانب آمریکا اطمینان پیدا نکند که معامله با ایران بلامانع است، وارد روابط مالی دراز مدت با تهران نخواهد شد.

بنابراین نخستین مانع احتمالا یکی از بزرگترین مانع در راه دشوار دیپلماسی با ایران به شمار می رود. اگر ایران طرحی هدفمند در ژنو ارایه دهد ، گروه 1+5 باید برای پاسخ مناسب به آن آماده باشد. به نظر می رسد که همچنان سیستم سیاسی آمریکا  نه به لحاظ سیاسی و نه به لحاظ روانی، آمادگی لازم را برای برداشتن چنین گامی ندارد. آیا آمریکا می تواند تحریم ها را در مقابل برنامه های هسته ای شفاف تر و محدودتر ایران لغو کند؟ به لحاظ فنی پاسخ به این پرسش مثبت است اما به لحاظ سیاسی، شاید کنگره آماده نباشد.

پیشرفت در این روند به صبوری و فضای سیاسی در تهران و واشینگتن و همچنین اقدامات قاطع در ژنو نیاز دارد. ایالات متحده مدیریت تلاش هایی را بر عهده دارد که هدف از آن اعمال فشار بر مقامات تهران برای تعامل جدی بر سر مجادله هسته ای است. اگر ایران آماده باشد گام هایی هماهنگ و قابل اثبات در جهت تعدیل نگرانی های بین المللی در زمینه برنامه های هسته ای اش بردارد، آنگاه جهان از واشینگتن انتظار دارد تا مدیریت روند لغو تحریم ها را نیز بر عهده گیرد.

در صورتی که ایالات متحده این اقدام را انجام ندهد، حمایت بین المللی از نظام تحریم ها فرو می پاشد و آنگاه واشینگتن باقی می ماند و توافق هسته ای که با ایران انجام نشده است. از سوی دیگر ، کاخ سفید پس از این مرجله ابزاری قوی در اختیار نخواهد داشت تا از آن به عنوان اهرم در برابر ایران استفاده کند.

نشست دو روزه ژنو، یکی از مهمترین بخش های روابط ایران – آمریکا از زمان انقلاب اسلامی به شمار می رود. فرصتی که باید مورد توجه قرار گیرد و آزمایش شود. رویترز / دیپلماسی ایرانی

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *