چهارشنبه , بهمن ۴, ۱۳۹۶ ۱:۰۴ ق.ظ
خانه » خبر » حمایت قاطع قطر از اخوان المسلمین

حمایت قاطع قطر از اخوان المسلمین

مواضع دوحه خشم دولت جدید مصر را برانگیخت
شبکه خبر دانشجویان البرز – بین الملل

 

دولت قطر به شکل رسمی مواضع خود را در حمایت از جماعت اخوان المسلمین اعلام کرد و تمامی انتظارهایی که از آن می رفت تا در حمایت از حکومت انتقالی مصر صورت بگیرد را تکذیب کرد. همچنین بروز این شایعه را که با تغییر شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی و انتخاب شیخ تمیم، پسرش به جای او رویکرد حمایتی قطر نسبت به اخوان المسلمین تغییر می کند را نیز کذب محض دانست. همچنین اعلام کرد که همچنان از این جماعت که سال ها از آنها حمایت مالی و رسانه ای می کرد نیز ادامه خواهد داد. حمایتی که باعث شد تا اخوان المسلمین به پشتوانه آن بتوانند در سال های گذشته به ویژه در مصر به قدرت برسند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، قطر با سقوط حکومت اخوانی مصر تلاش کرد تا نقش میانه را در دوره گذار بازی کند، از یک سو تلاش می کرد موضعی در برابر کودتای مردمی ای که در 30 ژوئن علیه اخوان المسلمین صورت گرفت و به سقوط محمد مرسی، رئیس جمهوری وابسته به این جریان انجامید، اتخاذ نکند و از سوی دیگر همچنان از تظاهرات خیابانی طرفداران مرسی به رغم هشدارهای اقتصادی و امنیتی ای که می دهند، طرفداری می کند. در این میان نقش میانجی گری قطر برای آشتی میان اخوانی ها و حکومت جدید به شکست انجامید چرا که دوحه نتوانست در حل اختلافات جانب اخوانی ها را نگیرد و بی طرفی خود را حفظ کند. نکته بارز این طرفداری دعوت مکرر وزیر امور خارجه قطر به آزادی رهبران اخوان المسلمین بازداشت شده برای حل بحران سیاسی در مصر پس از عزل مرسی بود. خالد العطیه، وزیر امور خارجه یکی از چهره هایی بود که تلاش می کرد به بحران مصر پایان دهد، وی روز چهارشنبه پس از بازگشت از قاهره گلایه کرد که با همه رهبرانی که دولت مصر وعده دیدار آنها را به او داده بود، دیدار نکرد.

این در حالی است که العطیه با خیرت الشاطر، معاون دبیر اخوان المسلمین در زندان به مدت یک ساعت و نیم دیدار کرد و با محمد البرادعی، معاون رئیس جمهوری مصر نیز به گفت و گو نشست. اما او از این که نتوانسته با مرسی و ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده نیروهای مسلح و وزیر دفاع دیدار کند، گله مند است.

برکناری محمد مرسی در سوم ژوئیه بعد از تظاهرات میلیونی ای که خیابان های قاهره را در نوردید سبب شد تا مصر وارد دور جدیدی از ناآرامی های خود شود. مرسی پس از عزل در مکانی نامعلوم بازداشت شده است در حالی که هزاران نفر از طرفدارانش در خیابان های قاهره علیه دولت جدید و به طرفداری از او شعار می دهند.

العطیه در گفت و گو با شبکه خبری الجزیره گفت: «از برداران مصری ام می خواهم که همه زندانیان سیاسی را آزاد کنند چرا که آنها کلید حل بحران هستند.»

وی همچنین خواستار گفت وگوی جدی با همه طرف های درگیری در بحران مصر، در راسشان زندانیان سیاسی شد و گفت بدون مذاکره با آنها امکان حل مشکل بسیار سخت است.

این مواضع باعث انفجار خشم نیروهای سیاسی مخالف جماعت اخوان المسلمین در مصر شد به گونه ای که این رویکرد را طرفداری روشن از جماعت اخوان المسلمین دانستند و به صراحت به دوحه ایراد گرفتند که اگر می خواهد میانجی باشد باید بی طرفی خود را حفظ کند در حالی که اکنون به روشنی طرف یکی از طرف های بحران را گرفته است.

خشم مصری ها از العطیه زمانی دو چندان شد که وی ارائه طرح آشتی از سوی قطر برای حل بحران را مصر نه تنها رد کرد بلکه گفت: «طرحی را مطرح نکردیم برای این که از نظرات هزاران معترض که در دیگر طرف بحران ایستاده اند، اطلاعی نداریم.»

قطر یکی از حامیان اصلی اخوان در زمان حکومت آنها بر مصر بود به گونه ای که در آن دوران 7 میلیارد دلار کمک بلاعوض به حکومت مرسی کرده بود.

یکی از ناظران تحولات مصر که وبسایت روزنامه العرب نامی از او به میان نیاورده است، در این باره می گوید که مقام های مصری اکنون به این نتیجه رسیده اند که قطر نقش بی طرفانه ای ندارد و به صراحت از طرف دیگر حمایت می کند این مساله باعث افزایش نگرانی ها نسبت به تشدید بحران در مصر خواهد شد.

هفته گذشته ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه امریکا و برناردینو لیون، مذاکره کننده اتحادیه اروپا با خیرت الشاطر در محل حبسش دیدار کردند.

برخی ناظران مواضع قطر را بسیار نزدیک به امریکایی ها و اروپایی ها می دانند و می گویند که دوحه با این حمایت تلاش دارد پا جای پای امریکایی ها و اروپایی ها در بحران مصر بگذارد. برای همین این مواضع را دیکته شده از سوی امریکا و غرب می دانند. / دیپلماسی ایرانی

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *