چهارشنبه , بهمن ۴, ۱۳۹۶ ۱:۱۶ ق.ظ
خانه » سیاسی » داخلی » خرج انتخابات

خرج انتخابات

جنبش دانشجویی جوان دارای احساس و آرزو برای سیاسیون، گوشت لخمی است که بوی آن گربه ی قدرت را مست می کند.

اغتشاش

شبکه خبر دانشجویان البرز – سرویس سیاسی

نزدیک انتخابات وزن احساسات در فضای جامعه غالب می گردد و طرف های دخیل در انتخابات به هر دستاویزی متوسل می شود تا بلکه بتواند رایی به آرا خود بیافزاید. در این میان، جنبش دانشجویی جوان دارای احساس و آرزو برای سیاسیون، گوشت لخمی است که بوی آن گربه ی قدرت را مست می کند. برخی دانشجویان و تشکل ها که در طول فعالیت دانشجویی خود تلاش کرده اند  در تشکل خود ابراز وجود کنند و پیام خود را به مخاطبین خود برسانند و صدایشان در جامعه هدف انعکاس بیشتری داشته باشد، فرصت را غنیمت شمرده و این گربه را سگ وفاداری می پندارند که شاید زبان گویای او خواهد شد. اما دریغ که سیاسیون قدرت طلب تنها زمانی به آنان اعتنا می کنند که یا حرف و خط آنها را تکرار کنند و مهره آنها باشند و یا در معادلات قدرت بتوانند به طور مقطعی در جهت منافع خود از آن تشکل استفاده کنند. در این میان ممکن است برخی اعضای موثر در تشکل ها از رانتها و امتیازهای ویژه ای برخوردار گردند.

و اما بعد از انتخابات تشکل می ماند و برچسب جناحی که به پیشانی او خورده است و این یعنی فروش هویت تشکل خود به قیمت امتیاز و رانت‌های شخصی و چند صباحی حضور پرنگ رسانه ای. تشکلی که می خواست بعد از انتخابات ناصح قدرت برای هدایتش و ناقد آن برای اصلاح اشتباهاتش باشد تبدیل به دستمال مصرف شده ای می شود که توجیه‌گر قدرتی که حامی آن بوده، می گردد. با دستمال آلوده کدام ناراستی را می تواند پاک کرد و کدام نقد مصلحانه ای که از رسالتهای  اصیل تشکل های اسلامی و فعالین دانشجویی است را می توان به جامعه تذکر داد که بوی صداقت بدهد؟

بنا به دلایل گفته شده می بایست راهبرد همیشگی یک تشکل اصیل، حفظ استقلال نسبت به قدرت های سیاسی باشد.

اما این همه ماجرا نیست. در تشکلی همچون دفتر تحکیم وحدت که یک بار در دولت اصلاحات به خرج قدرت های سیاسی رفته است طبیعی می‌نماید که بار دیگر کسانی پیدا بشوند که طمع استفاده ابزاری از آن را در سر بپرورانند. طبیعی است که نگاه‌ها بسوی این پایگاه ریشه‌دار دانشجویی بیش از دیگر ظرفیت‌ها باشد. زمانی که یک قدرت سیاسی بخواهد بازوهای دانشگاهی و جوان خود را برای تحریک جامعه در فضای انتخابات تقویت کند به سراغ این تشکل بیاید. اما مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود و هوشیاری دفتر تحکیم وحدتی ها و بازگشت آنان به خط اصیل انقلابی گذشته خود، امید را برای طرح صریح خواسته‌هاشان نا‌امید کرده است. تشنگان قدرت که به هر قیمتی سعی در استفاده ابزاری از دانشجویان را در ذهن دارند ولو با نشر دروغ و توهمات، سعی خواهند کرد که در فضای رسانه ای القا کنند که تحکیم با ماست و بدنه دانشجویی و نخبه جامعه خواهان حاکمیت اندیشه ما است. و زهی خیال باطل!

این احتمال برای اصلاح طلبان که در حال حاضر اغلب، بلکه تمامی بدنه اجتماعی خود را در فتنه های 88 و 78 از دست داده اند کاملا محتمل است. اصلاحاتِ به زانو درآمده ای که زمانی کورسوی امیدی به طیف علامه داشت دیگر اثری از آن نمی بیند. شبکه های خارجی معاندی همچون بی بی سی بر کدام محمل همسو در داخل موج سواری کنند؟

اصلاحاتی که برای بقای حیات سیاسی خود حاضر است با جریان انحراف بر سر یک سفره بنشیند کما که امروز فشار بر دفاتر اتحادیه انجمن های اسلامی در راستای اهداف مشترکشان از هر دو این جریان ها احساس می شود.

تنها راه باقی مانده برای این جریان این است که به ضرب و زورِ فضاسازی و خبرپراکنی های دروغ، دفتر تحکیم وحدت را حامی اصلاحات نشان دهند. هر چند این حباب تبلیغاتی عمر کوتاهی داشته باشد اما همین که تا نزدیکی انتخابات باد شود کافی است تا بتوان از آن بهره ی انتخاباتی مورد نظرشان را ببرند.

امروز اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی در سطوح مختلف انجمن ها متوجه رشد این حباب دروغین در فضای رسانه ای شده‌اند . مقدمات و زمینه چینی ها برای بسط این فضای دروغین در ماههای منتهی به انتخابات کاملا محسوس است و هر چه به انتخابات نزدیکتر می شویم این فضاسازی با مدیریت عوامل بیرونی رشد فزاینده ای می یابد. تلاش برای نمایش دفتر تحیکم وحدتی که حامی اصلاحات در انتخابات است مقصد نهایی این حرکت مذبوحانه است که با هوشیاری کامل از آن جلوگیری شده و خواهد شد. رای قاطع شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت به عدم ورود مصداقی اتحادیه و انجمن های عضو آن به انتخابات ریاست جمهوری، اولین قدم محکم و منسجم اعضای اتحادیه برای دفع این تهدید بود.

عدم موفقیت در تحقق این هدف از سوی طماعان نسبت به تحکیم، هدف گذاری حداقلی جایگزینی را موجب خواهد شد و آن اینکه با القای انشعاب داخلی وانمود کنند، شبهه افکنی های بدور از اخلاق و تقوای سیاسی که به نام تحکیم صادر می کنند از سوی بخشی از بدنه خود دفتر تحکیم وحدت است و اینگونه القا شود که حداقل بخشی از بدنه ی دانشجویی را همراه خود دارند.

در نهایت این طور می توان نتیجه گرفت که هوشیاری و بینش عمیق نسبت به جریانات، دوراندیشی سیاسی، انتخاب بر اساس مصالح دراز مدت تشکیلات بایستی از ملاک های یک فعال دانشجویی بصیر باشد تا در این عرصه که برخی جریان ها تقوا را کنار می گذارند بتواند معیارها و ملاک ها ی شایسته یک انتخاب مناسب را به جامعه خود عرضه دارد و بدین ترتیب در جهت رشد بینش عمومی جامعه تاثیر مناسب بگذارد و در جهت آرمان های انقلاب اسلامی و احیای سیاستی دین مدار در آن نقش موثر ایفا کند. / تجلی

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

تروریسم و شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی و تداوم حیات تروریسم

ژیلا احمدی – دانشجوی دکتری روابط بین‌الملل شبکه‌های اجتماعی چه تأثیری بر گسترش افکار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *