سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۷:۱۳ ب.ظ
خانه » فرهنگی » جشنواره‌ هنرهای تجسمی قربانی تغییر مدیریت‌ها

جشنواره‌ هنرهای تجسمی قربانی تغییر مدیریت‌ها

جشنواره‌ بین‌المللی هنرهای تجسمی کودک و نوجوان، قربانی تغییر مدیریت‌ها

جشنواره‌ بین‌المللی هنرهای تجسمی کودک و نوجوان

شبکه خبر دانشجویان البرز – سرویس فرهنگی

نشست خبری دومین جشنواره‌ بین‌المللی هنرهای تجسمی کودک و نوجوان صبح امروز در موزه هنرهای معاصر تهران برگزارشد.

دومین جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان در رشته‌های نقاشی و خوشنویسی در سه گروه سنی 6 تا 8 ، 9 تا 11 و 12 تا 14 سال به دبیری جلیل جوکار برگزار می‌شود و کودکان و نوجوانان در کارگاه عملی نقاشی و خوشنویسی شرکت می‌کنند.

اولین دوره جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان با وجود مخالفت‌هایی که درخصوص محل برگزاری آن وجود داشت در اصفهان برگزار شد. در این راستا گفته می‌شد میزبان دومین دور این جشنواره نیز اصفهان خواهد بود اما پس از 6 ماه تاخیر در برگزاری دومین جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان محل برگزاری تهران و اردوگاه شهید باهنر عنوان شد.

“اصغرامیرنیا” سرپرست مرکز هنرهای تجسمی در پاسخ به سوال CHN‌ مبنی بر چرایی تاخیر بوجود آمده در برگزاری و جابه جا شدن محل برگزاری از اصفهان به تهران گفت: «در ابتدای امر بنابر سیاست مرکز هنرهای تجسمی بر تمرکز زدایی برگزاری جشنواره‌ها، اصفهان به عنوان محل برگزاری این جشنواره معرفی شد. اما به دلیل تغییر مدیریت‌ها در اصفهان و تهران و عدم همکاری اسپانسرها، برگزاری این جشنواره تا اکنون به تعویق افتاد که با یک چهارم بودجه پیش بینی شده برگزار می‌شود. اما تمام تلاش ما آن بود تا جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان در سال 91 برگزار کنیم.»

او همچنین از انجام رای زنی با 11 استان دیگر خبر داد و تصریح کرد: «با آنکه با سایر استان‌ها جهت برگزاری این جشنواره رای زنی کردیم ولی از آنجایی که این استان‌ها اعتبار لازم برای برگزاری چنین جشنواره‌ای را نداشتند از برگزاری آن امتناع کردند. از این رو تهران با دارا بودن فضای آموزشی و اردویی مناسب به عنوان محل برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان معرفی شد.»

سرپرست مرکز هنرهای تجسمی در ادامه با نام بردن از جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان  به عنوان حلقه مفقوده پازل تجسمی در میان جشنواره‌ها درخصوص اهمیت برگزاری این جشنواره گفت: «از طریق آثار هنری کودکان می‌توان به روحیات و آنچه در درون آنها می‌گذرد پی برد. از دیگر سو کودکان آینده‌سازان کشورهستند و با توجه به آنها می‌توان برتری خودرا در آینده تضمین کرد.»

امیرنیا افزود:‌ « جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان بستری برای شناخت استعداد نهفته در کودکان است این درحالی است که آموزش و پرورش به هنر و ورزش به عنوان ساعتی برای فراغت و تفریح کودکان نگاه می‌کند ولی این نگاه باید تغییر کند.»

سرپرست مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به برگزاری جشنواره تئاتر و فیلم برای کودکان گفت: «در جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان، کودکان و نوجوانان نقش اصلی را ایفا می‌کنند. امید است بتوان جهت تثبیت تاریخ برگزاری این جشنواره قدم‌هایی برداریم و در تقویم شهریورماه به ثبت برسانیم.»

در این دوره جشنواره 116 کودک و نوجوان از 17 استان کشور در رشته نقاشی و خوشنویسی حضور دارند که 79 نفر در گروه سنی 6 تا 10 سال و 37 نفر در گروه سنی 11 تا 14 سال هستند.
“جلیل جوکار” دبیر جشنواره در این خصوص گفت: «اگر بخواهیم در آینده، هنرمندانی سرشناس و پژوهشگر داشته باشیم باید از کودکی، پرورش آنها را آغاز کنیم. این جشنواره دومین قدم خود را بر می‌دارد و یکی از مهمترین اهداف این جشنواره شناسایی استعدادهاست.»

به گفته او، 1605 اثر از 1167 دانش آموز به دبیرخانه جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان ارسال شده‌بود که در نهایت امر آثار 116 دانش آموز به نمایش درخواهد آمد. همچنین از آنجایی که برگزیده در این دور از جشنواره نخواهیم داشت از این رو قصد داریم این دانش‌آموزان را پس از پایان جشنواره به حال خود رها نکنیم و در جریان روند پیشرفت هنری آنها باشیم.

البته این گفته جوکار درحالی عنوان شد که امیرنیا درخصوص چگونگی وضعیت و شرایط برگزیدگان سال گذشته جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان چیزی برای گفتن نداشت و تنها به گفتن این جمله اکتفا کرد: «در دور دوم برگزیده نخواهیم داشت تا از مسائلی که سال گذشته بوجود آمد جلوگیری شود.»

البته مسئله دیگری نیز درخصوص دومین دور جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان مطرح شد و آن نیز درخصوص بین‌المللی بودن آن بود چنانکه امیرنیا در پاسخ به CHN‌ گفت:‌ »با توجه به آنکه به تعطیلات نوروز نزدیک می‌شویم و هزینه حضور کودکان سایر کشورها نیز زیاد بود از این رو در بخش بین‌الملل از مدارس کشورهای خارجی و سفارتخانه‌ها دعوت به عمل آوردیم. در این راستا پیش بینی می‌شود 24 نفر از دانش آموزانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند در کارگاه‌های این جشنواره شرکت کنند.»

دومین جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان از سوی مرکز هنرهای تجسمی با همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر 23 و 24 اسفندماه جاری در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار می شود.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

لغو کنسرت

ماجرای کنسرت و برخی امامان جمعه

اسنا، شبکه خبر دانشجویان البرز – آیت‌الله طباطبایی‌نژاد امام جمعه محترم اصفهان در خطبه‌های نماز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *