سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۷:۲۰ ب.ظ
خانه » اجتماعی » حقوق سه ماه کار، هزینه سه روز مسافرت

حقوق سه ماه کار، هزینه سه روز مسافرت

نرخ تورهای نوروزی اعلام شد و با حسابی سر انگشتی متوجه می‌شویم اگر دهک هفت به بالا نیستیم، نوروز را خانه‌نشین خواهیم بود چراکه سفر، با وجود دهک‌ها معنای دیگری یافته است.

سفر نوروزی 92

شبکه خبر دانشجویان البرز – سرویس اقتصادی

معصومه دیودار

اسفند 91 آخرین روزهای خود را پشت سر می‌گذارد و با سرعت تمام به سوی فروردین 92 پیش می‌رود. فروردینی که سفر در تعطیلات آن به نوعی بلای جان خانواده‌ها شده چراکه با آمارهایی که مرکز آمار ایران اعلام می‌کند می‌توان گفت حدود 70 درصد از خانوارهای ایرانی نمی‌توانند به سفر بروند چراکه زیر 450 هزار تومان درآمد دارند.

این روزها واژه‌هایی مانند دهک، خوشه‌، یارانه و… برای خانواده‌های ایرانی آشناتر از هر آشنایی است. واژه‌هایی که به نوعی بسیار محترمانه سطح مالی خانواده‌ها را در جامعه مشخص و بیان می‌کنند. براساس خوشه‌بندی مرکز آمار ایران چهار دهک اول در خوشه اول، سه دهک دوم در خوشه دوم و سه دهک آخر که بیشترین درآمد را دارند در خوشه سوم قرار می‌گیرند.

بنابر گزارش مرکز آمار ایران، میانگین درآمد خانوارهای خوشه‌ اول کمتر از 350 هزار تومان، خوشه دوم از 350 تا 450 هزار تومان و میانگین درآمد خوشه سوم بیشتر از 450 هزار تومان است. طبق اعلام رئیس مرکز آمار، با توجه به جمعیت 70 میلیونی ایران و مقایسه مجموع جمعیت دو خوشه اول که حدود 49 میلیون نفر است، مشخص می‌شود که حدود 70 درصد خانوارهای ایرانی درآمدی کمتر از 450 هزار تومان دارند.

سفر به کیش با هزینه‌‌ای بالغ بر 3 ماه حقوق دهک‌های اول تا هفتم
اگر خانواده‌ها در سر داشته باشند که از 29 اسفند تا 2 فروردین را در هتلی 5 ستاره با صبحانه و ناهار در کیش سر کنند باید برای هر نفر در اتاق دوتخته 1950000 تومان کنار بگذارند. البته این رقم با اقامت در هتل 3 ستاره با استقبال فرودگاهی و صبحانه  به 1190000 تومان می‌رسد.

اگر این خانواده بخواهد در تاریخ 5 تا 8 فروردین در هتل 5 ستاره اقامت داشته باشد باید در ازای هریک از اعضای خود حدود  1730000 تومان کنار بگذارد و با اقامت در هتل 3 ستاره باید حدود 950000 تومان بپردازد. یعنی 7 دهک جامعه یا به بیانی دیگر خوشه اول و خوشه دوم جامعه باید به ازای هریک از افراد خانواده هزینه‌ای بالغ بر درآمد دو ماه از حقوق خود را کنار بگذارد تا بتواند در نوروز 92 به سفری برود که 3 شب در کیش اقامت داشته باشد.

اما اگر بخواهید از 14 تا 17 فروردین یعنی پس از تعطیلات نوروز در هتلی 3 ستاره در کیش بمانید باید حداقل 450 هزار تومان برای هریک از اعضای خانواده البته به نرخ اقامت در اتاق دوتخته کنار بگذارید.

تور 4 روزه قشم ـ بندرعباس در نوروز92 با اقامت در هتل 5 ستاره از حدود 900 هزار تومان تا 850 هزار تومان است که بسته به تاریخ حرکت متغیر خواهد بود.

البته اگر دخل و خرج خانواده‌های ایرانی با سفر به کیش و قشم جور در نمی‌آید برای چه باید به کیش سفر کنند می‌توانند بروند مشهد، یزد، اصفهان یا بوشهر.

سفر نوروزی بوشهر برای خوشه سومی‌ها
هرچند تور سه شب و چهار روز اقامت درهتل 4 ستاره بوشهر ویژه نوروز92 نیز دست کمی از کیش و قشم ندارد چراکه هر نفر در ازای اقامت در اتاق دوتخته و با توجه به تاریخ حرکت در 29 اسفند باید حدود 840 هزار تومان هزینه کنند. البته این رقم با تاریخ حرکت در 5 فروردین به حدود 820 هزار تومان می‌رسد و در 11 فروردین تا حدود 800 هزار تومان نیز کاهش می‌یابد.

تور مشهد با صبحانه ، ناهار و شام از 29 اسفند تا 2 فروردین حدود 550 هزار تومان برای هر نفر در اتاق دوتخته هزینه خواهد داشت. این مبلغ در تاریخ 5 تا 8 فروردین به حدود 450 هزار تومان می‌رسد و در 14 تا 17 فروردین حدود 330 هزار تومان می‌شود. اینجاست که چهار دهک اول جامعه می‌توانند پس از پایان تعطیلات نوروزی به سفر بروند.

اما تور زمینی یزد ویژه نوروز92  با اقامت در هتل 4 ستاره و دیدار از مکان‌های تاریخی این شهر با قیمت‌هایی بیش از 450 هزار تومان همراه است چنانکه اگر بخواهید تاریخ حرکتتان را  29 اسفند قرار دهید هزینه سفر شما حدود 480 هزار تومان خواهد شد. این نرخ هر چه به پایان تعطیلات نوروز می‌رسد کمتر می‌شود چنانکه اگر تاریخ حرکت 5 فروردین باشد حدود 460 هزار تومان و اگر تاریخ حرکت 11 فروردین باشد حدود 450 هزار تومان می‌شود.

اگر بخواهید در هتل 5 ستاره بمانید نیز به هر یک از ارقام اعلام شده 100 هزار تومان بیافزایید تا هزینه سفرتان بدست آید. در واقع باز نیز شاهد آن هستیم که یک خانواده 3 نفره باید درآمد 3 ماه حقوق خود را برای سفر 3 روزه داخلی در نوروز هزینه کند.

تجدید خاطرات بارانی با هزینه 550 هزار تومانی
باز باران با ترانه با گوهرهای فراوان می‌خورد بر بام خانه. اگر نوروز امسال این شعر را به یاد آوردید مطمئنا با به یاد آوردن قیمت تورهای رامسر لاهیجان در نوروز 92 از یادآوری این شعر پشیمان خواهید شد.

تور زمینی رامسر لاهیجان نوروز 92 در ازای هر نفر دوتخته با تاریخ حرکت 29 اسفند حدود 550 هزار تومان است و اگر تاریخ حرکت 5 فروردین باشد 540 هزار تومان می‌شود. تاریخ حرکت 11 فروردین نیز حدود 510 هزار تومان هزینه در برخواهد داشت.

اگر بخواهیم هزینه این سفر را با درآمد دهک‌های جامعه محاسبه کنیم یک زوج باید حدود 3 ماه از درآمد خود را برای سفر نوروزی کنار بگذارند. البته اگر آن زوج بخواهند فرزندی هم داشته باشند باید درآمد 4 ماه خود را برای نوروز هزینه کنند.

اما چه خبر از تور زمینی به نصف جهان. تور زمینی اصفهان ویژه نوروز92 و اقامت در هتل 5 ستاره برای هر نفر در اتاق دوتخته با تاریخ حرکت 29 اسفند حدود 600 هزار تومان خواهد شد. این قیمت با تاریخ حرکت 5 فروردین حدود 580 هزار تومان و با تاریخ حرکت 11 فروردین حدود 560 هزار تومان می‌شود.

تور زمینی چهارمحال و بختیاری نوروز 92 با اقامت در هتل 4 ستاره نیز به ازای هر نفر در اتاق دوتخته با تاریخ حرکت 29 اسفند حدود 380 هزار تومان، تاریخ حرکت 5 فروردین حدود 360 هزار تومان و با تاریخ حرکت 11 فروردین حدود 340 هزار تومان می‌شود.

به گزارش CHN، اگر گزارش های اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران را در یک کفه ترازو و نرخ سفرهای داخلی نوروز 92 را در کفه دیگر ترازو قرار دهیم به یک پاسخ خواهیم رسید؛ حدود 70 درصد از خانوارهای ایرانی نخواهند توانست با خیالی آسوده به سفر بروند چراکه زیر 450 هزار تومان درآمد دارند. در واقع اگر خانواده‌ای سه نفره بخواهد به سفری 3 روزه برود باید بیش از 3 ماه درآمد خود را برای این سفر نوروزی هزینه کنند.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

تروریسم و شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی و تداوم حیات تروریسم

ژیلا احمدی – دانشجوی دکتری روابط بین‌الملل شبکه‌های اجتماعی چه تأثیری بر گسترش افکار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *