یکشنبه , بهمن ۱, ۱۳۹۶ ۱۲:۳۹ ق.ظ
خانه » دانشگاه » مقالات » ضرورت احترام به حقوق شهروندی و حقوق بشر

ضرورت احترام به حقوق شهروندی و حقوق بشر

دکتر افشین زرگر – تضمین و حراست از “حقوق شهروندی” و “حقوق بشر” از لازمه‌های دموکراسی است. در دموکراسی واقعی و سالم، همه شهروندان از حقوق اولیه و اساسی(مدنی، سیاسی و اجتماعی) برخوردارند که دولت نمی‌تواند به هیچ بهانه‌ای آن‌ها را نادیده بگیرد. البته حقوق شهروندی و حقوق بشر را نبایستی عین هم فرض کنیم، در حالي‌که حقوق بشر با همه آحاد بشر و فارغ از هر مرزبندي سياسي و ملي معنا پيدا مي‌کند، شهروندي موقعيتي است کاملاً مرتبط با دولت. البته هم‌پوشانی نزدیکی بین این دو دسته حقوق وجود دارد و هر نظام سیاسی دموکراتیک ملزم به تضمین و رعایت آن‌ها در استانداردهای لازم می‌باشد.
در دموکراسی‌ها، هر کسی از حق آزادی عقیده (شامل باورهای مذهبی، آزادی بیان، آزادی اندیشه و قلم) برخوردار است. هر فردی از حق آزادی ارتباطات و دسترسی به اطلاعات و افکار برخوردار است. هر شخصی از حق ایجاد تشکل با دیگران و تشکیل ترتیبات جمعی مشترک برای تسهیل فعالیت‌های‌شان مانند اتحادیه‌های تجاری و صنفی برخوردار است. از حق انتقاد برخوردار بوده و در تعیین سرنوشت خود و جامعه‌اش می‌تواند فعالانه مشارکت داشته باشد. البته در تعقیب این حقوق همواره باید به قانون احترام گذاشته و طوری عمل نکند که به حقوق دیگران لطمه وارد شود.
با پيشرفت جوامع بشري و افزايش هر چه بيش‌تر آگاهي جهانيان، موضوع حقوق بشر نيز بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته و در راه تامين، ارتقا و حفاظت و دفاع از آن تلاش‌هاي جدي‌تري صورت می‌گیرد. حقوق بشر در عصر کنوني به يکي از مهم‌ترين و حياتي‌ترين دستورکارهاي جامعه بين‌المللي تبديل گشته و بدين‌خاطر بيش‌ترين توجهات را متوجه خود می‌کند.
البته بهبود وضعيت حقوق بشر در جهان به‌شدت وابسته به تحیکم بنیان‌های فرهنگ دموکراتیک و افزايش سطح علم و آگاهي جوامع نسبت به این حقوق می‌باشد. به همين خاطر انديشمندان و صاحب‌نظران مختلف همواره بر اين تاکيد دارند که بين سطح سواد و توسعه آموزش و پرورش در جوامع و سطح بهبود وضعيت حقوق بشر در آن‌ها ارتباط مستقيم و بسيار نزديکي وجود دارد. متاسفانه اين واقعيتي آشکار است که در بسياري از کشورهاي درحال توسعه وضعيت حقوق بشر در سطح بسيار نامطلوبي قرار داشته و بيش‌ترين موارد نقض حقوق بشر در اين‌گونه جوامع صورت مي‌گيرد. در بسیاری از جوامع درحال توسعه، بخش قابل توجهی از مردم به‌دليل سطح پايين سواد و ضعف آموزش و پرورش، حتي نسبت به حداقل حقوق اوليه و ذاتي خود آگاهي نداشته و علي‌رغم چشيدن طعم بسيار تلخ پايمال شدن حقوق‌شان، نمي‌توانند در جهت بهبود وضعيت خود تلاش قابل توجهي انجام دهند. بنابراین آموزش حقوق بشر در جوامع درحال توسعه (چه از نظر تئوريک و چه از نظر عملي) از ضروريات اساسي توسعه پايدار و دموکراتیک قلمداد مي‌گردد و تلاش در اين راه بی‌تردید بسیار ارزشمند و ثمربخش خواهد بود.
“تنها چشم‌هايي که بتوانند به‌روشنی جاي خالي پرنده محبوس در قفس را ببينند، و به زشتي و رنج خطير آن آگاه شوند، مي‌توانند آزادي و ارزش آن را بهتر درک نمايند.” آري واقعاً نيز دروازه حفظ و حراست از حقوق بشر و دفاع از آن تنها از دالان آگاهي و فهم درست و عقلانی مي‌گذرد.
بدون رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی و تضمین حقوق سیاسی، مدنی و اجتماعی، هرگز یک دموکراسی مستحکم، پایدار و مطمئن استقرار نخواهد یافت.
دکتر افشین زرگر 20/3/1395

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

جنگ سوریه

شکست‌های پیاپی داعش و آینده مبهم عراق

وحید عسکری – کارشناس‌ارشد علوم سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *