سه شنبه , بهمن ۳, ۱۳۹۶ ۷:۲۲ ب.ظ
خانه » سیاسی » داخلی » پیام‌های رزمایش های ایران برای دوست و دشمن

پیام‌های رزمایش های ایران برای دوست و دشمن

سينا تكاور / جوان

رزمايش پيامبر اعظم ۸

شبکه خبر دانشجویان البرز – سرویس سیاسی

برگزاري يك رزمايش در آستانه مذاكرات ايران و گروه ۱+۵ حركتي است كه پيام‌هاي زيادي براي تيم‌هاي مذاكره كننده با ايران دارد و مي‌تواند نقش تعيين‌كننده‌اي در افزايش قدرت چانه‌زني مقامات كشورمان داشته باشد.
گرچه همزماني اين رزمايش با مذاكرات ۱+۵ موضوعي كاملاً اتفاقي است و معمولاً زمان برگزاري رزمايش‌ها در تقويم برنامه‌هاي سالانه نيروهاي مسلح از پيش تعيين شده است؛ اما نبايد از نظر دور داشت كه اين حركت در حالي اتفاق مي‌افتد كه بسياري از كشورها پيش از برگزاري ‌ مذاكرات آلماتي تهديد كرده بودند كه در صورت عدم نتيجه‌گيري غرب از اين مذاكرات، احتمال استفاده از گزينه نظامي براي توقف برنامه‌هسته‌اي كشورمان وجود دارد، موضوعي كه سال‌ها است محل فشار به جمهوري اسلامي شده و آنها تمامي فشار خود را به كار بسته‌اند تا جمهوري اسلامي را از حق استفاده صلح آميز از انژري هسته‌اي محروم كنند. در اين بين استفاده از اهرم فشار گزينه‌هاي نظامي نيز بارها در رفتار غرب ديده شده و تكرار جمله «همه گزينه‌ها بر روي ميز است» عاملي براي تأييد اين واقعيت است.
تمامي اينها در حالي است كه جمهوري اسلامي همواره كوشيده، فضايي توأم با صلح در منطقه و جهان ايجاد كند، چراكه منافع خود را در گرو ايجاد صلح و امنيت در منطقه و جهان مي‌داند. اين در حالي است كه طي ۳۰ سال گذشته همواره جمهوري اسلامي ايران در همسايگي خود جنگ‌هاي مكرري را تجربه كرده كه در آغاز هيچ يك از آنها، ايران نقشي نداشته است.

اما وجود همين تهديدات در نزديكي مرزهاي ايران و حتي درگير شدن جمهوري اسلامي در جنگي هشت ساله، اين لزوم را به اثبات رسانده است كه نيروهاي نظامي‌اش همواره در حالتي آماده، براي دفاع از كشور و دفع تهديدات قرار داشته باشند. از اين رو برگزاري رزمايش‌هايي نظير پيامبر اعظم نيز كه طي روزهاي گذشته شاهد اجراي آن در منطقه كرمان بوده‌ايم و ده‌ها رزمايش ديگر كه همه ساله توسط سپاه پاسداران و ارتش جمهوري اسلامي‌ برگزار مي‌شود، تمريني براي حفظ آمادگي نيروها براي دفاع از كشور است.

علاوه بر اين برگزاري اين قبيل رزمايش‌ها پيام آمادگي به كشورهايي فرستاده است كه مي‌كوشند در سايه تهديدات نظامي اقدام به امتياز‌گيري از تيم مذاكره كننده ايران در مذاكرات آلماتي قزاقستان كنند. علاوه بر اين برگزاري چنين مانورهايي آن هم در مناطق نزديك به مرزهاي جمهوري اسلامي پيامي نيز براي كشورهاي همسايه جمهوري اسلامي ايران دارد كه حضور يك ايران قدرتمند در كنار آن زمينه‌ساز ايجاد صلح و ثبات در منطقه است. اما به راستي پيام اصلي برگزاري رزمايش پيامبر اعظم ۸ پيش از برگزاري مذاكرات آلماتي چيست و تا چه حد مي‌تواند در افزايش قدرت چانه‌زني مقامات ايراني تاثير گذار باشد. اين سؤالي است كه خبرنگار روزنامه جوان از محمد صالح جوكار و اسماعيل كوثري از اعضاي كميسيون امنيت ملي مجلس پرسيد.

آمادگي نيروهاي مسلح براي دفع تهديدات

در همين ارتباط، محمد‌صالح جوكار از اعضاي كميسيون امنيت ملي مجلس با اشاره به برگزاري موفقيت‌آميز رزمايش پيامبر اعظم ۸، عنوان كرد: با توجه به اينكه در اين اواخر تهديداتي از سوي برخي زياده‌خواهان عليه جمهوري اسلامي ايران شكل گرفته بود، اين رزمايش پاسخي كوبنده به اين ياوه‌گويي‌ها بود و نيروهاي نظامي كشورمان با نمايش قدرت خود، اثبات كردند كه آمادگي مقابله با دشمنان و دفع تهديدات را در حوزه سرزميني دارند.
اين عضو كميسيون امنيت ملي مجلس با اشاره به استفاده از سلاح‌ها و تاكتيك‌هاي نوين و جديد توسط سپاه پاسداران در رزمايش اخير، ادامه داد: استفاده از اين سلاح‌ها و تاكتيك‌ها كه بسياري از آنان مختص كشور خودمان است، مي‌تواند وحشت را در دل بسياري از دشمنان ايجاد كند و علاوه بر اين يك آموزش و تمرين براي نيروهاي خودي بود تا بتوانند در موقع نياز از اين تاكتيك‌ها به بهترين نحو استفاده كنند. وي با اشاره به جايگاه ويژه سپاه پاسداران در عرصه نبردهاي نامتقارن دنيا ادامه داد: اين رزمايش يك پيام بسيار مهم براي دشمنان جمهوري اسلامي داشت كه چنانچه قصد دست‌يازي به سرزمين‌هاي ما را داشته باشند، دست آنان را قطع خواهد كرد.
محمد‌صالح جوكار در خصوص تاثير اين رزمايش در افزايش قدرت چانه‌زني ايران در نشست آتي با ۱+۵ گفت: ما اميدوار هستيم كه اين موضوع تاثير داشته باشد و شاهد آن باشيم كه گروه ۱+۵ با درك موقعيت و توانمندي ايران دست از تقابل و دشمني عليه كشورمان بردارد و به سمت تعامل حركت كند.
اين عضو كميسيون امنيت ملي مجلس با اشاره به فعاليت‌هاي صلح آميز هسته‌اي كشورمان ادامه داد: جمهوري اسلامي تمام فعاليت‌هاي هسته‌اي خود را بر اساس قوانين بين‌المللي پيش برده و هيچ انحرافي در اين فعاليت‌ها وجود ندارد. ما اميدواريم كه غربي‌ها با درك اين موضوع به پاي ميز مذاكره با جمهوري اسلامي ايران بيايند، چراكه در غير اين صورت، اين نشست هم مانند نشست‌هاي گذشته هيچ دستاوردي به همراه نخواهد داشت.
اخطار سپاه به دشمنان
همچنين اسماعيل كوثري، ديگر عضو كميسيون امنيت ملي مجلس نيز در خصوص نقش برگزاري رزمايش پيامبر اعظم ۸ در افزايش قدرت بازدارندگي جمهوري اسلامي عنوان كرد: برگزاري رزمايش‌هاي اين‌چنيني از چند جهت مؤثر هستند. نخستين موضوع بررسي هماهنگي‌ واحدها و رسته‌هاي مختلف است. در گام دوم محل برگزاري رزمايش‌ها معمولاً در مناطقي است كه دشمنان نسبت به آن طمع دارند يا بسيار شبيه به چنين مناطقي است، بنابراين آشنايي با جغرافياي منطقه احتمالي نبرد توسط نيروها، دومين اهميت برگزاري رزمايش است. كوثري در ادامه خاطرنشان كرد: سومين موضوع مورد اهميت در چنين رزمايش‌هايي استفاده، آشنايي و آزمايش سلاح‌ها و تجهيزاتي است كه به تازگي به سازمان يك نيرو پيوسته است و چهارمين اهميت آن كه مهم‌ترين بخش آن نيز هست، اعلام آمادگي و ارائه هشدار به دشمناني است كه قصد يا نيتي نسبت به خاك كشورمان دارند. وي برگزاري اين رزمايش را باعث خوشحالي دوستان انقلاب و وحشت دشمنان آن دانست و ادامه داد: قطعاًً دشمنان اخبار و تحركات اين رزمايش را پيگيري كرده‌اند و از قدرت دفاعي كشورمان آگاه شده‌اند و همين امر زمينه‌ساز افزايش قدرت بازدارندگي كشور مي‌شود. اين عضو كميسيون امنيت ملي مجلس در خصوص تأثير اين رزمايش در افزايش قدرت چانه‌زني مقامات كشورمان در مذاكرات آتي نيز گفت: البته من معتقدم كه اين رزمايش چندان گسترده نبود اما قطعاً وجود آمادگي بالا در تمامي نيروهاي نظامي كشورمان در مذاكرات تأثير‌گذار خواهد بود و مقامات با پشت‌گرمي به اين آمادگي دفاعي، مذاكرات را ادامه خواهند داد.

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

نشست شهرها چگونه اداره می شوند؟

منطقه البرز حزب اتحاد ملت ایران اسلامی برگزار میکند : 💢 سلسله نشست های مدیریت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *