چهارشنبه , بهمن ۴, ۱۳۹۶ ۱:۱۶ ق.ظ
خانه » خبر » نامزدی پیروز است که ما به او رأی می دهیم !

نامزدی پیروز است که ما به او رأی می دهیم !

حنیف سلامی، نتیجه آراء مشخص کرد، حافظه کوتاه مدت ِ تاریخی ـ سیاسی مردم بهتر از حافظه بلندمدتشان است.

 حماسۀ سیاسی ِ ۲۴ خرداد ماه با تدابیر حکیمانه حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) ظهور پیدا کرد.اما شاهد آن بودیم که اصولگرایان این بار از تفرقه و تغافل ِ مذبوحانه ای که هم خود درگیر آن شدند و هم جبهه مخالف با زیرکی تمام بر آتش زیر خاکستر دمید، سیلی محکمی خوردند!

اتفاق ِ ۲۴ خرداد نیازمند آسیب شناسی جدی و همه جانبه است. باید ریشه های این شکست توسط بدنه اصولگرایی ــ خاصه توسط بزرگترهایش ـ واکاویی شده و برای احیای مجدد آن چاره ای بیاندیشند. که فرصت کوتاهی است این ۴ سالی که قرار است به سختی بگذرد و کوتاهتر از آن انتخابات ِ مجلس!

ــ عملکرد اشتباه ۴ سالۀ اخیر دولت (زیر سوال بردن مدعای ِ برجسته ولایتمداری در مواجهه با حکم مولوی آقا برای عزل مشایی و خانه نشینی یازده روزه در ماجرای وزیر اطلاعات، مقابله ها و نامه نگاری های لجبازانه با سران دو قوه؛ اصرار بر حمایتهای کودکانه از مشایی، مرتضوی، ملک زاده، بقایی و … ؛ سوء مدیریت در کنترل بازار و ناتوانی در مهار گرانی و تورم های اخیر؛ رخنۀ دعواهای دولت و شهرداری در زندگی مردم، در حد ِ شعار ماندن مبارزه با مفاسد اقتصادی …)؛

مجلس (رویارویی لجبازانه با دولت؛ استیضاح نا به جای وزیران؛ عدم مصلحت سنجی در سوال از رئیس جمهور؛ بدل کردن صحنه علنی خانه ملت به صحنه تاخت و تاز و سیاست بازی با دولت، …)؛ قوه قضائیه (نامه نگاری هایی از سر لجاجت با دولت، عدم قاطعیت در برخورد با فاسدین اقتصادی، عدم قاطعیت در برخورد با فتنه گران سال ۸۸ و آقازاده
ها، …)

ــ نادیده گرفتن خدمات غیرقابل انکار دولت و زبان به شماتت و نقدهایی گاهاً غیرمنصفانه ـ و برخاسته از حب و بغض های شخصی ـ نسبت به عملکرد دولت و تحقیر و توهین ها و بی انصافی ها نیست به شخص رئیس جمهور و تنزل جایگاه حقوق وی…

ــ نداشتن یک بزرگتر در جمع اصولگرایان، که همه حرف شنویش داشته باشند. بزرگانی چون مهدوی کنی، یزدی، جنتی، مصباح که حتی در اجماع با خود هم مشکل دارند متاسفانه و هر کدام بر مواضع خود پافشاری دارد!

ــ رفتارهای سیاسی نامعقول و افراطی ِ جبهه تمامیت خواه پایداری و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی (جبهه متحد) ــ خاصه در دوسال اخیر ــ و هم در حمایت از یک کاندیدا و هم در تخریب وجهه کاندیدای دیگر (گویی که با «شیطان اکبر» در نبردی تن به تن هستند!)؛ که این هر دو، نتایج عکسی را برجای گذاشت…

ــ غفلت از سازماندهی گسترده، عمیق و نرم ِ هاشمی برای بازی گردانی انتخابات
کددهی به یک کاندیدای خاص برای عدم انصراف از کاندیداتوری و شکستن ِ آراء آدرس دهی های گسترده و اشتباه در نظرسنجی ها!

در نظرسنجی ها (خاصه نظرسنجی روز آخرِ ipos) فارغ از اینکه روحانی با فاصله زیاد از قالیباف جلو بود، اما همواره آرای محمدباقر قالیباف دو برابر سعید جلیلی نشان داده می شد. حال آنکه در انتخابات دیدیم، همه آن نظرسنجی ها درباره روحانی درست بود، اما هیچکدام از نظرسنجی ها آراء قالیباف و جلیلی را درست پیش بینی نکرده بودند. حتی در برخی نظرسنجی ها به گونه ای القاء شده بود که رأی قالیباف آنقدر بالاست که راهی دور دوم انتخابات می شود و در انتخاب نفر دوم تحلیلهای مختلفی مطرح شد.
یاد حرف فاطمه هاشمی می افتم که با اطمینانی، نه ناشی از توهم ِ خودآگاهانۀ سال ۸۸، که ناشی از اطمینان و یقینی معنادار بود، گفت: نامزدی پیروز است که ما به او رأی می دهیم… فتأمل!

**

انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری ثابت کرد که بلوغ سیاسی ِ مردم، سطوح مختلفی دارد که به خودی خود حاصل نمی شود. مثلا باید حافظه تاریخی ـ سیاسی مردم را مدام ریکاوری کرد؛ در غیراینصورت ـ در تبلیغات انتخاباتی ـ یکی پیدا می شود و با لحنِ قاطع ـ اما تو خالی ـ  از کاهِ دولت سازندگی و اصلاحات، کوه بسازد و همه باورشان شود که آن دوران، مملکت بهشت بوده است. بی که به یاد بیاورند عسرتهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آن دوران را که گاه مشهود و گاه زیرپوستی و نرم، دائقه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم را عوض کرد. نتیجه آراء مشخص کرد، حافظه کوتاه مدت ِ تاریخی ـ سیاسی مردم بهتر از حافظه بلندمدتشان است.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *