سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۱:۴۶ ب.ظ
خانه » سیاسی » بین الملل » جایگاه آسیا و چین در بینش استراتژیک آمریکا

جایگاه آسیا و چین در بینش استراتژیک آمریکا

محمد زارع

آمریکا

شبکه خبر دانشجویان البرز – سرویس سیاسی
تاثیرگذاری فزاینده آسیا بر معادلات امنیتی منطقه ای و بین المللی و بخصوص ظهور و بروز قدرت های نوظهور در منطقه که در تلاش برای تزریق نظمی جدید به سیستم بین‌المللی و در همان حال زدودن فضاهای نفوذ ایالات متحده در آسیا هستند، اهمیت آسیا را در معادلات امنیتی و خط مشی های استراتژیک دیگر بازیگران و بویژه ایالات متحده را بیش از پیش افزایش داده است.

ترسیم و طراحی یک صحنه جدید یا آنچه از آن به عنوان یک « راه شیری » متفاوت که نظمی متفاوت با گذشته بخصوص در حوزه اقتصادی را برای هدایت دیگر کشورهای جهان ارائه می کند و تکثر منابع و شکل دهی به ائتلاف جدید قدرت به صورت « موازنه استراتژیک غیر مستقیم » با ایالات متحده را می تواند در پی داشته باشد، شاید مهم ترین دغدغه ایالات متحده در جهان معاصر به جهت ترس از شکل بندی ائتلافات غیر همسو با مدار و محور قدرت آمریکا باشد. اهمیت روزافزون آسیا در بینش دفاعی استراتژیک آمریکا و پررنگ شدن نقش این قاره در کنار مسائل مربوط به زیرسیستم خاورمیانه در سیاست دفاعی این کشور، نشان دهنده تداوم« استراتژی بزرگ پسامهار» طراحی شده توسط جمعی از نومحافظه کاران آمریکا در جهان پسا جنگ سرد برای جلوگیری از ظهور و بروز قدرت های رقیب در مناطق دیگر مانند آسیا و خاورمیانه که تسلط بر آنها می توانست تاثیرات بسزایی بر منافع ایالات متحده و نظم مستقر داشته باشد ، ساخته و پرداخته شده بود.

امروزه تحول در امور نظامی چین یا آنچه که در ادبیات راهبردی از آن به عنوان انقلاب در امور نظامی یاد می کنند نگرانی های زیادی را برای ایالات متحده و هم پیمانانش در شرق آسیا در پی داشته است. به نظر می رسد نگاه آمریکا به آسیا بیشتر متوجه چین و بررسی رفتار و نیات آینده این کشور در رابطه با پذیرش یا عدم پذیرش نظم موجود و همچنین افزایش تاثیر گذاری این کشور در معادلات امنیتی منطقه ای و بین المللی و فشار بیشتر بر این کشور جهت همکاری بیشتر با آمریکا در مسائل بین المللی بخصوص مسائل مربوط به ایران و .. است.

اگر چه سیاست آمریکا برای کنترل چین همواره عناصری از سیاست مهار و تعامل را در خود پنهان داشته که در ادامه به آن خواهیم پرداخت ولی سیاست کنونی کنترل چین را می توان «استراتژی کنترل محیطی » چین و تشکیل حلقه های مدور استراتژیک کنترل در اطراف این کشور دانست. به عبارت دیگر آمریکا تلاش دارد تا با تشکیل حلقه های استراتژیک کوچک و در عین حال هم راستا با منافع آمریکا در آسیا،حوزه نفوذ و تاثیرگذاری چین را تنگتر و مهار رفتارهای مخاطره آمیز احتمالی این کشور به جهت تجدید نظر در نظم موجود را آسان تر کند.

برای این منظور آمریکا تلاش دارد تا با عمق بخشیدن بیشتر به روابط و اتحاد خود با استرالیا بیفزاید، محدوده زمانی اتحاد با تایلند و فیلیپین را افزایش و بلندمدت تر کند ، همکاری استراتژیک با سنگاپور را گسترش و عمیق تر کند و روابط استراتژیک جدید با اندونزی ، مالزی و ویتنام را توسعه و گسترش بخشد. به هر حال هنوز این سئوال اساسی که آیا قدرت یابی چین به تنش با آمریکا ختم می شود یا خیر، دغدغه اساسی بسیاری از متفکرین روابط بین الملل و سیاستمداران آمریکایی است که در ذیل تلاش می شود تا نگاهی کوتاه به دوگونه اساسی سیاست های آمریکا در برابر چین در قالب سیاست مهار یا تعامل پرداخته شود.به هر حال باید بیان داشت که دیپلماسی آمریکایی مبنی بر مهار قدرت های نوظهور منطقه ای از طریق ایجاد زنجیره ای از متحدان همسوی استراتژیک در محیط پیرامونی و در تنگنا قرار دادن فضای اقدام قدرتهای نوظهور در واقع یکی از رئوس اساسی استراتژی کلان آمریکا در دوران حاضر را تشکیل می دهد.

تاکید استراتژی جدید آمریکا بر حضور بیشتر نیروهادر آسیا، اساسا به دلیل افزایش توان نظامی جمهوری خلق چین در منطقه شرق آسیاست. هر چند آمریکا پیشتر و در سالهای اخیر در گزارش های متعدد نسبت به افزایش توان نظامی چین ابراز نگرانی کرده بود اما این برای اولین بار است که برای کنترل اژدهای زرد به‌صورت شفاف و بی پرده وارد عمل شده و استراتژی نظامی خود را با هدف کنترل آن ترسیم کرده است. البته به نظر می رسد که آمریکایی ها به دلیل بروز حوادث و تحولات خاورمیانه این امر و اعلام آن را به تاخیر انداخته بودند که در نهایت انباشت قدرت چین در حوزه اقتصادی و تسری آن به حوزه نظامی آمریکایی ها را وادار به موضع گیری جدی نموده است. / رسالت

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

لغو کنسرت

ماجرای کنسرت و برخی امامان جمعه

اسنا، شبکه خبر دانشجویان البرز – آیت‌الله طباطبایی‌نژاد امام جمعه محترم اصفهان در خطبه‌های نماز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *