یکشنبه , بهمن ۱, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۱ ق.ظ
خانه » خبر » کشف لوازم آرایشی بهداشتی قاچاق با 80 هزار برچسب شبنم

کشف لوازم آرایشی بهداشتی قاچاق با 80 هزار برچسب شبنم

منابع آگاه گزارش دادند دو سوله مواد آرایشی و بهداشتی قاچاق به همراه 80 هزار برچسب شبنم در محور جاده مخصوص کرج کشف و ضبط شد.

طرح شبنم

شبکه خبر دانشجویان البرز – اجتماعی

یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار اسنا گفت:  دو سوله واردات و بسته بندی کالای قاچاق و کالاهای غیر بهشداشتی در جاده مخصوص کرج توسط تعزیرات حکومتی و بازرسی صنعت، معدن تجارت استان البرز کشف و ضبط شد.

در این دو سوله علاوه بر کالای قاچاق، تعداد 80 هزار برچسب طرح شبنم نیز کشف شده است.

این منبع آگاه افزود: در صورتی که این کالاها از طریق گمرک وارد کشور شده باشند باید برچسب های طرح شبنم بر روی آنها الصاق می شدند و این در حالی است که این برچسب ها هنوز روی این کالاها نصب نشده اند. بنابر این می توان از آنها برای هر کالای قاچاق دیگری نیز استفاده کرد.

طرح شبنم یا شبکه بازرسی و نظارت مردمی با نیت استفاده از حضور مردم در عرصه بازرسی طراحی شده است تا باعث ایجاد شفافیت در مبادلات اقتصادی شود. طرح شبنم یعنی اختصاص کد یکتا به تک تک کالاهای کشور (اعم از واردات و تولید داخل) و رهگیری آنها در شبکه توزیع تا مصرف‌کننده، به گونه‌ای که اطلاعات کل کالاهای کف بازار شامل مشخصات کالا، خرید، فروش و جابجایی کالا (اعم از جابجایی مالکیتی یا جابجایی فیزیکی و بدون انتقال مالکیت) در سامانه مرکزی قابل استعلام باشد در واقع، طرح شبنم دارای 4 رکن کدگذاری، رهگیری، مشارکت مردمی و بازرسی است.

کارایی طرح شبنم تا کنون از سوی بسیاری از کارشناسان مسائل اقتصادی مورد سوال و تردید قرار گرفته است.

معاون برنامه ریزی اداری و مالی فرمانداری شهرستان کرج نیز گفت:  در صورتی که ادعای این شرکت مبنی بر رد شدن کالاها از گمرک درست باشد، باید طبق قانون برچسب های طرح شبنم توسط ماموران اجرایی این طرح روی کالا نصب شود، اما متاسفانه در این شرکت بالای 80 هزار برگ شبنم به صورت فله ای نگهداری و استفاده می شود.

وی با انتقاد از اجرای نادرست طرح شبنم این طرح را نوعی منبع درآمد دانست و تاکید کرد: شبنم طرحی است که براساس ادعای مجریان آن باید کمک شایانی  به اقتصاد و تولید کنندگان داخلی کشور نموده و همچنین باعث کاهش عرضه کالاهای قاچاق شود اما متاسفانه امروز شاهد قصوراتی در زمینه توزیع غیر قانونی این برچسب ها هستیم که به هر کالای وارداتی اعم از قاچاق و قانونی تعلق گرفته است.

اجرلو ضمن این که قصور در این زمینه را راهی برای جولان سواستفاده کننده ها عنوان کرد افزود: متولیان این امر باید خودشان با نیروهای انسانی که به کار می گیرند برچسب های طرح شبنم را زمان ترخیص کالا نصب نمایند در غیر این صورت راه های تشخیص کالای قاچاق از کالای قانونی سخت و غیر ممکن می شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در راستای کنترل و نظارت بر کارگاه ها، سوله ها و انبارهای بسته بندی مواد غذایی، طی بازدیدی از یک سوله در جاده مخصوص کرج، به کشف کارگاه بسته بندی غیر مجاز چای شدیم.

اجرلو تصریح کرد: متصدی کارگراه به صورت غیر مجاز اقدام به بستندی بندی یک نوع چای خارجی نا مرغوب و تاریخ مصرف گذشته خارجی و افزودن اسانس خوراکی می کرد که ضمن نمونه برداری برای آزمایشات، نسبت به توقیف محصولات موجود اقدام شد.

وی افزود: نکته قابل توجه استفاده از 10 نام شرکتی غیر مجاز و بسته بندی یک نوع چای در بسته های مربوطه به این ده کالا بود که این امر نیز به  اقدام غیر قانونی این سوله اضافه می شود چرا که نام تجاری برای هر کالا باید کیفیت و مرغوبیت متفاوتی با کالای دیگر داشته باشد که این امر ضمن غیرمجاز بودن نام های استفاده شده، غیر قانونی است.

اجرلو عدم نظارت اداره نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی را یکی از عوامل رشد و فعالیت این سوله های غیر قانونی عنوان کرد و گفت: از مسئولین امر در حوزه سلامت بهداشت غذا و دارو و دستگاه های نظارتی درخواست می کنیم در حضور جدی تری داشته باشند چرا که مصرف این  نوع کالا ها  مشکلات  جدی برای سلامت مصرف کننده بوجود می آورد./

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

مسیر های راهپیمایی روز جهانی قدس در کرج

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرج اعلام کرد، مسیر میدان شهدا به سمت مصلی بزرگ کرج، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *