دوشنبه , بهمن ۲, ۱۳۹۶ ۷:۲۱ ق.ظ
خانه » خبر » سلسله نشست های بررسی شعر دفاع مقدس

سلسله نشست های بررسی شعر دفاع مقدس

واژه ها پشت سنگر…
سلسله نشست های بررسی شعر دفاع مقدس با حضور شعرای به نام استان و رضا اسماعیلی استاد شعرآدینی  در حوزه هنری برگزارشد.
به گزارش واحد خبر روابط عمومی حوزه هنری استان البرز؛
سلسله نشست های بررسی شعر دفاع مقدس با عنوان “واژه های حماسه”  با حضور استاد رضا اسماعیلی،  شاعر آیینی روز یکشنبه 31شهریورماه92 مصادف با آغاز هفته دفاع مقدس در حوزه هنری استان البرز برگزار گردید.
در این محفل ادبی که با تصاویر مرتبط با دفاع مقدس و تمثال منور شهدا جنگ تحمیلی مزین شده بود، شعرای استان البرز به قرائت اشعار خود در وصف رشادت های رادمردان عرصه ایثار و شهامت پرداختند.
ضمن تبرک و گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دوران درخشان دفاع مقدس سرمایه های بی بدیل و  ارزشمندی برای انقلاب و ادبیات ما است که نباید به فراموشی سپرده شود و شاعرانی که در آن دوران زیستند و درک کرده اند، آثار ارزشمندی را به قلم، قدم و تنفس خود ثبت و ضبط کرده اند.
وی در ادامه در خصوص شعر جنگ تصریح کرد: در دوران هشت ساله دفاع مقدس که جنگ تحمیلی نام داشت، در ادبیات ایران اسلامی مقوله ای به نام “شعر جنگ” نطفه بست و علاوه بر رزمندگان که درجبهه های جنگ نظامی با ادوات جنگی مبارزه می کردند، شعرا نیز با سلاح قلم و شعر در سنگر فرهنگ حضورداشتند.
همچنین وی طلایه داران شعر انقلاب را موسوی گرمارودی، مهرداد اوسطا، حمید سبزواری و دیگر شعرا عنوان کرد و افزود: همانگونه که در برخی از دوران در جبه های جنگ دستمان از ادوات جنگی خالی بود، در عرصه شعر و هنر نیز این کمبود حس می شد و شعر جنگ با شعارزدگی که مبین ارزش های والای انقلاب بود، آمیخته شد.
وی در این خصوص نیز یادآور شد: شعار زدگی آسیب هایی هم به بدنه ی شعر آن دوران ، به جهت اسطوره ای نشان دادن شهدا نیز زد و باور اینکه شهدا افرادی خاکی بوده و دلیل تمایز آنها تربیت اسلامی در مکتب امام(ره) و کسب فضیلت ها و کراماتی می باشد که در اثر تزکیه نفس کسب نموند.
همچنین وی در پایان بیان داشت: برخی افراد اظهار می دارند که طی 10سال اخیر تاریخ مصرف شعر جنگ تمام شده، ولی شعر جنگ به دلیل دارا بودن اصالت و هویت ؛ فراموش شدنی نخواهد بود و شعرای این حوزه راه خود را یافته اند.
در طی این مراسم خانم ایرانی شعری را تقدیم به شهید آوینی کرده و آقایان کیان مهر، اسحاقی، آواره همدانی، نوری گندم آباد، سرابی، نریمانی و بقیه شعرای جوان البرزی به قرائت اشعار خود در حوزه دفاع مقدس و شهدا پرداختند.
گفتنی است،  سلسله نشستهای بررسی شعر دفاع مقدس به شکل ماهانه در حوزه هنری استان البرز و با همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس تا پاپان سال جاری ادامه خواهد داشت.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *