جمعه , اسفند ۴, ۱۳۹۶ ۲:۰۶ ب.ظ
خانه » سیاسی » داخلی » گربه های فرهنگی
حسن کردمیهن

گربه های فرهنگی

سال ها قبل، در مزرعه ای گربه ی خانه زادی زندگی می کرد که علاوه بر سهمیه غذای خود، به سهم غذای حیوانات دیگر و آذوقه ذخیره مزرعه دار هم دست درازی می کرد، گربه ای که قرار بود موش بگیرد. روزی مزرعه دار مچ گربه را می گیرد و گوشه ای آن را گیر می اندازد. از قضا، گربه اول چشم هایش را گرد می کند و بعد گردن کج می کند و آخر سر هم به چنگ انداختن و فریاد روی می اورد.

داستان فوق، یک داستان کوتاه بوده و ربطی به موضوع این متن ندارد.

سال ها پیش بنای موسسه ای در کرج نهاده شد که قرار بود کار فرهنگی و دینی انجام دهد. هنوز هم بر روی تابلوی این موسسه، عنوان فرهنگی-دینی قابل مشاهده است. اما فردگرایی و فرد محوری از آفات کار گروهی در عصر ماست که دامن گیر چنین موسساتی هم می شود که اگر تقوا، امانت داری و خلوص نیت هم نباشد، به فرقه گرایی و انحرافات شدید اخلاقی و دینی می انجامد.

در کنار موارد فوق، فوت نوجوانان در اردوهای این موسسه که از روی سهل انگاری و عدم آموزش مناسب روی داده است را نیز اضافه کنید که فاجعه ای غیر قابل جبران است.

اما بهانه ای که باعث شد این قلم فرسایی منتشر شود، حادثه ای غریب و قابل لمس است که به تازگی توسط مسئولین این موسسه روی داده است.

حمله به سفارت عربستان که چند ماهی اگر تیتریک نبوده باشد، به عنوان خبر اصلی  و مطالبه ی دولت و مردم در رسانه ها منعکس گردیده است. اینکه عربستان در منطقه خاورمیانه از هویت رقیب به هویت دشمن تغییر ماهیت داده است و در موارد متعدد نسبت به دولت و مردم ایران کینه توزانه برخورد کرده هست، موضوع مورد بحث ما نیست زیرا از زاویه ای که قرار است موضوع حمله به سفارت را بررسی کنیم، عملکرد دولت عربستان قابل طرح نیست.

موضوع اصلی این است که مسئولین یک موسسه با عنوان فرهنگی-دینی، اینبار با ساماندهی و سواستفاده از افرادی که با هدف افزایش معرفت دینی به آن مراجعه کرده اند، گروهی را تشکیل داده اند که با سلاح سرد و مواد آتش زا، به ساختمانی دیپلماتیک –با تعاریف بین المللی و مصونیت هایی که توسط دولت ج.ا.ایران پذیرفته شده است- حمله کرده اند. این اقدام خودسر، نه با رضایت ضمنی و قطعی رهبر انقلاب، به عنوان راس جهت دهی سیاست خارجی و نه دولت به عنوان مجری سیاست خارجی صورت گرفته، بلکه تنها زاییده تفکرات یک فرد بوده است.

موسسه نورمعرفت، طی سالیان گذشته، بودجه های فروانی به عنوان کار فرهنگی دریافت کرده است اما حال در قضیه سفارت عربستان می شنویم که این فرد در مکالمه ای که اسناد آن در شبکه خبر دانشجویان البرز-اسنا منتشر شده است، صراحتا می گوید “هر چی مدارک هست بیارید بیرون، می خرم، پول می دم ” (لینک فایل صوتی). ایا این فرد، بودجه فرهنگی موسسه را صرف کارهای امنیتی و چه بسا ضد امنیتی می کند؟ آقای ح.ک مدارک خریداری شده را برای چه دولت و سازمانی می خواسته که حال که به دادگاه رفته است می گوید کی بود کی بود، من نبودم!؟ آیا آقای ح.ک از مسئولین موسسه نور معرفت، با دولت خارجی یا اپوزیسون خاصی ارتباط دارد که برای خرید مدارک از سفارت عربستان هزینه پرداخت می کند؟

حال نقش این فرد و اطرافیانش، در حالی که مدارک مستند نه تنها در دادگاه موجود است بلکه بخشی از آن به لطف روشنگری هایی که توسط رسانه ها، از جمله فایل صوتی مکالماتشان که توسط شبکه خبر دانشجویان البرز-اسنا منتشر شده است، شروع به سم پاشی های کودکانه بر علیه رسانه های مستقل نموده اند.

محورهای فعالیت کانال ها و رسانه های موسسه نور معرفت را می توان در یک دسته بندی ساده، به شرح زیر عنوان کرد:

 1. مظلوم نمایی، ادعای اخلاص در عمل، تقوا و ایجاد هاله ی نور.

به طور مثال در متنی که با عنوان “روابط عمومی اتحادیه موسسات امام رضایی” منتشر شده است با این جمله آغاز می شود :« ظاهرا روش سکوت و سعه صدر و تبلیغ مظلومانه ، در مقابل عده ای …» و یا در همین بیانیه « … صوت هایی را پیدا کرده اند و به حجت الاسلام ک ، یکی از عناصر مومن و خدوم – که پرونده فعالیت های فرهنگی و تربیتی و جهادی و اجتماعی ایشان برای تمامی اهالی انصاف و دغدغه روشن است – نسبت های ناروا و اکاذیب عجیب و غریب بسته اند».  « … ما که خودمان را سرباز این انقلاب و رهبر عزیزمان می‌دانیم… » . « … این مجموعه خودجوش و اعضای آن که همگی از سربازان انقلاب و مجاهدان عرصه تربیت و فرهنگ هستند …»

همچنین در نامه ای “ح.ک” در کانالی به اسم خودش تاسیس کرده است در نامه ای با عنوان “نامه ی سرگشاده ی ح.ک  به حسن روحانی” بیان می کند:« … از ح.ک که هفت ماه است تمام تهمت ها را به جان خریده است … از ح.ک که سالها برای امنیتِ این کشور همه هستیِ خود را به روی دست گرفته است … از ح.ک به نمایندگی از طرف همه آنانی که در قامتِ یک سرباز تمام عیار همه جا حاضر بوده  اند و مردانه ایستاده اند و با ایستادنشان از امنیت این کشور دفاع کرده اند …»

که این نامه پر است از این ادعاهای ریاکارانه و فریبکارانه که حتی خدوم ترین و سرشناس ترین مسئولین امنیتی، نظامی و فرهنگی این نظام هم حتی بخشی از آن را هم ادعا نمی کنند که چنین فردی با چنان سابقه ای و چنین اتهامی که به دادگاه فراخوانده شده است، برای خود می خواهد از این ادعاها کیسه بدوزد.

 1. محور دوم فعالیت های تبلیغاتی موسسه حول موضوع حمله به سفارت عربستان، فحاشی، حتاکی و تهدید افشاکنندگان رسوایی مسئولین موسسه می باشد که در ذیل به چند نمونه از آن اشاره می شود.

بیانیه منتصب به “روابط عمومی اتحادیه موسسات امام رضایی” :« در مقابل عده ای جاه طلبِ بی تقوای دهن دریده و منفعت طلب،  راه به جایی نمی برد.»

« …این وسواس خناس ها با ” تقطیع حرفه ای” اصوات و ” سرهم کردن مطالب از جاهای مختلف” و ” چینش خبیثانه و آگاهانه” ،»

« … خبیث هایی که بردن نام افراد … جرم دروغ پردازی و لجن پراکنی از این واضح تر؟! … در مقابل دهن دریده ها و لجن پراکنهای منفعت طلب اقدام عاجل نکنند؟ …»

و عناوینی که در کانال های موسسه منتشر شده است مانند عکس زیر در کانال موسسه منتشر شده است:

موسسه نور معرفت

و البته فحاشی های متعدد دیگری که به دور از شان مخاطبان می باشد.

البته از مسئولین موسسه صوت های فحاشی دیگری نیز موجود است که به علت رعایت اخلاق از انتشار آنها معذوریم.

 1. محور سوم، بزرگنمایی، تصویر سازی و خرج کردن از نام رهبر انقلاب و چسباندن خود به نیروهای انقلابی که بی اخلاقی ترین حرکت ح.ک و عناصر وابسته به وی در این موضوع می باشد مانند:

بیانیه منتصب به “روابط عمومی اتحادیه موسسات امام رضایی”: « … بی آبرو کردن عناصر انقلاب برایشان جزء ملکات و عادات همیشگی شان شده … »

نامه ای با عنوان “نامه ی سرگشاده ی ح.ک  به حسن روحانی”

« … پس از سالها نوکری خالصانه در محضر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) و خادمی مخلصانه برای نائبش … » و مطالبی که در کانال های تلگرامی موسسه با عناوین “موسسه نور معرفت”، کانال “ح.ک”، “شبکه اطلاع رسانی روشنا”، “مظومیت حزب الله” و کانال های ریز و درشتی که توسط یک گروه کوچک اداره می شوند و مطالب یکدیگر را کپی می کنند.

این کانال ها خود و مسئولین موسسه را با عناوینی چون ” حزب الله”، “سربازان فضای مجازی”، ” جوانان انقلابی” و غیره نام می برند و عکس مسئولین موسسه را کنار عکس بزرگانی چون ” حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان”، “استاد رحیم پور ازغدی”، “حسن عباسی”، “سردار شهید همدانی” و … قرارداده و خود را با اینان مقایسه می کنند. حال که نه در عمل و نه گفتار، ذره همسویی در اینان مشاهده نمی کنیم و تنها خود بزرگ بینی از موسسه فوران می کند. که حزب الله پشت ولی حرکت می کند، نه تند روی، نه کند روی و نه خودسری.

 1. محور چهارم را می توان در یک عبارت به صورت خلاصه و مفید عنوان کرد:« کی بود کی بود، نه ما بودیم و نه حسن»

در آخر حکایت گربه ای که در ابتدا بدان اشاره شد، حکایت گربه ی شِرِک است که گاهی چشم هایش را گرد و مظلوم کرده و گاهی فریادی می زند و گاهی پنجه می اندازد، حاشا که اینبار طرف حساب قانون است و موضوع امنیت ملی در میان است، قشون کشی و آتش زدن و سپس مظلوم نمایی و خرج کردن از نام رهبری و حزب الله، این بار کارایی ندارد.

علاوه بر اسنادی که توسط شبکه خبر دانشجویان البرز تا کنون از این موسسه منتشر شده است، اسناد دیگری نیز موجود است که از اعضای جدا شده ی موسسه نور معرفت به دست آمده و به زودی منتشر خواهد شد.

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

شبکه خبر دانشجویان البرز – اسنا

لینک فایل صوتی دستور حمله به سفارت عربستان توسط ح.ک

درباره ی هرمس

همچنین ببینید

جنگ سوریه

شکست‌های پیاپی داعش و آینده مبهم عراق

وحید عسکری – کارشناس‌ارشد علوم سیاسی

4 دیدگاه

 1. طلبه های وابسته به این گروه،مدت زیادی است در مدرسه و منطقه ی ما دارند کارهای فرهنگی انجام میدن.
  به نظرتون از این افراد دوری کنیم؟

 2. سلام به نظر من بعد شنیدن اخبار قضیه و شنیدن این صوت
  کار کار نادرستی بود همونجور که رهبر فرمودند
  اما
  این حمله به سفارت و آتیش زدن برای برهم زدن نظم و اختلاف افکنی نبوده
  خوب قبل گفته رهبری کسی کاری نمیکرد و دولت مردا(=دولت زنا) کاری نمیکردن و دست روی دست گذاشته بودن بعد اونهمه جنایت و حداقل کار برای اینهمه موضوع رو انجام ندادن
  بعد اینا باهم ریختن و یه کاری کردن که یه جوری انتقام کارارو بگیرن چون به جز اینا خون همه به جوش اومده بود…
  فقط من ناراحتم از دورویی کار و گفتن اینکه ما از قبل برنامه ای نریخته بودیم
  این بد بود.
  باید میومدن و میگفتن که ما انجام دادیم چون…….و……
  و پشیمونیم
  نظر من این بود.
  خوش حال میشم نظرتونو درباره نظر من بگید و بزارید پخش شه

 3. سلام عزیزان‌دل… بنده‌یکی از اعضای این مجموعه هستم… به راهی که در آن هستم‌شک ندارم اما این قضاوت کانلا یک طرفه.
  در اشتباه بودن سفارت هیچ شکی نیست اما این اتفاق کاملا خودجوش بود.آن هم در شبی که‌آقای کردمیهن یا به قول شما ح.ک در سوریه بود و اتفاقا حجت الاسلام قاسیمان در هیئت هفتگی منبر رفتند.این‌اتفاق اصلا و به هیچ عنوان سازمندهی شده نبود و تنها جوشش ناآگاهانه و شور جوانی عده ای بود..یکطرفه‌قضاوت نکنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *