یکشنبه , بهمن ۱, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۱ ق.ظ
خانه » خبر » عراق هواپیمای مسافربری سوریه را بازرسی کرد

عراق هواپیمای مسافربری سوریه را بازرسی کرد

مقام‌های دولتی عراقی یک فروند هواپیمای مسافربری سوری را که به مقصد دمشق در پرواز بود، مجبور به فرود کرده و آن را مورد بازرسی قرار داده‌اند.

هواپیمای سوریه

شبکه خبر دانشجویان البرز – سیاسی

ناصر بندر، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری عراق گفت، بازرسان این هواپیما را که روز یکشنبه (۲۵ فروردین ) از مسکو پایتخت روسیه به پرواز درآمده بود، مورد بازرسی قرار دادند.

برای اولین بار است که عراق درباره بازرسی از یک فروند هواپیمای سوری گزارش می‌دهد.

سوریه از مارس ۲۰۱۱ میلادی صحنه نا آرامی است. دمشق می‌گوید برخی از کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آن‌ها از جمله قطر، عربستان سعودی و ترکیه برای دامن زدن به این نآرامی در تلاش هستند.

عراق اخیرا نیز به درخواست مقام‌های امریکایی، هواپیماهای باربری ایران را مورد بازرسی قرار داد. مقام‌های امریکایی ادعا می کنند که تهران از حریم هوایی عراق برای ارسال تسلیحات برای دولت سوریه استفاده می کند . این درحالی است که هواپیماهای ایرانی از حریم هوایی عراق صرفا برای ارسال کمک های بشر دوستانه استفاده می کنند.

مقام‌های هوایی عراق در ۱۰ آوریل نیز هواپیمای باربری شرکت ماهان ایران را که عازم سوریه بود، برای بازرسی به زمین نشاندند. این در حالی بود که در این بازرسی مشخص شد محموله این هواپیما کمک‌های بشردوستانه بوده است. ناصر بندر، پس از این بازرسی اعلام کرد، مقام‌های دولتی هیچ اقلام ممنوعه در این هواپیما کشف نکردند.

این سومین بازرسی از هواپیماهای ایرانی در مدت سه روز بود و جمهوری اسلامی به طور رسمی به این اقدام بغداد اعتراض کرد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در ۹ آوریل، اقدام عراق در بازرسی از هواپیمای باربری ایران را اقدامی « غیر قابول قبول» و بخشی از « پروژه ایران هراسی » که امریکا، رژیم اسرائیل و برخی از کشورهای خاص در منطقه از آن حمایت می‌کنند، توصیف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود، به رغم این بازرسی‌ها، عملیات امداد رسانی به سوریه ادامه خواهد داشت .

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *