یکشنبه , بهمن ۱, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۰ ق.ظ
خانه » سیاسی » داخلی » تفاهم نامه همکاری محیط زیست و سازمان فضایی ایران امضاء شد
فرهاد دبیری محسن بهرامی
فرهاد دبیری محسن بهرامی

تفاهم نامه همکاری محیط زیست و سازمان فضایی ایران امضاء شد

به گزارش اسنا، فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست، نظارت و پایش محیط زیست در مناطق تحت مدیریت است، گفت: سازمان فضایی بر اساس پتانسیل ها و ظرفیت های موجود خود، می تواند همکاری بسیار موثری در راستای پایش محیط زیستی مناطق و بررسی وضعیت حیات وحش با سنجش از راه دور داشته باشد.

وی اشاره ای هم به اهمیت‌ سرشماری حیات وحش، رصد وضعیت جنگل ها و مراتع، بررسی شرایط جنگل ها به منظور پیشگیری یا اقدام به موقع در خصوص آتش سوزی داشت و خاطرنشان کرد: به منظور انجام عملیات پایش، گردآوری دقیق اطلاعات و آمار برداری هیچ ابزاری بهتر از ابزار و امکانات در اختیار سازمان فضایی موجود نیست .

دبیری در خصوص فعالیت های عمده سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: محیط زیست انسانی و کنترل آلودگی های مرتبط با سلامت انسان ها، ارزیابی زیست محیطی پروژه های عمرانی و توسعه ای و اثرگذار بر محیط زیست، حفاظت از تنوع زیستی و منابع حیاتی زیستی کشور به ویژه مناطق چهارگانه تحت مدیریت به عنوان ارزشمندترین زیست بوم ها و اکوسیستم های کشور است.

وی افزود: پایش دقیق و مستمر در هر دو حوزه ضرورت فعالیت در هر دو حوزه است زیرا فعالیت های انسانی اثرات نامطلوبی بر محیط زیست آب؛ هوا و خاک دارند.

این مقام مسئول ادامه داد: در حوزه تنوع زیستی نیز مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست همچون پارک های ملی،آثار طبیعی ملی، مناطق و پناهگاه های حفاظت شده و تالاب ها و بخش های دیگری از محدوده‌های طبیعی کشور نیاز به پایش مستمر و دقیق دارند زیرا از بین رفتن آن ها موجب از بین رفتن شرایط زیستی در کشور می شود.

دبیری افزود: این مناطق با تهدیدات مختلفی همچون تغییر کاربری اراضی، تصرفات و تخریب مواجه هستند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست یکی دیگر از اولویت های این سازمان را تشخیص آلودگی درمناطق دریایی و رودخانه‌ای، همچنین تشخیص لکه‌های نفتی دانست.

وی با بیان اینکه سیستم های پایش سازمان حفاظت محیط زیست مربوط به ۴۰ سال پیش است و جوابگوی نیازهای کنونی این سازمان نیست، گفت: فعالیت ها و وظایف کنونی سازمان ایجاب می کند که سیستم های نوین پایش و سنجش مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد. زیرا بدون اتکا به این نوع سیستم ها توانایی مدیریت مسائل و چالش های کنونی و پیش بینی و برنامه ریزی دقیق برای آینده را نخواهیم داشت.

بقا انسان در گرو بقا محیط زیست است

بر اساس این گزارش، محسن بهرامی رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه این تفاهم نامه در جهت ایجاد سامانه کاربردی پایش ماهواره ای برای حفاظت از تنوع زیستی و عرصه های طبیعی و پایش ماهواره ای مخاطرات بین این دو سازمان منعقد شده است، ابراز امیدواری کرد: سازمان فضایی ایران بتواند گامی موثر در حفاظت از محیط زیست کشور بردارد.
بهرامی با بیان اینکه بقا انسان در گرو بقا محیط زیست است، گفت: هرجا محیط زیست خدشه دار شود، انسان ها در معرض تهدید قرار می گیرند. زیرا محیط زیست جزئی از هویت وجودی انسان هاست و از این رو باید نگاه بسیار جدی به محیط زیست و حفظ آن داشته باشیم.

در ادامه، علی تیموری مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست، ایجاد سامانه های کاربردی پایش ماهواره ای برای حفاظت از تنوع زیستی و عرصه های طبیعی همچون جنگل ها، تالاب ها، پهنه های دریایی، زیستگاه ها و مناطق حساس، رودخانه های حفاظت شده را از جمله موارد ذکر شده در این تفاهم نامه همکاری اعلام کرد.

وی همچنین از پایش ماهواره ای مخاطرات زیست محیطی همچون خشکسالی، حریق، سیل، آلودگی های نفتی و گرد و غبار بر اساس این تفاهم نامه خبر داد.

محمد همایون صدر معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران نیز ضمن یادآوری سابقه ۴۰ ساله فعالیت‌های سنجش از راه دور کارگاه فضایی ایران، گفت: خوشبختانه دانش و آگاهی نسبت به ضرورت استفاده از فناوری سنجش از راه دور با سرعت خوبی میان شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای کشور در حال بسط و گسترش است و حتی دانشگاه‌های مهمی در کشور به آموزش متخصصان این حوزه می‌پردازند.

وی با بیان اینکه همکاری سازمان فضایی ایران با نهادهای دولتی در زمینه سنجش از دور منجر به تحول و رشد کشور در عرصه های مختلف می شود، اعلام کرد: پیش از این همکاری هایی با وزارتخانه های جهاد کشاورزی، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، همچنین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور صورت گرفته است و اکنون نیز این همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست به مرحله تازه ای وارد شده است.

صدر ضمن تاکید بر نقش فناوری سنجش از دور در زمینه‌های مختلف محیط زیستی، به عنوان یک ابزار کارآمد، تصریح کرد: با امضاء تفاهم نامه میان دو سازمان، همکاری های جدیدی در حوزه محیط زیست شکل خواهد گرفت.

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران در خصوص چارچوب همکاری های ذکر شده در این تفاهم‌نامه، گفت: بر اساس این تفاهم نامه، سازمان فضایی در زمینه توسعه پایدار، اهمیت آب و غذا، پایش زمین، ارزیابی محیط زیست و زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های محیط زیست، حفظ گونه‌های گیاهی، انتخاب مناسب کاربری اراضی و جلوگیری از تخریب زیست‌گاه‌ها با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری می‌کند.

وی در ادامه از افزوده شدن برخی اقدامات مهم و جدید در راستای این تفاهم‌نامه خبر داد و گفت: پیش‌بینی وقوع آتش‌سوزی جنگل‌ها، سامانه پایش تغییرات کاربردی اراضی و پوشش گیاهی عرصه‌های جنگلی و مراتع، پایش حریم رودخانه‌ها و تالاب‌ها، منابع آبی زیست‌گاه‌ها، مناطق حفاظت شده تحت نظارت سازمان محیط زیست، پایش سیل و بررسی فرسایش

خاک، پیش‌بینی خطر خشکسالی و پایش محصولات کشاورزی از مهم‌ترین اقدامات اجرایی سازمان فضایی ایران در حفاظت از محیط زیست است.

به گفته صدر، تامین تصاویر ماهواره ای بر عهده سازمان فضایی است.

پیش از این نیز تفاهمنامه همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان حفاظت محیط زیست با هدف گسترش فناوری های نوین ارتباطی در بخش حفاظت محیط زیست به امضا رسیده بود

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

نشست شهرها چگونه اداره می شوند؟

منطقه البرز حزب اتحاد ملت ایران اسلامی برگزار میکند : 💢 سلسله نشست های مدیریت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *