جمعه , آذر ۲۴, ۱۳۹۶ ۱۱:۰۱ ب.ظ
خانه » اجتماعی » جامعه » تغییرات جمعیتی کرج و استلزامات توجه به رشد و توسعه
توسعه ی پایدار

تغییرات جمعیتی کرج و استلزامات توجه به رشد و توسعه

شبکه خبر دانشجویان البرز – اسنا: دکتر مهدی مرادی – بواسطه سلایق مذهبی و احتیاط های گاها دینی و ملاحظات ارگان ها و نهادهای رسمی مذهبی از اجرای کنسرت جلوگیری می شود.

بر اساس گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل، جمعیت شهرنشین جهان تا ۲۰۲۵، یعنی تا ۸ سال دیگر ( ۱۴۰۴) به حدود ۶۵ درصد می رسد. لیکن بررسی های جمعیتی کرج در سال ۹۵ و از طریق سایت مرکز آمار به عدد ۲ میلیون نفر نزدیک شده است.

کرج چهارمین شهر پرجمعیت در بین تمام شهرهای ایران است و استان البرز به لحاظ دارا بودن جمعیت در رتبه یازدهم ایستاده است. تعداد خانوار در استان البرز هم ۸۵۶۱۱۶ خانوار گزارش می شود. نسبت جمعیتی نقاط شهری به روستایی هم ۷۴ درصد به ۲۶ درصد است. بدین لحاظ استان البرز و شهر کرج روز به روز شهری تر شده و آنچه در این میان بسیار مهم ارزیابی می شود و دارای ابعاد نگران کننده ای است ؛ روند روبه افزایش مسائل و مشکلات ناشی از رشد شهرنشینی است.

شایان گفتن است تغییرات جمعیتی اثر متقابلی بر حوزه های حمل و نقل و ترافیک، مدارس، برخورداری از سرانه تخت های بیمارستانی، فضاهای تفریحی و فرهنگی و بسیاری دیگر از جنبه های زندگی شهری کرج خواهد گذاشت. شهر کرج به لحاظ داشتن فضاهای فرهنگی از جمله سینما و تئاتر و یا داشتن سالن هایی برای اجرای کنسرت و فضاهایی برای مطالعه به شدت فقیر است. تعداد زندان های کرج بیشتر از تعداد سینماهای شهر کرج هست. کرج دارای ۴ زندان بزرگ است. در حالیکه تعداد سینماهای کرج ۳ سینما با چند سالن است و یا علی رغم داشتن یکسری فضاها برای اجرای تئاتر آنهم دو سالن عملا برنامه ای در آن اجرا نمی شود و یا بواسطه سلایق مذهبی و احتیاط های گاها دینی و ملاحظات ارگان ها و نهادهای رسمی مذهبی از اجرای کنسرت جلوگیری می شود.

در حالی که باید برای این تعداد جمعیت چشم اندازی کارآمد طراحی شود تا بتوان شادی و نشاط را در آن نهادینه کرد. در واقع نباید تعداد ندامتگاه ها و زندان های کرج از مراکز شادی و تفریح ایشان کمتر باشد. وضعیت حمل و نقل و ترافیک هم که در شهر کرج از بغرنج ترین هاست که نیازی به توضیح و تشریح شرایط بد حمل و نقل ندارد و همگان به آن واقف هستند. تعداد بیمارستان ها و تخت های بیماران هم به لحاظ سرانه علی رغم تلاش دولت تدبیر و امید به حد استاندارد نرسیده است. در پایان تصریح می شود که با توجه به جمعیت پذیر بودن شهر کرج و اینکه هر ۲۰ سال جمعیت آن دو برابر می شود باید برای ۲۰ سال آتی امکانات یک شهر متوسط را در آن به لحاط شاخص های شهرنشینی تعریف کرد تا امکان زندگی کردن و رفاه برای ۴ میلیون جمعیت به راحتی فراهم شود.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

لغو کنسرت

ماجرای کنسرت و برخی امامان جمعه

اسنا، شبکه خبر دانشجویان البرز – آیت‌الله طباطبایی‌نژاد امام جمعه محترم اصفهان در خطبه‌های نماز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *