یکشنبه , بهمن ۱, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۱ ق.ظ
خانه » خبر » عذرخواهی امریکا از ایران بابت سخنان اشتباه رایس

عذرخواهی امریکا از ایران بابت سخنان اشتباه رایس

معاون وزیر خارجه ایران با اشاره به تماس تلفنی اوباما با روحانی تصریح کرد: بعد از سخنان سوزان رایس ما اعتراض خود را به وزارت خارجه امریکا اعلام کردیم و آنها هم بدلیل این اشتباهی که صورت گرفته از ما عذرخواهی کردند.

اسنا – بین الملل

سیدعباس عراقچی که به همراه محمد جواد ظریف به نیویورک سفر کرده است، در برنامه تلویزیونی نگاه یک، درباره اینکه مقامات آمریکایی گفته‌اند که تماس برای انجام گفت وگو از سوی ایران بوده است گفت: درخواست دیدار از سوی آمریکا مطرح شد، مذاکراتی بین نمایندگی ما و آنها مطرح شد، زمانی که ما نپذیرفتیم، طرفین درباره ایده های دیگری بحث کردند و از سوی کارشناسان دو طرف بر روی آن کار شد و نهایتا ایده گفت وگوی تلفنی مطرح شد و آقای اوباما بودند که تماس گرفتند و این گفت وگوی تلفنی انجام شد.

وی در برابر این پرسش که وقتی مقامات آمریکایی درباره این موضوع صداقت نداشتند آیا می توانند برای مذاکرات قابل اعتماد باشند؟ پاسخ داد: یکی از مقامات آنها عبارت نادرستی به کار برده بود و بعد هم توسط رسانه هایی که نمی خواهند این ارتباطات صورت بگیرد بزرگ و برجسته شد. ما هم اعتراض کرده ایم و گفته‌اند که در صحبتهای آینده‌شان آن را درست خواهند کرد.

عراقچی ادامه داد: البته ما هیچ گاه به آمریکایی ها اعتماد صد درصد نداشته ایم و در ادامه مسیر هم هیچگاه اعتماد صددرصد نخواهیم کرد. بدبینی که مقام معظم رهبری در بیاناتشان فرمودند کاملا درست و مبتنی بر تجربیات زیادی است که ما داشته ایم. مسلما این طور نیست که کوچکترین اعتماد را داشته باشیم و تمام اقداماتی که صورت می گیرد با توجه به تجربه گدشته است.

معاون وزیر خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه در آمریکا جناح ها و افکار مختلف و متناقضی وجود دارد، خاطرنشان کرد: آنها نقش خود را در تخریب هر حرکتی که بخواهد صورت بگیرد ایفا می کنند.

وی با بیان اینکه دیدار و مذاکره با یک گفت وگو و تماس تلفنی که عمدتا به تعارفات خواهد گذشت تفاوت ماهوی بسیار زیادی دارد افزود: تلاش هایی شد؛ طرف آمریکایی اصرار داشت که ملاقات حضوری صورت گیرد. با بررسی هایی که شد، آقای روحانی صلاح به برگزاری آن ندید. تماس تلفنی هم به یکسری تعارفات و بحث هسته یی محدود شد.

عراقچی ادامه داد: ما اعتراض کرده ایم. گفتند صحبتی که انجام شده از جانب افرادی بوده که یا اطلاع نداشتند یا در جریان اصل موضوع نبودند. البته در این باره چندان ریز شدن و وارد جزییات بسیار شدن ارزش خاصی ندارد. آنچه که مهم است تقاضا برای دیدار و آمدن به سمت ایران از طرف آمریکا انجام شد. که خود آنها نیز این موضوع را گفته اند. این نشان دهنده عظمت ملت ایران است. گرفتار جزییاتی که ممکن است ما را ازمسیر اصلی منحرف کند نشویم.

عراقچی در پاسخ به اینکه ادعای تماس از طرف ایران از جانب یکی از مقامات عالی رتبه آنها بوده است گفت: ما به این موضوع اعتراض کردیم ، آنها هم قبول کرده اند و گفته اند که این موضوع را تصحیح می کنند و قبول کرده اند که اشتباه کرده اند. اما در این کشمکش ها نباید موضوع اصلی گم شود که ما با عزت کامل برخورد کردیم و آنها به سمت ما آمدند. نباید مغفول بماند که چگونه ابرقدرتی که داعیه های بسیار زیادی دارد برای دیدار با رییس جمهور ما به نوعی التماس می‌کند.

این عضو تیم مذاکره کننده ایران با ۱+۵ تاکید کرد: مسلما تاریخ پرتنش با یک گفت‌وگوی تلفنی، ملاقات یا مذاکره به روابط معمول برنمی‌گردد و اگر کسانی چنین برداشت و انتظاری دارند اشتباه است. آنچه که تعیین کننده تغییر ماهیت روابط بین ایران و آمریکاست، سیاست‌های عملی و قدم‌هایی است که در عمل برداشته می‌شود. مقدمه تغییر سیاست‌ها، تغییر در رویکردها و مقدمه تغییر در رویکردها، تغییر در لحن و ادبیات است که در زمان گفت وگو ها جدی تر خواهد شد.

وی با بیان اینکه “غنی‌سازی تحت هر شرایطی ادامه می‌یابد و این موضع مسلم ماست”، افزود: چارچوب‌های غنی‌سازی سطح، میزان، شکل آن می‌تواند موضوع مذاکره باشد، اما در هر حال اصل غنی‌سازی تعلیق بردار نیست./ روزنو

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *