یکشنبه , بهمن ۱, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۰ ق.ظ
خانه » یادداشت » تک صدایی هرگز
دموکراسی

تک صدایی هرگز

دکتر افشین زرگر – تک صدایی هرگز

در یک دموکراسی پایدار و مستحکم، هرگز مجالی برای تک صدایی وجود نخواهد داشت. تک صدایی خاص نظام های غیردموکراتیک و بسته است، نظام هایی که تحمل شنیدن انتقاد را ندارند تا چه رسد به صدای مخالف. تک صدایی یعنی فقط من سخن می گویم و تو بشنو، من فریاد می زنم و تو بترس، من دستور می دهم و تو اطاعت کن، فقط صدای من بایستی شنیده شود. تک صدایی وحشتناک است، ضد انسانیت است و آزادی، بردگی نوین است و جامعه را رخوت زده و سرشار از یاس و ناامیدی می کند. تک صدایی دافعه را تقویت می کند و روز به روز بر تعداد منتقدین و مخالفین می افزاید، و البته شمار چاپلوسان و مجیزگویان که در صدای حاکم مستحیل شده اند نیز افزایش می یابد.
اما در دموکراسی های واقعی، جامعه مدنی نیرومند است، نهادهای مدنی اثرگذار هستند، احزاب نقش محوری در فضای سیاسی دارند، مطبوعات و رسانه های مستقل و آزاد وجود دارد، خبری از نیروهای فرا قانونی نیست، و همه این ها کمک می کنند تا صداهای مختلف به گوش برسند، آن هم رسا و مطمئن. در دموکراسی واقعی ابایی از شنیده شدن صدای منتقد و مخالف وجود ندارد، حرف ها و اندیشه های مختلف می توانند آزادانه طرح شوند، همه شهروندان از حق آزادی بیان برخوردارند، از حق بیان عقیده و اندیشه برخوردارند، و همه حق دارند در سرنوشت جامعه خود شریک شوند، حق دارند دیده شوند، حق دارند از فرصت برابر برخوردار باشند، و در یک جامعه دموکراتیک همه حق دارند از حق خود به طور عادلانه دفاع کنند.
تک صدایی آفت هر نظام سیاسی است، و کسانی که کارپرداز آن هستند و گلوی شان را برای آن پاره می کنند، به کشور و ملت خود خیانت می کنند، چون دافعه را زیاد می کنند و جاذبه را کاهش می دهند، بذر یاس و سرخوردگی را در میان مردم می پاشند و ترس و وحشت را حاکم می کنند، جامعه را دچار شکاف های بزرگ می کنند، و در زیر خاکستر یاسی که می پاشند، آتش مخالفت و اعتراض را شعله ور می کنند. تک صدایی بسیار خطرناک است و جلوی آن را باید گرفت، چون مانند علف هرزی است که اگر ریشه هایش در همه جا رشد کند، هر درخت شکوفایی را خشک خواهد کرد.
از تک صدایی و کسانی که کشته مرده تک صدایی هستند، باید دور شد، دور به اندازه فاصله زمین از مریخ…
دکتر افشین زرگر 95 / 4 / 8 – عضو هئیت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد کرج. مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی دانشگاه آزاد کرج

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

جنگ سوریه

شکست‌های پیاپی داعش و آینده مبهم عراق

وحید عسکری – کارشناس‌ارشد علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *