یکشنبه , بهمن ۱, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۲ ق.ظ
خانه » اجتماعی » جامعه » مدیریت شهر را نباید به دست مهندسین سپرد، نیازمند نگاه فرهنگی هستیم
دکتر رحیم خستو

مدیریت شهر را نباید به دست مهندسین سپرد، نیازمند نگاه فرهنگی هستیم

شورای پنجم شهر کرج رحیم خستو را به عنوان یکی از نمایندگان به همراه خواهد داشت . میثاقنامه پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی البرز را امضا کرده و شخصیتی کاملا هنری و فرهنگی دارد . گفتگوی صمیمانه ای که می خوانید دومین مصاحبه از سری آشنایی با نمایندگان شورای پنجم است که با هدف آشنایی هرچه بیشتر شهروندان دغدغه مند کرج تهیه شده است .

بدون مقدمه اولین پرسش چرارشته علوم سیاسی را انتخاب کردید؟انگیزه تان چه بود؟

ج:نسل من که حیات و رشد شان با جریان انقلاب اسلامی تقارن داشت .ناخوداگاه نسلی سیاسی است و درزمینه ای زیست می کرد که سیاست و رخدادهای سیاسی آنان را احاطه کرده و بر ذهن وزبانشان جاری بود.بنده ابتدا در رشته ادبیات فارسی پذیرفته شدم .اما وقتی سال ۶۶ دانشگاه آزاد اسلامی کرج، برای اولین بار رشته علوم سیاسی را تاسیس کرد مشتاقانه در این رشته شرکت وپذیرفته شدم. اغلب هم ورودی های من نیز با انگیزه یادگیری وارد دانشگاه شده بودند وبسیاری از آنها امروزه انسانهای خاصی هستند.لذا احساس من این بود” علوم سیاسی گمشده ی من است.”پس با علاقه آن را دنبال وسعی کردم در زمینه هایی که به این رشته نزدیک است مطالعه کنم از ادبیات ورمان گرفته تا هنر وسینما .همین اطلاعات و مطالعات بعد ها هنگام تدریس ،نقش ویژه ای در جذابیت تدریس برایم ایجاد کرد وحتی باعث شد چند دوره مطالعات بین رشته ای ومطالعات فرهنگی را تدریس کنم.

چرا استادی دانشگاه را انتخاب کردید؟وآیا مشاغل دیگری هم داشتید؟

در بدو امر اساسا به تدریس فکرنمی کردم وهیچ جذابیتی برایم نداشت.علاقه به علوم سیاسی و میل به مطالعه مرا با استادان برجسته ای آشنا کرد که دری از دنیای جدید برایم باز کرد.این استادان سوالاتی در ذهن من ایجاد کردند که در پی پاسخ گشتن برلذت آنها می افزود .بعد از ازدواج و معاش ،بهترین شغلی که می توانست هم فرصت مطالعه را به من بدهد وهم درآمدی فراهم آورد معلمی بود که به عنوان شغل به آن نگاه نمی کردم با داشتن مدرک کارشناسی ارشد ونیاز آموزش وپروش تا سالها استخدام نشدم و بصورت حق تدریسی زندگی بسیار ساده وحتی دشواری داشتم.

درنهایت به دلیل سختی های معیشتی واینکه خداوند فرزندی عنایت کرده بود، ابتدا به استخدام آموزش وپرورش درآمدم و با تشویق وحمایت همسرم که در تمام سختی ها با هم بودیم درکنکور دکتری شرکت ودرسال ۸۱ در دکتری دانشگاه آزاد که در هر دوره تنها سه نفر می پذیرفت شدم . بعدهم بورس وتحصیل رایگان و همزمان به استخدام دانشگاه آزاد اسلامی درآمدم و از آموزش وپروش استعفا دادم. سال ۹۳ معاون دانشکده علوم سیاسی و۹۴ ریاست دانشکده علوم سیاسی کرج را داشتم.در دوره وزارت آقای علی جنتی از اعضای شورای سیاستگذاری رسانه و روابط عمومی وزارت ارشاد بودم که جنبه مشاوره ای داشت.ازسال ۹۲موسس ومسئول دپارتمان علوم سیاسی و روابط بین الملل واحد الکترونیک دانشگاه آزاد هستم.

انگیزه شما برای ورود به شورای شهر چی بود؟

تا یک روز به پایان ثبت نام در شورای شهر به آن فکرهم نمی کردم . ولی این اتفاق افتاد . معنایش این نیست که مسایل شهربرام مهم نبود وبه بهبود آن فکر نمی کردم. شاید در گذشته تلاشم حمایت دوستانی بود که وارد این عرصه ها می شوند .اما بدلیل فقدان رابطه ارگانیک میان نیروهای اجتماعی و دانشگاه با نمایندگان، امکانی برای تاثیرگذاری وجود نداشت. وقتی افتخار آن را پیدا کردم مورد لطف اصلاح طلبان و مردم قرار گیرم انگیزه مضاعفی برای خدمت به شهرم پیداکردم تا بتوانم آموخته های علمی در حوزه های اجتماعی و فرهنگی را تقدیم مردم کنم که البته امیدوارم شرمنده نشوم.

منتقدین لیست اصلاحات آنرا لیستی سیاسی می دانند که توانایی مدیریت شهری را ندارند همچنین وزنه سیاستمداران آن سنگین تر است نظرتان چیست؟

ج: آیا تا کنون نمایندگان ادوار گذشته سیاسی نبودند؟ آیا اصولا شورای شهر غیر سیاسی است؟آیا مگرقرار است نمایندگان شورا کارشهرداری واجرایی ویا دخالت درکار شهرداری نمایند؟دوما حسن این لیست سیاسی بودن آن است .سیاسی بودن به معنای درک الزامات سیاسی ملی ومنطقه ای، سیاسی بودن یعنی اینکه نگاه محدود قومی ، زبانی نداشتن .همچنین سیاسی بودن یعنی قدرت گفتگو با نیروهای سیاسی واجتماعی ،سیاسی بودن یعنی توانایی حل منازعه . وسیاسی بودن لیست یعنی نگاه ناظر اصلاح طلبان وپرسشگری از تک ،تک منتخبین وبه حال خود وا ننهادن آنها . مسئول بودن منتخبین در قبال وعده های خود. سیاسی بودن یعنی تسلیم هرباج خواهی نشدن ،برای اجرای وظایف نمایندگی شورای شهر لیست امید در شهر کرج از بهترین متخصصین برخوردار است که هیچگاه در هیچ دوره ای در شورا ها این میزان تخصص وترکیب آن وجود نداشته است.چرا فکر می کنیم انسانی که کنش سیاسی دارد متخصص نمی تواند باشد.

در لیست امید ازدکتری محیط زیست ،اقتصاد ،معماری ،شهرسازی،جامعه شناسی، مطالعات فرهنگی ورسانه تا مهندس عمران وترافیک ومدیریت،متخصصین فضای سبز تا علوم سیاسی که بسیاری از آنها سابقه وتجربه موفق مدیریتی نیز در رزومه خود دارند، وجود دارد. آیا اینها در حوزه مدیریت شهری نیستند؟از سوی دیگر بسیاری از آنها ازبرجسته ترین استادان دانشگاه هستند وتحصیل شان ناشی از رانت نیست .درمجموع کاراصلی شورا انتخاب شهردار،قانونگذاری ونظارت وپاسخگو کردن شهرداری است ،واگراین حوزه های تخصصی که اشاره شد نسبتی با مدیریت شهری ندارد منتقدین محترم بفرمایند مدیریت شهری چه مهارت های می طلبد و آیا تا کنون شهر مدیریت شده است؟

تمایل دارید وارد کدام کمسیون ها شوید؟چرا؟

ج:بیشتر علاقه مند هستم در حوزه تخصص خودم یعنی مسائل فرهنگی واجتماعی عمل کنم وکمیسون هایی که وجه نظارتی آنها بیشتر است.

اولویت های کاریتان در شورا چه خواهد بود؟

ج:انشاا… به یاری حق تلاش برای برگرداندن شان وجایگاه شورا به عنوان نهادی نظارتی وتقنینی درامور شهر، اینکه “شورا ابزارشهردارومهرپلاستیکی برای تصمیمات شهردارنباشد“.تلاش برای پاسخگو نمودن نهادهای مدیریتی شهری.تلاش برای شفافیت . شهر کرج یا هر شهر دیگری برای اینکه محل مناسبی برای زندگی باشد نیازمند روح و نگاهی انسانی است . شهر اگر خودرو محور باشد به جایی نمی رسد . من معتقدم هنر آن اکسیر گم شده ایست که باید در مدیریت شهری جاری شود و مردم را به نشاط و انگیزه لازم برساند.

کمیته هایی یش بینی کرده ام که یکی از آنها کمیته هنرمندان است و بیشک از نخبگان هنری استان در آن بهره خواهم گرفت تا برای اداره شهر از نگاه انسانی و هنری بهرمند شویم .

فرهنگسرا های چند منظوره و فضاهای مناسب شهری برای اینکه شهر جای بهتری برای زندگی کردن باشد از اولویتهای من است .

ضعف بزرگ شورای پیشین در کدام حوزه ها بود؟

ج:یکی از مشکلات شورای های پیشین از جمله شورای چهارم، حضور فردی نمایندگان و در نتیجه دشواری تصمیم گیری بود. تعداد نسبتا زیاد اعضای شورا نیز براین مشکل می افزود.این پراکندگی نظارت را دشوار می کرد. فقدان نگاه آینده نگر وتوسعه گرا و عدم باور به توسعه پایدار، عدم دخالت نهادهای مدنی ونخبگان در سیاستگذاری ،عملا نمایندگان محترم پیشین را اسیر روزمره گی نمود. وجه نظارتی کم رنگ شد.گزارش عملکرد شش ماه وسالیانه شهرداری ارائه نشد.که نتیجه آن شهری با بدهی ۱۰۰۰ میلیاردی بودکه اعتیاد به شهرفروشی برای گذران امور دارد. پروژها نیمه کاره، اداره گران شهر و فقدان منابع مالی پایدار وناتوانی در تولید ثروت بود.

راه حل مشکلاتی که اشاره نمودید چیست؟

ج:خوشبختانه بخشی از مشکل با رای مردم وانتخاب لیست حل شده است. نگاه علمی به مسائل کرج وشهرداری نوین گام بعدی است که بتواند از تمام ظرفیت های بالقوه استان وشهر استفاده کند. احترام به نهادهای مدنی ، دخالت دادن تمام سرمایه های شهردر سیاستگذاری ونظارت اعم ازسرمایه های فرهنگی، مذهبی، سیاسی، اقتصادی واجتماعی، تقویت رسانه های مستقل، جذب سرمایه های خارجی وملی چون براین نکته تاکید داریم که همه مشکلات کرج ناشی از کرج نیست وبسیاری از آنها ملی هستند ولذا دولت باید به مدد شهر بیاید (این هم از محاسن لیست سیاسی است)-

تشکیل کمیته های جانبی با حضور متخصصین واقعی در هر موضوع که نمایندگان شورا در آن شرکت نداشته باشند بلکه توسط کارشناسان واقعی به نمایندگی از ما اداره و پژوهش می شود و خروجی هایش در اختیار شورا قرار گرفته بررسی و اجرایی می شود یکی از آن مواردی است که می تواند علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه کارها را تخصصی پیش ببرد و خروجی قابل قبولی داشته باشد . در این صورت شهروندان نیز از نتیجه عملکرد این کمیته ها وابسته به شورای شهر بهره مند خواهند شد.

کمیته ها سیاستگذاری می کنند در صحن علنی شورا بررسی و رای گیری می شود . کار توسط کسانی انجام می شود که در متن موضوع هستند و از چند و چون آن به خوبی آگاهی دارند .کمیته ها فرم شورا خواهند داشت مطالبه گری کرده و هویت شهر را حفظ می کنند . به سمتی می روند که ازرش ماهوی شهر ازدست نرود.

از جمله کمیته های مورد نظر کمیته هنر ،ۀحفظ میراث فرهنگی و فضا های عمومی خواهد بود .فرهنگ و هنر چیزی است که باید مطالبه شود .

با توجه به فضای کاری ویژه و قول معروف” که در کرج نمی توان کار کرد” نظرتان در این باره چیست؟

انتخابات اخیر نشان داد که با پول کم ، تبلیغات کم ، ودرصورت همدلی در شهرکرج هم کارها ی بزرگی می توان کرد.من معتقد هستم تولید گفتمان در باب نگاه فرهنگی ،کمک به تجمیع سرمایه های فرهنگی و دنبال کردن امور شهر با نگاهی فراجناحی می تواند کارهارا سهل کند . زبان شورای شهر و رسانه باید زبانی فراجناحی باشد .

تغییر شهردار را چقدر ضروری می دانید؟آیا برای قانع کردن مخالفین بیرون شورا آمادگی دارید؟

ج:این پاسخ نظر شخصی بنده است یعنی یکی ازدوازه نفر لیست امید ولذا آن را به نام همه منتخبین ننویسید،اولا تا کنون هیچ صبحتی در جمع منتخبین مبنی بر ماندن وتغییر شهردارنشده است وبیشتر درپی معیارهایی بودیم که بتوانیم بر اساس آن شهردار آینده را تعیین کنیم. هرچند ازسوی طیف های مختلف سیاسی اعم از اصلاح طلبان و اصولگرایان ونهادهای مدنی تمایل ویا اصرار برتغییر وجود دارد اما شورای منتخبین تا کنون در جلسات خود تصمیمی یا موضعی نداشته است. به نظر بنده جدا از اینکه نظر مثبت ویا منفی به عملکرد شهردارمحترم فعلی داشته باشم فکرمی کنم دوره مدیریت یک شهرداردریک شهر باید حدودی داشته باشد.طولانی شدن مدیریت یک فرد یک شهر امرمطلوبی نیست.

از سوی دیگر معتقدم شهر را نباید به دست مهندسین سپرد زیرا ساخت و ساز را در اولویت قرار می دهند . بلکه باید بدست مدیرانی شهر را اداره کنیم که انسان محوری را پیشه می کنند . مهندسین سازه نگر هستند در حالیکه شهر نیازمند نگاه فرهنگی است وجه انسانی قضیه همواره در ساخت و سازها گم می شود. به عنوان مثال به جای آنکه آنقدر تردد ماشینها را سخت کنند که همگان به استفاده از حمل و نقل عمومی مجبور باشند و فضا های سبز و پیاده رو ها گسترش پیدا کنند مدام پلهای روز گذر زیرگذر ساخته می شود و جا را برای زندگی انسان ها تنگ می کنند.

آیین باور : فریبا کلاهی

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

توسعه ی پایدار

تغییرات جمعیتی کرج و استلزامات توجه به رشد و توسعه

شبکه خبر دانشجویان البرز – اسنا: دکتر مهدی مرادی – بواسطه سلایق مذهبی و احتیاط …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *