جمعه , اسفند ۴, ۱۳۹۶ ۱:۴۳ ب.ظ
خانه » خبر » تعیین حریم تپه گلستان مهرشهر و محوطه احمد و محمود ماهدشت

تعیین حریم تپه گلستان مهرشهر و محوطه احمد و محمود ماهدشت

تپه گلستان مهرشر کرج تعیین حریم شد /  محوطه احمد و محمود ماهدشت تعیین حریم شد

شبکه خبر دانشجویان البرز – فرهنگی

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز؛ احداله شریفی مدیر کل اداره میراث فرهنگی البرز از تصویب طرح تعیین حریم تپه تاریخی گلستان مهرشهر در شورای فنی استان خبر داد.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی البرز گفت تپه گلستان در سال 1382 شناسایی شد و در خردادماه  سال 1390 در سومین همایش شورای عالی سیاستگذاری ثبت آثار ؛ با شماره 30419 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
شریفی در ادامه افزود طی بررسی های میدانی انجام شده توسط کارشناسان این اداره کل در هنگام مستندسازی پرونده ثبتی اثر و پژوهش بر روی سفال های بدست آمده و نیز فرم تپه و محوطه پیرامون؛ تاریخگذاری این تپه به دوره اشکانی تخمین زده شد.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی البرز گفت با توجه به اینکه تپه تاریخی گلستان در معرض توسعه شهری بود؛ جزو اولویت های این اداره کل برای تعیین حریم قرار گرفت و پروژه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه، حریم و لایه نگاری این تپه تاریخی با سرپرستی سرکار خانم مهناز طاهری؛ مسؤل مرکز باستان شناسی استان به انجام رسید.
شریفی درخاتمه گفت پس از تعیین حریم محوطه و پژوهشهای صورت گرفته مشخص گردید که تپه گلستان یک محوطه تاریخی تک دوره ای و مربوط به دوره اشکانی است. طی این پروژه عرصه؛ حریم درجه یک و درجه دو اثر مشخص گردید و ضوابط حرائم باتوجه به شرایط موجود تپه لحاظ گردید و در شورای فنی استان به تصویب رسید که جهت تأیید نهایی به معاونت میراث فرهنگی کشور  ارسال می گردد.
همچنین مدیر کل اداره میراث فرهنگی البرز گفت محوطه احمد و محمود در سال 1382 شناسایی شد و در بهمن  سال 1390 در چهارمین همایش شورای عالی سیاستگذاری ثبت آثار ؛ با شماره30685  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
شریفی در ادامه افزود طی بررسی های میدانی انجام شده توسط کارشناسان این اداره کل در هنگام مستندسازی پرونده ثبتی اثر و پژوهش بر روی سفال های بدست آمده مشخص گردید که این محوطه در قرون اولیه تا قرون میانی اسلامی محل سکونت بوده. سفال های به دست آمده از این محوطه مربوط به دوره سلجوقی و ایلخانی می باشد و تعداد فراوانی سفال های دوره سلجوقی بیشتر از دوره ایلخانی است.
مدیر کل اداره میراث فرهنگی البرز گفت با توجه به اینکه محوطه احمد و محمود در معرض توسعه شهری می باشد؛ جزو اولویت های این اداره کل برای تعیین حریم قرار گرفت و پروژه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه، حریم و لایه نگاری این محوطه دوره اسلامی با سرپستی سرکار خانم مهناز طاهری؛ مسؤل مرکز باستان شناسی استان به انجام رسید.
شریفی درخاتمه گفت پس از تعیین حریم محوطه و پژوهشهای صورت گرفته مشخص گردید که محوطه اسلامی احمد و محمود مربوط به دوران سلجوقی و ایلخانی است. طی این پروژه عرصه؛ حریم درجه یک و درجه دو اثر مشخص گردید و ضوابط حرائم با توجه به شرایط موجود محوطه لحاظ گردید و در شورای فنی استان به تصویب رسید که جهت تأیید نهایی به معاونت میراث فرهنگی کشور  ارسال می گردد.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *