چهارشنبه , بهمن ۴, ۱۳۹۶ ۱:۰۷ ق.ظ
خانه » خبر » نسبت آرمانگرایی با واقعیات

نسبت آرمانگرایی با واقعیات

 باید میان واقعیات و آنچه که تلاش می شود بعنوان واقعیات القاء شود، تفاوت قائل شد

شبکه خبر دانشجویان البرز – فرهنگی

شفیع شعله کار – انقلاب شکوهمند مردم ستمدیده ایران اسلامی در سال ۵۷ برای رهایی از چنگال ظلم و دژخیمی سر سپردگان وطن فروش حاکم بر آن بیش از هرچیز به آرمانگرایی متعهدانه ملت سرافراز ایران مدیون بوده و هست.
عدم پذیرش تخطی از خطوط آرمانی جریان خیزش انقلابی جوانان متعهدی که از سالیان قبل و با حرکت های و جریان های متناوب و مختلف به سان انتقال انرژی بر این پیکره گه گاه به ضعف یا قوت بنیادی میگرایید
از میرزا کوچک خان ها و خیابانی ها گرفته تا شیخ شهید مشروطه همه بر آن عهد بودند که آرمان بلند خویش را به بی عزتی و فرومایگی نفروشند و به عبارتی بهتر روی دوپای خویش بمیرند تا طعم زندگی بر روی دو زانو را نچشند.
شاید به همین دلیل باشد که فضل الله،شیخ شهید و مظلوم مشروطه مشروعه برای رهایی از مرگ حتی لحظه ای بیرق کفر را بر بالای عمامه مقدس خود نمی پذیرد و بعد از تمنای دوستان به ظاهر دلسوز برای پناهندگی در سفارت دشمن آن را ننگ لباس پیمبری خویش و به سان آرمان فروشی از معتقدات ایمانی خود می انگارد.
تاریخ با شکوه این ملت پر از نام ستارگانی است که عزت و شرافت و حیای ایمانی خویش را حتی به سر سوزنی خرج نام و نان خویش نکردند و هرجا سخن از تخطی از خطوط قرمز ایمانی به میان آمد زندگی آرمانی و بر اساس آرمان های مقدس خویش را به هیچ زرق و برق دو روزه ای وا ننهادند.
این همان جمله معروف و پر مغز امام راحل (ره)است که فرمودند ما به دنبال تکلیف هستیم و در ورق های سخنان آرمانی خویش در مواجهه با دژخیمان بعثی فرمودند:ما چه کشته شویم و چه بکشیم در هر حال پیروزیم ..
آری پیش بردن نهضت بر اساس آرمان ها همان نقطه امید و باروری نهال پر ثمر انقلاب است .آرمان هایی که حتی با وجود ضرر های دنیایی محسوس آن،دو مراد انقلابیون در کسوت رهبری نهضت هماره بر آن تاکید مکرر داشته اند که حمایت از مظلومان عالم من جمله این آثار است…
اما برای هر خیری فتنه ی است و فتنه این آرمان گرایی مشتعل کننده نهضت های بیداری اسلامی به فرموده رهبری معظم انقلاب،گه گاه دوری چشمان این آرمان گرایی از عینک واقع بینی و حرکت بر مدار حقیقت است بدون نیم نگاهی به واقعیات موجود..
مقام معظم رهبری می فرمایند:
«در موضوع نسبت آرمانگرایی با واقعیات، ما هم آرمانگرایی را کاملاً تأیید می کنیم و هم دیدن واقعیات را. آرمانگرایی بدون دیدن واقعیات، به خیال پردازی و توهم منجر خواهد شد. البته باید میان واقعیات و آنچه که تلاش می شود بعنوان واقعیات القاء شود، تفاوت قائل شد».
به بیانی دیگر هنگامی که لباس واقع پنداری بر قامت آرمان گرایی یک نهضت مناسب نیاید اولین نتیجه آن دور شدن نهضت ها از ضروریات اولیه است که عرفا مورد درخواست عمومی ملت ها یا حداقل هایی است که عدم توجه به آن از سوی روشنفکران با رفتار مشابه از سوی آحاد مردم روبرو خواهد گردید.
شاید این همان سرمشقی است که جریانات ارزشی اصولگرا نیز در این روزها به سیاه نمودن دفاتر مشق تکلیف گرایی خود از آن واژه نیاز مبرم دارند،واژه پر طمطراق آرمانگرایی با عینک واقع بینی .
و بر صاحبان خرد پوشیده نیست که این واقع بینی باید برآمده از متن دلسوزان جامعه و خواست منطقی عموم آحاد ملت باشد و میان آن تمنای همگانی با هوا و هوس دنیا دوستان بدون کوچکترین هدف و آرمان تفاوت آشکاری محسوس است که به تعبیر مقام معظم رهبری باید میان واقعیات و آنچه که تلاش می شود بعنوان واقعیات القاء شود، تفاوت قائل شد.
پیشینه تاریخی هوا و هوس در مقابل آرمان گرایی را نیز در این روزها که به نام امیر مومنان علی (ع) ممهمور است در برخورد مارقین و ناکثین و قاسطین با حضرت امیر(ع) می توان به خوبی جستجو نمود.
آنگاه که دعوت از اهل عراق برای جهاد فی سبیل الله در تابستان به بهانه گرما و در زمستان به هوای سرما زمین می ماند و لبان مبارک امیر عدالت گستر اسلام رابه شکوایه از امت خویش می گشاید و تا آن جا عمق می یابد که مولای متقیان آرزوی مردمانی بهتر از این مردم را از درگاه احدیت می نماید.
وشاید همین درد و دل از هوا و هوس طلبکارانه میان غربت علی (ع) و چاه کوفه بماند که تا ابد…
اما آرمان گرایی بدون در نظر داشتن واقعیات پیش رو به سراب آتشینی مبدل خواهد شد که هرچه بیش تر رود بر تشنگی مسافر جا مانده از کاروان رفته بیش تر افزاید و یقیناسرانجامی جز افعالی بر مدار توهم و خیالات باطلی نخواهد داشت که جملگی موجبات دور شدن گروه و جریانات رسانا از متن جامعه و تاکید بر آرمان هایی بدون تحقیق واقعیات را فراهم خواهد نمود.
به جانب انصاف به این سخن رهبر فرزانه انقلاب باید چونان رساله ای عمل نمود که هنگام نیاز و اضطرار به آن رجوع مجددی نمود که آرمانگرایی منطبق با واقعیات موجبات رشد سریع جامعه آرمانی و تخلف از آن نیجه ای جز حسرت مدام در پی نخواهد داشت..

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *