یکشنبه , بهمن ۱, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۲ ق.ظ
خانه » خبر » دست های نفرین شده در تعطیلی زود هنگام دانشگاه ها!

دست های نفرین شده در تعطیلی زود هنگام دانشگاه ها!

مقام معظم رهبری: خدا لعنت کند آن دست‌هایی را که تلاش کردند و می‌کنند که قشر جوان و دانشگاه ما را غیر سیاسی کنند…

تعطیلی دانشگاه

شبکه خبر دانشجویان البرز – دانشگاه

مهمترین رویداد سیاسی سال ۹۲ که چشم دنیا را به خود دوخته، انتخابات ریاست جمهوری یازدهم است. رویدادی که نتیجه آن، نقش بسیار مهمی در معادلات سیاسی منطقه و بین الملل خواهد داشت. انتخاباتی که اولین انتخابات بعد از فتنه ۸۸ است و چشم امید دشمنان نظام به تحریم‏های سنگین یکسال اخیر دوخته شده تا از قِبَل آن، با ایجاد نارضایتی در میان اقشار جامعه، به کاهش حتی درصدی از حضور مردم در انتخابات چشم بدوزند! لذا باتوجه به شرایط ویژه سیاسی و اقتصادی ِ کنونی، دور از انتظار نبود که رهبر معظم انقلاب با نگاه حکیمانۀ خود، امسال را متناسب با شرایط موصوف ِ کشور، نامگذاری کنند؛ و با تاکید بر لزوم «حماسه»آفرینی در عرصه سیاست و اقتصاد، چراغ راه یکسال آیندۀ کشور را در مقابل آحاد مردم، اعم از خواص، دانشجویان، دانشگاهیان و سایر اقشار مردم، روشن کنند.

در این بین بالتبع قشر دانشجو که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب جایگاه هدایتگری ِ مهمی را برعهده داردند[۱]، نقشی غیرقابل انکار در این حماسه آفرینی خواهند داشت.

همانگونه که در تمام این سالها، رهبر انقلاب به جدّ حامی و پشتیبان حرکتهای دانشجویی بوده اند و در زمانهای مختلف با بیانات داهیانه و روشنگرانه خود، وظیفه دانشجویان و مسیر حرکت آنها را در عرصه‏های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و … تبیین کرده‏اند، اما همواره «دانشگاه را مرکز سیاست»[۲] نامیده‏اند از غیر سیاسی شدن فضای دانشگاه شدیداً نهی کرده‏اند[۳] و نسبت به «سیاستگری»[۴] و نه «سیاست‏زدگی» دانشجویان و حرکتهای دانشجویی تاکید داشته اند.

نگاهی تاریخی به فراز و فرودهای حرکتهای دانشجویی در عرصه سیاسی کشور که گاهاً آنها را به دکان‏داران ِ برخی جناحهای سیاسی و مراکز قدرت بدل کرد و محور برخی بازی‏های سیاسی چون فتنه ۱۸ تیر ۷۸، ماجرای دانشگاه شهید چمران اهواز، فتنه ۸۸ و … قرار داد، لزوم «نگاه جبهه ای» داشتن ِ دانشجویِ انقلابی به قضایا سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و اصل ِ حضور ِ دانشجویان ِ انقلابی در عرصه‏های مختلف را پررنگتر می کند. حضوری «افسرگونه» به معنای تاثیرگذاری عمیق و نقش‏آفرینی جدّی در عرصه های مختلف:

«در این جنگ نرم، شما جوانهاى دانشجو، افسران جوان این جبهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید. نگفتیم سربازان، چون سرباز فقط منتظر است که به او بگویند پیش، برود جلو؛ عقب بیا، بیاید عقب. یعنى سرباز هیچگونه از خودش تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرى و اراده ندارد و باید هر چه فرمانده میگوید، عمل کند. نگفتیم هم فرماندهانِ طراح قرارگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و یگانهاى بزرگ، چون آنها طراحى‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاى کلان را میکنند. افسر جوان تو صحنه است؛ هم به دستور عمل میکند، هم صحنه را درست مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینید؛ با جسم خود و جان خود صحنه را مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌آزماید. لذا اینها افسران جوانند؛ دانشجو نقشش این است. حقیقتاً افسران جوان، فکر هم دارند، عمل هم دارند، تو صحنه هم حضور دارند، اوضاع را هم مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینند.»[۵]

“همین جا به شما بگویم مواظب باشید توی این قضایای سیاسی کوچک و حقیر، مبادا دانشگاه، تحت تأثیر قرار بگیرد؛ مبادا کار علمی دانشگاه، متزلزل شود؛ مبادا آزمایشگاه های ما، کلاس های ما، مراکز تحقیقاتی ما، دچار آسیب بشوند؛ حواستان باشد. یعنی یکی از مسائل مهم در پیش روی شما، حفظ حرکت علمی در دانشگاه هاست. دشمن ها خیلی دوست می دارند که دانشگاه ما یک مدتی لااقل دچار تعطیلی و تشنج و اختلال های گوناگونی باشد. این، برایشان یک نقطة مطلوب است؛ هم از لحاظ سیاسی برایشان مطلوب است، هم از لحاظ بلندمدت؛ چون علم شما از لحاظ بلندمدت، به ضرر آنهاست؛ لذا مطلوب این است که دنبال علم نباشید.”

به واقع شرایطی که بعد از انتخابات ۸۸ رقم خورد و زبانه های فتنه که به دانشگاه‏ها و جمع‏های دانشجویی کشیده شد و فضای دانشگاهی و دانشجویی را بستری برای تشدید فضای غبارآلود سال ۸۸ کرد، سرانجام با دستان ِ همین دانشجویان و اساتید و دانشگاهیان، به مثابه افسران جنگ نرم، و با بصیرت، طرح ریزی و اقدامات به هنگام آنها خاتمه یافت.

تعطیلی زود هنگام دانشگاه مغایر با نظر رهبر انقلاب

اندک زمانی که به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باقی است، آرایش فضای سیاسی کشور و رصد تحرکات دشمنان قسم خورده انقلاب و مزدوران داخلی آنها گمانه زنی در خصوص ایجاد فضایی متشنج و فتنه گون را پس از انتخابات خرداد ۹۲ افزایش داده است.

در این بین تجربه تلخ فتنه ۸۸ و تشدید شدن آن به واسطه سیاستزدگی برخی دانشجویان و تشکلهای دانشجویی و نفوذ مراکز قدرت ِ خارج از دانشگاه به فضاهای درون دانشگاهی در آن سال، ظاهرا مسئولان وزارت علوم را بر آن داشته تا به زعم خود، با برگزاری زودهنگام امتحانات دانشجویان و تعطیلی دانشگاه تا قبل از ۲۴ خرداد ماه، از تکرار دوباره آن اتفاقات در فضای دانشگاهی جلوگیری کنند.

قدر مسلم این است تعطیلی جبهه فکری و فرهنگی دانشجویان و جلوگیری از حضور دانشجوی ِ انقلابی اقدامی عجیب، عجولانه و حتی بازی در پازل دشمنان و بدخواهان انقلاب است که متاسفانه در تصمیم‏گیریهای وزرات علوم شاهد آن هستیم.

لذا با بازخوانی اجمالی تاکیدات رهبر حکیم انقلاب در خصوص اهمیت فضای دانشگاهی و دانشجویی، این سوال مطرح می شود که آیا تعطیلی دانشگاه در موسم انتخابات و برگزاری زودتر از موعد مقرر امتحانات، به منزلۀ نادیده گرفتن نقش دانشجویان و سعی در کم رنگ کردن نقش آنان در بزرگترین رویداد سیاسی سال و عمل بر خلاف ِ منویات مقام معظم رهبری نیست؟

آیا این اقدام وزارت علوم به معنی به حاشیه کشیدن فضای دانشگاهی نیست که به فرموده رهبر انقلاب «مرکز سیاست است» ؟

آیا این قِسم تصمیم‏گیری‏های ضعیف و به دور از مصلحت، برخوردی منفعلانه با برخی جریانات ِ حاکم بر دانشگاه نیست؟

آیا تعطیلی زودهنگام دانشگاه به این معنا نیست که با چاقوی ِ بی تدبیری مسئولین، فضای آزاداندیشی، تبیین و بصیرت‏افزایی ِ پیش از انتخابات ذبح شود؟! آیا این کار، فرار رو به جلو و برخوردی منفعلانه نیست؟


[۱] . «در زمینه ی حرکت سیاسی و انقلابی، شما وظیفه ی هدایت را هم به عهده دارید…» ؛ بیانات در دیدار با اعضای انجمنهای اسلامی دانشجویان ۴/۹/ ۱۳۶۱

[۲]. بیانات در دیدار با اعضای انجمن اسلامی دنشگاه الزهرا(س)۱۴/۵/۱۳۶۴

[۳]. «خدا لعنت کند آن دست‌هایی را که تلاش کردند و می‌کنند که قشر جوان و دانشگاه ما را غیر سیاسی کنند.» بیانات در دیدار دانش‏آموزان و دانشجویان به مناسبت «روز ملى مبارزه با استکبار» ۱۲/۸/۷۲

[۴]. بیانات در دیدار دانشجویان نمونه‌ و نمایندگان تشکل‌هاى مختلف دانشجویى، ۲۵/۰۷/۱۳۸۵

[۵]. بیانات در دیدار اساتید دانشگاه‌ها، ۸/۶/۸۸

منبع: تبیین

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *